ایران از مهمترین منابع متنوع سازی منابع انرژی اروپاست | اتاق خبر
کد خبر: 303730
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 16:10
وزیر خارجه بلغارستان:
وزیر امور خارجه بلغارستان گفت : ایران از نظر استراتژیک یکی از مهمترین منابع برای متنوع سازی منابع گاز اتحادیه اروپا به شمار می شود .

اتاق خبر: دانیل میتوف در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف با اشاره به دیدارهای خود با مقامات کشورمان گفت: در این سفر تفاهم نامه ای در زمینه آموزش علوم و ورزش امضا کردیم و امیدواریم تمامی پروژه هایی که ترسیم کرده ایم از جمله کریدور حمل و نقل را اجرایی کنیم.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی با بیان اینکه بلغارستان می تواند دروازه ورود ایران به اتحادیه اروپا باشد به مذاکرات خود در زمینه انرژی اشاره کرد و گفت: استراتژی اتحادیه اروپا متنوع سازی منابع انرژی است و ایران می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.
وزیر خارجه بلغارستان ادامه داد: ملاقات های من در این سفر نشان دهنده اعتماد دوجانبه و این ایده است که تحریم ها به زودی برداشته می شود و اطمینان داریم که ایران بسیار متعهد است.
میتوف اضافه کرد: با برداشته شدن تحریمها قادر خواهیم بود روابط دوجانبه را احیا کنیم و حتی به سطح بالاتر از روابط قبل، ارتقا دهیم .
وزیر خارجه بلغارستان با اشاره به تعهدات ایران و 1+5 در برجام اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد به اجرای تعهدات خود است و همه باید متعهد باشیم تا بتوانیم برجام را اجرا و تحریم ها را رفع کنیم.
وی همچنین درباره مصوبه کنگره ایالات متحده آمریکا درباره محدودیت های سفر به ایران اظهار داشت: برجام موافقان و مخالفانی دارد. باید به اقدام وزیر امور خارجه امریکا نگاه کنیم و نگاه مثبت به آن داشته و دنبال حل و فصل مسئله باشیم.
میتوف همچنین با اشاره به توافق وین از نقش مثبت و سازنده جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه تقدیر کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها در منطقه بلکه در حل و فصل معضلات بین المللی نقش سازنده دارد.
وی افزود: ما از این موضع کاملا حمایت می کنیم و قدردان اقدامات جمهوری اسلامی در این دوره هستیم.
وزیر خارجه بلغارستان تصریح کرد: سایر بازیگران هم می توانند مشکل سوریه را خاتمه داده و به مبارزه با داعش به طور خاص متمرکز شوند.
وی با تاکید بر اینکه می توانیم به سمت تعمیق روابط دوجانبه حرکت کنیم اظهار داشت:توسعه روابط دو کشور می تواند در ارتقای روابط ایران و اتحادیه اروپا هم بسیار مهم باشد.
میتوف همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون زمان دقیق لغو تحریم های ایران گفت: اگر تاریخ دقیق را می دانستم بسیار مفتخر می شدم این تاریخ را اعلام کنم ،درباره اجرای فنی انتظار داریم که تا آخر ماه جاری مسائلی که وجود دارد اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: مطمئن هستم در اینده فرصتها و چالشهایی پیش رو داریم اما وضعیت حال حاضر بسیار متفاوت است و چالشهایی مثل داعش وجود دارند و در این زمینه همکاریهای آینده برای حل و فصل آینده مهم خواهد بود.
 دانیل میتوف وزیر خارجه بلغارستان روز گذشته به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات کشورمان وارد تهران شد.
وی در این سفر تاکنون دیدارهایی با رییس جمهوری،رییس مجلس شورای اسلامی، وزیران راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید