استان تهران از فقر فضاهای درمانی رنج می‌برد | اتاق خبر
کد خبر: 304003
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 07:13
در نشست خبری همایش تجلیل از خیرین سلامت مطرح شد:
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان تهران، وضعیت این استان را از نظر درمان، بسیار نامناسب توصیف کرد و حضور خیرین سلامت را برای حل این مساله ضروری دانست.

اتاق خبر: مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان تهران، وضعیت این استان را از نظر درمان، بسیار نامناسب توصیف کرد و حضور خیرین سلامت را برای حل این مساله ضروری دانست.

بنابرای گزارش، مسعود توانا در نشست خبری سومین همایش تجلیل از خیرین سلامت و حامیان درباره وضعیت استان تهران در حوزه درمان تصریح کرد: مجمع خیرین سلامت استان تهران در حال حاضر 220 شعبه دارد و تا کنون 3800 میلیارد تومان صرف پروژه‌های حوزه سلامت کرده است و رسالت آن پرکردن شکاف بین مردم و سازمان‌های دولتی است. استان تهران با وجود اینکه تصور می‌شود در حوزه درمان غنی است اما به شدت از شرق تا غرب این استان خصوصا شهرستان‌ها، از کمبود جدی فضاهای بیمارستانی رنج می‌برد. شهرستان‌های اسلام‌شهر، شهرقدس و ملارد با یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت فقط 400 تخت بیمارستانی دارند.

وی ادامه داد: طبق آمار کشوری حدود 98 هزار تخت بیمارستانی داریم که 50 هزار تخت فرسوده است و ‌40 هزار تخت نیز کم داریم. ما در فیروزکوه بیمارستانی داریم که 50 سال پیش ساخته شده است. بهارستان، پاکدشت و ورامین هم همین وضعیت را دارند. خیرین سلامت، راه نجات از این وضعیت هستند و بدون وجود آنها و یک عزم جدی ملی، حل این مشکل، سخت است.

توانا با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت برای کشور افتخار است، حل سختی‌هایی که در این طرح بردوش مردم و دولت گذاشته شده است را تنها مشروط به حضور خیرین و مردم دانست.  

 در ادامه این نشست، محمود بیگلر معاون توسعه و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره سابقه فعالیت خیرین سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یکی از منابعی که می‌شود در عرصه بهداشت و درمان از آن استفاده کرد، مجمع خیرین است که با خدمات خیرخواهانه خود به اهداف دانشگاه علوم پزشکی تهران کمک می‌کند. در سال 91 اولین بار جرقه‌های این کار زده شد. کمک‌هایی که آن زمان در سیستم‌های ما ثبت شده بود نزدیک به چهار میلیارد و 200 میلیون تومان بود. در سال 92 این رقم به 9 میلیارد و 300 میلیون تومان رسید و در نهایت در سال 93 کمک‌های خیرین سلامت بالغ بر 32 میلیارد تومان شد.

وی ادامه داد: اولین کاری که انجام شد، تدوین و تصویب چارچوبی برای دستورالعمل خیرین و حامیان دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. همان زمان، کانونی هم در سطح دانشگاه شکل گرفت و خود خیرین اعصای اصلی آن شدند. در حال حاضر بالغ بر 400 خیر در عرصه‌های مختلف با دانشگاه علوم پزشکی تهران همکاری می‌کنند.

بیگلر با اشاره به حضور خیرین سلامت در عرصه‌های مختلف این حوزه افزود: این خیرین در بخش مددکاری هر ساله بالغ بر 3 میلیارد تومان به بیماران کمک‌هایی را ارائه می‌کنند. دانشگاه هم هر ساله بیش از 4 میلیارد تومان از طریق تخفیف‌هایی که به بیماران می‌دهد، کمک می‌کند.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی تهران‌ با بیان اینکه تنها 20 درصد از بیمارانی که مشمول کمک‌های مددکاری دانشگاه می‌شوند ساکن تهران هستند، یکی از مشکلات جدی دانشگاه را در این حوزه، تامین فضای مناسب برای همراهان این بیماران عنوان کرد و گفت: قریب به اتفاق بیمارانی که به بخش مددکاری مراجعه می‌کنند از شهر های دیگر هستند. در راستای تامین فضا برای همراهان بیماران بستری، سال گذشته با همکاری شهرداری، همراه‌سرایی با 120 تخت درکنار بیمارستان امام خمینی راه‌اندازی شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر هزینه احداث هر تخت بیمارستانی 700 میلیون تومان است.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید