دانشمندان می‌خواهند کاشت و رشد سیب‌زمینی در مریخ را امتحان کنند | اتاق خبر
کد خبر: 304111
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 12:08
اگر اهل سینما باشید بدون شک فیلم مریخی را با بازی مت دِیمون دیده‌اید،‌ در این فیلم مت دیمون برای اینکه آذوغه‌اش به اتمام نرسد دست به کار شد و در مریخ اقدام به رشد و نمو سیب‌‌زمینی نمود،

اتاق خبر - اگر اهل سینما باشید بدون شک فیلم مریخی را با بازی مت دِیمون دیده‌اید،‌ در این فیلم مت دیمون برای اینکه آذوغه‌اش به اتمام نرسد دست  به کار شد و در مریخ اقدام به رشد و نمو سیب‌‌زمینی نمود، ظاهراً کاشت سیب‌زمینی در مریخ فقط در فیلم‌های علمی تخیلی صورت نمی‌گیرد و دانشمندان به دنبال راهی برای کاشت سیب‌زمینی در مریخ هستند.

 

برای کاشت سیب‌زمینی باید شرایط محیطی کره‌زمین در مریخ شبیه‌سازی شود. از قرار معلوم دانشمندان ناسا و موسسه‌ بین‌المللی کاشت سیب‌زمینی (CIP) که در پرو واقع است در حال انجام تحقیقاتی برای رشد سیب‌زمینی‌هایی در روی زمین هستند که شرایط آب و هوایی مریخ برای آنها لحاظ شده است.

علاقه‌مندان علم نجوم به خوبی می‌دانند که از دیر باز پیش‌بینی میشود روزی فرا خواهد رسید که انسان‌ها بر روی کره مریخ زندگی کنند، با این حساب باید شرایط جوی این کره بر روی زمین کاملاً شبیه‌سازی شود تا جنبه‌های مختلف زندگی در مریخ بررسی گردد.

برای انجام هر چه دقیق‌تر آزمایش کاشت سیب‌زمینی در مریخ، دانشمندان از خاک صحرای لا جویا (La Joya) در پرو استفاده کرده‌اند، از قرار معلوم این خاک به خاک مریخ شبیه است. بر اساس گفته‌های موسسه CIP،‌افزایش میزان دی‌اکسید کربن بر روی کاشت سیب‌زمینی تاثیر زیادی دارد، مقدار دی‌اکسید کربن موجود در جو مریخ حدود ۹۵ درصد است و با این حساب همان‌گونه که اشاره شد، مریخ می‌تواند محیط خوبی برای رشد سیب‌زمینی باشد.

در پایان باید گفت ممکن است روزی فرا رسد که پرورش سیب‌زمینی در کره مریخ بتواند جان انسان‌های ساکن روی زمین را نجات دهد.

منبع: فارنت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید