این دستکش روبوتیک به نابینایان اجازه می‌دهد با دست‌های خود ببینند | اتاق خبر
کد خبر: 303209
تاریخ انتشار: 28 آذر 1394 - 15:34
گروهی از محققان دانشگاه نوادا رینو و دانشگاه آرکانزاس، روز گذشته از ساخت دستکش روباتی خبر دادند که افراد کم بینا و نا بینام قادرند با استفاده از آن مانند افراد عادی اطراف خود را ببینند. انتظار می‌رود با توسعه این ابزار پوشیدنی در آینده‌ای نه چندان دور ناب

اتاق خبر - بر اساس گفته‌های استادیار و محقق ارشد این پروژه Yantao Shen از دانشگاه نوادا،  در این طرح ابتدا از دست فرد نابینا به صورت دقیق اسکن سه‌بعدی گرفته می‌شود و با توجه به مشخصات به دست آمده یک دستکش سبک وزن برای اتصال قطعات کلیدی همچون دوربین، حس‌گرهای حرکتی و اتصالات الکتریکی ساخته می‌شود.

البته  دستکش روباتیک به قدری سبک و ظریف ساخته می‌شود که مزاحمتی در انجام کارهای روزانه افراد ایجاد نخواهد کرد. پس از پرینت دستکش مورد بحث تجهیزاتی از قبیل دوربینی با رزولوشن بسیار بالا، سنسورهای گرامایی و حرکتی و همچنین یک میکروفون بسیار کوچک در جهت تشخیص محیط اطراف بر روی آن نصب می‌شود.

پس از تحلیل داده‌های به دست آمده توسط تمامی این تجهیزات، محل قرارگیری اجسام به صورت بازخورد لمسی و صوتی در اختیار فرد نابینا قرار خواهد گرفت. این گجت نه تنها قادر است به افراد نابینا و کم بینا در جهت شناخت محیط اطراف کمک کند، بلکه می‌تواند به پایه‌ای در جهت ساخت ربات‌های پوشیدنی نسل بعدی نیز تبدیل شود. به گفته Shen، این محصول هنوز مراحل آزمایشی خود را به سر برده از این رو تاریخ دقیقی از ساخت نمونه تجاری قابل عرضه در بازار نمی‌توان عنوان کرد.

منبع: فارنت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید