توسعه معادن در گرو استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی | اتاق خبر
کد خبر: 302862
تاریخ انتشار: 26 آذر 1394 - 11:17
در جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد مطرح شد
در هشتمین جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران بر بکارگیری از ظرفیت های بخش خصوصی در توسعه معادن تاکید شد.

در هشتمین جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران بر بکارگیری از ظرفیت های بخش خصوصی در توسعه معادن تاکید شد.

به گزارش اتاق خبر، در ابتدای این جلسه سعید صمدی، رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد، با تأکید بر این که این کمیسیون باید با سایر انجمن ها و یا سازمان های مردم نهاد متفاوت باشد، گفت: مسئله ای که در میز تمام معدن کاران خالی است تحلیل ماهانه کسب و کارهای معدن است.

وی ادامه داد: اطلاعات در بخش تحولات معدن بسیار محدود است. در همین راستا وی پیشنهاد تهیه یک بولتن و یا خبرنامه الکترونیکی را ارائه کرد. صمدی با بیان این که ما در حال حاضر یک جامعه 35 هزار نفری مخاطب معدن داریم خاطرنشان کرد: می توانیم با ارائه خبرنامه ماهانه با این افراد به صورت الکترونیکی در تماس باشیم.

صمدی در ادامه صحبت های خود افزود: می توان این بولتن را برای نمایندگان مجلس و متولیان امر نیز ارسال کرد تا آن ها هم در جریان آخرین تحولات بخش معدن قرار گیرند.

در ادامه حسن نیک کار، نایب رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد نیز با طرح این موضوع که این بولتن تغییری در وضعیت معادن ایجاد نمی کند گفت: مجموعه اداره کنندگان معادن ما با تکنولوژی های روز معدن بیگانه هستند. وی ادامه داد: اگرچه انعکاس اخبار خوب است و می تواند به ذهن افراد جهت دهد ولی ارائه خبرنامه مشکلی را حل نمی کند و باید به دنبال راهکارهای عملی و مثبت بود.

مهرداد شکوهی رازی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون معدن خانه اقتصاد با اعلام موافقت در مورد انتشار خبرنامه الکترونیکی اظهار داشت: هم اکنون نشریه الکترونیکی که در بخش معدن کار کند، وجود دارد؛ مسئله ای مهم است این است که ما باید کاری متفاوت از سایر نشریات ارائه دهیم در غیر این صورت موازی آن ها حرکت کردن ثمری در پی نخواهد داشت.

در ادامه سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد با بیان این که این بولتن به صورت چکیده ارائه خواهد شد و زمانی از مخاطبان نخواهد گرفت، گفت: باید گام به گام شروع کرد و بعد از جذب مخاطب به سراغ نظرسنجی برویم، تحلیل ها را عمیق کنیم تا بتوانیم کاستی ها را به متولیان امر گوشزد کنیم.

مرگ تدریجی معادن

حسن نیک کار نایب رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد با اعلام مخالفت خود، با انتشار خبرنامه الکترونیکی گفت: مشکل ما عمیق تر از این است که افراد جامعه اطلاعی از معادن ندارند، فاجعه این جاست که دولت معادن را به کسانی واگذار می کند که تخصصی در این زمینه ندارند.

وی ادامه داد: درد دیگری که باید آن را فریاد زد ساختار وزارت خانه است. مصیبت بار است که مسئولان معدن از مسائل مرتبط خبر ندارند و عامل همه ی این ها رکود بیرونی نیست بلکه سوء مدیریت ها هم به این امر دامن زده است.

آیدین زینال زاده نایب رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد، با بیان این که ما به عنوان یکNGO  وظیفه مشخصی داریم و توان ما هم مشخص است اعلام کرد: مسئله ما این نیست که متولیان امر را آگاه کنیم چرا که آگاهی وجود دارد. وی ادامه داد: مشکل اصلی معادن ما به ده سال پیش باز می گردد، زمانی که دانشجویان معدن صرفاُ علاقه داشتند در دانشگاهی خاص تحصیل کنند و یا در یک شهر خاص حضور داشته باشند بدون این که به رشته انتخابی خود علاقه ای داشته باشند.

در ادامه حسن نیک کار نایب رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد، گفت: دولت یا باید به طور کامل از کار معدن کناره گیری کند و یا این که سیاست های آن مانع و بازدارنده بخش خصوصی نباشد و اجازه دهد که معادن کار خود را انجام دهند.

در ادامه حامد نویریان یکی دیگر از اعضای کمیسیون معدن خانه اقتصاد، با بیان این که بهتر است بخش خصوصی به کار خود ادامه دهد، گفت: کمیسیون معدن باید در جهت منافع خود حرکت کند و انتظاری از هیچ ارگانی نداشته باشد.

سعید صمدی، رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد، در راستای صحبت های نویریان گفت: زمانی که انجمن  محیط زیست شکل گرفت مسئولان ذیربط به آن ها اهمیتی نمی دادند اما در حال حاضر این NGO  ریشه دوانده و جان گرفته است، چرا که توانسته با اشکال مختلف افکار عمومی را به سمت خود جذب کند. صمدی تصریح کرد: بحث معدن، بحث خاص تری است و اگر بخواهیم دیده و شنیده شویم باید قدرت بیش تری کسب کنیم، پس باید در افکار عمومی و جراید نفوذ و حضور داشته باشیم.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد، تصریح کرد: خبرنامه ای که قرار است منتشر شود باید متفاوت و ارزشمند باشد و اگر قرار است این بولتن تأثیرگذار باشد باید بتوانیم در بدنه جامعه معدنی نفوذ پیدا کنیم.

در خاتمه محمود بندرچی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون معدن خانه اقتصاد، در تأیید صحبت های صمدی اضافه کرد: باید یک برنامه بلندمدت برای کمیسیون معدن خانه اقتصاد تعریف کنیم. وی ادامه داد: توصیه من این است که از فضای درونی کمیسیون خارج شده و در فضای همایش ها و نمایشگاه ها حضور جدی داشته باشیم. اگر نگاه ما ملی باشد و هدف این باشد که منافع ملی معدن کاران را در نظر بگیریم باید در بدنه معدن حضور داشته باشیم.

بندرچی تصریح کرد: کمیسیون معدن خانه اقتصاد باید دستاوردهای خود را به نمایش بگذارد، زمانی که مردم نظاره گر اقدام های عملی ما باشند و بدانند که ما در راستای منافع آن ها حرکت می کنیم ، می توانند ما را همراهی و یاری کنند. 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید