۵۰ درصد از مدارس عشایر خوزستان فاقد سرویس بهداشتی مناسب است | اتاق خبر
کد خبر: 305334
تاریخ انتشار: 8 دی 1394 - 05:32
مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان:
مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان گفت: با تلاش های بسیار باز هم ۵۰ درصد از مدارس عشایر این استان فاقد سرویس بهداشتی مناسب هستند.

اتاق خبر- مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان گفت: با تلاش های بسیار باز هم ۵۰ درصد از مدارس عشایر این استان فاقد سرویس بهداشتی مناسب هستند.

بنابراین گزارش حمید قنبری عصر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان در سالن اجتماعات غدیر آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۱۴ هزار دانش آموز را در ۳۲ هزار کیلومتر مربع از جنوب تا شمال در ۱۴ منطقه آموزشی و ۵۹۰ واحد آموزشی که ۱۱۰ نوساز، ۹۵ مورد بیش از ۳۰ سال، ۷۲ کانکس، ۶۸ کپری، ۱۵۵ چادری، ۵۰ استیجاری داریم.

وی با اشاره به یک هزار و ۷۱ کلاس درس در استان افزود: در بحث سرویس های بهداشتی با تلاش های بسیار باز هم ۵۰ درصد از مدارس عشایر فاقد سرویس بهداشتی مناسب است و وضعیت فضای آموزشی دانش آموزان عشایر در شأن معلمان فداکار و زیبنده این نظام نیست.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان تصریح کرد: در طول دو سال بیش از ۲۵ واحد آموزشی از سوی استانداری و نوسازی احداث شده و ۳۰ واحد آموزشی به کانکسی تبدیل شده اند.

قنبری بیان کرد: حل مسائل و مشکلات عشایر خوزستان نیاز به یک عزم عمومی دارد. مطمئن هستیم که دولت تدبیر و امید هم به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد و نیاز به مشارکت خیران هم هست. البته با توجه و تلاش های استاندار خوزستان حتی از کشور سوئیس، ژاپن و شرکت نفت اعلام آمادگی کردند تا تعدادی مردسه را بسازند.

وی عنوان کرد: امروزه اگر غفلت کنیم و حواسمان نباشد پایه های فرهنگی متزلزل می شود بنابراین بحث زیرساخت فضای آموزشی عشایر یک ضرورت است و اگر دیر اقدام کنیم شاهد مهاجرت عشایر به حاشیه شهر و ایجاد زاغه نشینی خواهیم بود.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان یادآور شد: بیش از ۳۵۰ میلیون تومان بدهی سنگین به بازار و اصناف، قطع برق مدارس عشایری در روزهای اخیر، کمبود امکانات خوابگاهی که از ۶ سال گذشته هنوز نو نشده است، از کار افتاده بودن وسایل و تجهیزات در ۱۴ منطقه آموزشی، در نظر گرفتن اعتبار برای کنکور دانش آموزان عشایری، مشکل تأمین اعتبار ایاب و ذهاب و نیاز شدید به وسایل گرمایشی با توجه به برودت هوا از جمله دغدغه ها و چالش های اساسی آموزش و پرورش عشایر هستند.

قنبری ادامه داد: عدم آشنایی و آگاهی جامعه زنان عشایر، فقر بهداشت، عدم موافقت با ادامه تحصیل دختران با وجود اینکه در لالی و سردشت مدرسه شبانه روزی دارند و همچنین کمبود شدید وسایل ورزشی که عشایر را به صورت ویژه در نظر بگیرند نیز از دیگر تقاضاهای این اداره است.

وی تأکید کرد: مشارکت اولیا به خاطر فقر اصلا حاکم نیست و به ویژه نوآموزان پیش دبستانی که مبلغی هم دولت اختصاص داده ولی کفاف نمی دهد و بنابراین غیرانتفاعی ها را وارد کردیم و بیش از ۷۰۰ نوآموز را جذب کردیم در حالی که تا دو هزار نفر هم ظرفیت داریم.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان گفت: امکانات اولیه، خوابگاه، بعد مسافت، هزینه سنگین ایاب و ذهاب از جمله مشکلات معلمان است.

قنبری درخواست کرد: در سال آینده اگر نیروهای جدید الاستخدام را در اختیار عشایر قرار دهند به همان میزان معلمان با تجربه را به آنها تحویل خواهیم داد تا معلمان جدید با شوق و اشتیاق بیشتری فعالیت کرده و به تدریس بپردازند.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید