کاهش 17 دلاری شاخص قیمت سنگ آهن ایران در دو ماه | اتاق خبر
کد خبر: 302933
تاریخ انتشار: 27 آذر 1394 - 17:53
در حالی که بازار جهانی سنگ آهن روز به روز خراب‌تر شده و پیش‌بینی خوبی نیز برای دو سال آینده آن وجود ندارد، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در دو ماه گذشته حدود 17 دلار کاهش یافته است.

در حالی که بازار جهانی سنگ آهن روز به روز خراب‌تر شده و پیش‌بینی خوبی نیز برای دو سال آینده آن وجود ندارد، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در دو ماه گذشته حدود 17 دلار کاهش یافته است.

بنا بر این گزارش کاهش قیمت سنگ آهن در بازار جهانی از حدود دو سال پیش آغاز شد و این روند رفته رفته شدت گرفت تا جایی که این معضل برای تولیدکنندگان سنگ آهن به مشکلی جدی تبدیل شده و آینده درخشانی نیز به این زودی برایش پیش بینی نمی شود.

کارشناسان عمده دلیل کاهش قیمت سنگ آهن را کاهش تقاضای چین به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده سنگ آهن و افزایش تولید سنگ آهن توسط تولیدکنندگان بزرگ برای خارج کردن تولیدکنندگان کوچک از سنگ آهن می دانند و معتقدند که تا دو سال آینده بهبود محسوسی در زمینه بازار سنگ آهن ایجاد نخواهد شد.

البته برخی اتفاقات از جمله افزایش واردات سنگ آهن چین در ماه نوامبر این احتمال را ایجاد می کرد که شاید باز هم با افزایش تقاضای چین بازار سنگ آهن وضعیت بهتری پیدا کند، اما اکثر فعالان این عرصه معتقدند که این افزایش واردات مقطعی بوده و تغییر خاصی ایجاد نخواهد کرد.

در این میان ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در سالهای گذشته به دلیل تحریم‌ها مجبور بوده همواره مسیرهای دشوارتری را برای صادرات سنگ آهن طی کند و محصول خود را با قیمت پایین تری بفروشد که همین امر زمینه سواستفاده توسط برخی مراجع قیمت گذاری ذی نفع از جمله یومتال را فراهم کرد تا قیمت سنگ آهن ایران را پایین تر از قیمت واقعی اعلام کنند

در همین راستا با تلاش فعالان سنگ آهن ایران، مرجع متال بولتن از حدود 11 هفته پیش اقدام به اعلام شاخص قیمت سنگ آهن ایران کرد که این شاخص تفاوت زیادی با شاخص اعلام شده توسط یومتال داشت و به واقعیت نزدیک‌تر بود.

متال بولتن هر هفته شاخص قیمت سنگ آهن ایران را اعلام می کند، در عین حال این شاخص به دلیل تاثیر از بازار جهانی در هفته‌های گذشته همواره روند کاهشی داشته، به طوریکه در دو ماه گذشته 17 دلار به ازای هرتن از شاخص قیمت سنگ آهن ایران کم شده است.

بر این اساس طبق آخرین اعلام مرجع متال بولتن، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در 16 دسامبر 2015 برابر 35 دلار و 60 سنت به ازای هر تن اعلام شده است.

این در حالی است که در 9 هفته پیش یعنی 14 اکتبر 2015 شاخص قیمت سنگ آهن ایران توسط متال بولتن 52 دلار و 50 سنت به ازای هر تن اعلام شده بود.

به این ترتیب این آمار نشان می دهد که قیمت سنگ آهن ایران در مدت اخیر تحت تاثیر بازار جهانی با افت زیادی روبرو بوده است که این امر ضرورت تکمیل حلقه ارزش و تولید فولاد و محصولات فولادی بیشتر به جای صادرات سنگ آهن را بیش از پیش نمایان می کند، هرچند که صنعت فولاد نیز خود مدتی است که در رکود عمیقی قرار گرفته است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید