اعزام هیات های تجاری به  کشورهای هدف | اتاق خبر
کد خبر: 305235
تاریخ انتشار: 7 دی 1394 - 12:28
رئیس خانه اقتصاد ایران در جلسه کمیسیون توسعه صادرات تاکید کرد

در هشتمین جلسه کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران بر توسعه صادارت با بهرمندی از طرح اعزام هیات های تجاری تأکید شد.

در ابتدای این جلسه ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران گفت: به طور حتم کمیسیون توسعه صادرات می تواند در بدنه اقتصاد کشور  اثرگذار باشد چراکه یکی از نیازهای ما توسعه صادرات است.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی می توانند نقش پررنگ تری در صادرات غیرنفتی داشته باشند؛ ادامه داد:  

اعضای این کمیسیون می توانند مشکلات حوزه صادارت را در قالب نامه ای گرداوری کنند و مسائل را با دولتمردان در میان بگذارند.

وی پیشنهاد کرد: بایستی در بخش تجارت ارتباطاتمان را از طریق برگزاری نشست با رایزنان اقتصادی دیگر کشورها قوی تر کنیم.

جمیلی افزود: می توان بر مبنای اولویت بازارهای هدف سفیر یا کاردار یا وابسته های اقتصادی را به کمیسیون های خانه اقتصاد دعوت کرد تا از این طریق میزان مراودات تجاری با کشورها را گسترش داد.

وی با ابراز خرسندی از حضور هیات تجاری در ایران اعلام کرد: نقطه ضعف اینجاست که هیچ هیاتی را به خارج اعزام نمی کنیم. به طور مثال هیاتی که هم اکنون به هند اعزام شده و قرار است دیداری با آقای طیب نیا داشته باشند را هیچ شرکت خصوصی ایرانی همراهی نمی کند و جای شرکت های خصوصی در این دیدارها خالی است.

رئیس خانه اقتصاد ایران تصریح کرد: : مشکل ما این است که خودمان نیز تلاشی برای افزایش صادرات انجام نمی دهیم چراکه برنامه جامعی برای شناسایی بازارهای هدف نداریم.

در ادامه کیومرث کرمانشاهی رئیس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد گفت: باید ارتباط و هم افزایی های کمیسیون ها را افزایش دهیم و با کمک هیات رئیسه برنامه ای سالانه برای کمیسیون ها ترتیب دهیم.

کرمانشاهی در خصوص پذیرش هیات ها و رایزنان اظهار داشت: ما در زمینه جذب رایزن مشکلی نداریم مشکل ما کمبود مکان برای پذیرایی از آن هاست.

وی ادامه داد: پیشنهاد این است که برای نتیجه گیری بهتر بایستی وابسته های بازرگانی برای جلسات و دیدارها دعوت شوند و نیازی به دعوت از سفرای کشورهای دیگر نیست.

کرمانشاهی تصریح کرد: تا امروز اقداماتی در خصوص بهبود شرایط صورت گرفته است اما با توجه به حجم عظیم مشکلات انتظار می رود این مهم در صورتی محقق می شود که کمیسیون های مختلف برای حل مشکلات با هم همکاری داشته باشند.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: صادرات بیش از هر زمانی مورد ظلم واقع شده است، بیش ترین همت دولت اعلام آمار تورم نقطه به نقطه است که این مشکلات را حل نمی کند.

وی تصریح کرد: امروز باید توجه خود را به بنگاه های کوچک اقتصادی معطوف کنیم.

در ادامه جلسه هر یک از اعضای کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد به بیان نقطه نظرات خود در خصوص صحبت های جمیلی و کرمانشاهی پرداختند.

در ادامه باقر دزفولی یکی از اعضای کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد نیز با بیان این که ما سه نوع بانک اطلاعاتی مثل سازمان توسعه، بانک توسعه صادرات و سایت صندوق توسعه داریم که می توان به عنوان بانک اطلاعاتی از آن استفاده کرد اظهار داشت: وظیفه ما در خانه اقتصاد ایران این است که بتوانیم مشکلات را از طریق نامه نگاری به دولت گوشزد کنیم.

دزفولی در رابطه با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی گفت: متأسفانه به نظر نمی رسد که آمادگی لازم برای رسیدن به این جایگاه را داشته باشیم، چرا که صادرات ما هنوز متولی ندارد و وزارت صنعت نیز به دلیل مشکلات عدیده ای که دارد هنوز نتوانسته این موضوع را پیگیری کند.

در ادامه سعید عباسپور  دیگر عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد با بیان این که اگر جلسات و موضوعات هر جلسه هدفمند نشود به بی راهه خواهیم رفت، گفت: باید بدانیم که به دنبال چه هستیم، بایستی مباحث دسته بندی گردد و زمان بندی برای طرح مسائل مشخص باشد.

وی ادامه داد: ثبات در برنامه ریزی ها و مشخص بودن موضوع مورد بحث امری حیاتی است که باید ساختارسازی هایی در این جهت صورت گیرد.

در ادامه سارینا آبایی عضو  کمیسیون توسعه نیز طی سخنانی اظهار داشت: امروزه صادرات و اجزای آن، هم چنین شیوه و شکل صادرات تغییر کرده است که متأسفانه ما توجهی به این مسائل نمی کنیم.

وی ادامه داد: مسئولان ما آگاهی در مورد صادرات نوین ندارند. بازار دنیا تغییر کرده است.

وی گفت: با توجه به محصولات نانو و بیو دیگر خیلی از محصولات جایگاهی برای صادرات ندارند که به اشتباه تأکید ما روی آن هاست.

آبایی تصریح کرد: می توان بازاریابی شبکه ای را برای توسعه صادرات مهیا کرد، اما باید بدانیم که چه چیزی می خواهیم صادر کنیم.

این عضو کمیسیون توسعه صادرات بیان داشت: اقتصاد دنیا به قدری با مشکل مواجه  شده است که همه به دنبال خرید اجناس با کیفیت هستند این در حالی است که ما حتی نمی دانیم کیفیت به چه معناست.

در ادامه کیومرث کرمانشاهی رئیس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد در راستای صحبت های آبایی گفت: ما نباید صادرات سنتی خود را فراموش کنیم، صادرات سنتی نیز باید در کنار صادرات فناوری های نوین حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه سند راهبرد توسعه صادرات که در سال 1391 با تمام گرفتاری هایی که در راستای تصویب آن وجود داشت به فراموشی سپرده شده است، اعلام کرد: این سند بیان کننده چشم اندازها، نقاط ضعف، تهدیدها و فرصت هاست و اهداف کمّی برای توسعه صادرات مشخص کرده است که می تواند راهگشا باشد.

وی تصریح کرد: نکته مثبت  این سند مشخص کردن تقسیم کار برای 30 هزار دستگاه مرتبط با توسعه صادرات است که اگر هر ارگانی براساس مسئولیت های خود عمل کند دیگر مشکلی در زمینه توسعه صادرات نخواهیم داشت.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات در مورد هم گرایی دغدغه های مشترک اعضای کمیسیون صادرات گفت: اعتقاد من بر این است که در کار جمعی و گروهی می توان قدمی برای توسعه صادرات کشور برداشت.

 

 

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید