برگزاری سمینارآشنایی با ثبت سفارش | اتاق خبر
کد خبر: 305666
تاریخ انتشار: 10 دی 1394 - 07:02
در پی گسترش تجارت الکترونیک در دهکده جهانی، فرآیندهای بزرگ و کوچک تجارت نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند.

اتاق خبر: در پی گسترش تجارت الکترونیک در دهکده جهانی، فرآیندهای بزرگ و کوچک تجارت نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند. این امر برای بازرگانان و تجار فرصت ها و تهدیدهایی را ایجاد نموده است. در صورتی که بازرگانان با این فرایندهای الکترونیکی تجارت آشنایی کافی داشته باشند، امر تجارت سریعتر، مطمئن تر، آسان تر و ارزان تر میسر خواهد بود، این در حالی است که عدم آشنایی تجار با این کانیزم های الکترونیکی سبب بروز برخی مشکلات و صرف هزینه و وقت بسیار جهت رفع آنها می گردد.

بنابراین گزارش یکی از این مکانیزم های الکترونیکی تجارت در ایران سیستم ثبتارش می باشد که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی گشته است که در راستای ایجاد ارتباط اثربخش و کارا میان بازرگانان،وزارت صنعت معدن و تجارت، بانک ها و نهادهای مالی مربوطه، بانک مرکزی، گمرک و … عمل مینماید.

اتاق بازرگانی زنجان در همین راستا به تشکیل سمینار آشنایی با سامانه ثبتارش، بررسی پروفرما و..  نموده و توسط مهندس مسیبی معاون محترم امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به تشریح مسايل قابل استفاده در ثبت سفارش کالا و موارد مرتبط با آن پرداخته و در پاسخ به سوالات  کارشناسان و علاقمندان حوزه بازرگانی جهت تکمیل اطلاعاتشان راهکار ارائه گردید.

در این سمینار یک روزه در خصوص مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا که به عنوان روند انجام تشریفات قانونی امورگمرکی مطرح است بیان شد: پیش فاکتور، ثبت سفارش،  فاکتور،عدلبندی یا پکینگ ،بارنامه ،قبض انبار، ترخیصیه ، گواهی مبدا، کارت بازرگانی ومدارک شخص یا شرکت وارد کننده.از جمله مدارک مورد نیاز برای کلیه شرکتها و اشخاص حقیقی است که دارای کارت بازرگانی معتبر می باشند ومی توانند نسبت به واردات کالاهای مجاز، اقدام نمایند.

مسیبی همچنین در ارائه تعریفی از پروفرما و ثبت سفارش عنوان کرد:

پروفرما یا پیش فاکتور،برگه ای است که فروشنده قبل از فروش قطعی به درخواست خریدار صادر می کند،از خصوصیات مهم آن اعلام قیمت کالا طی زمان محدود ،کشور سازنده، نوع ارز، نوع قرار داد خرید ، نام خریدار و مشخصات دقیق کالا از دیگر مولفه های آن آست و کلیه کالاهای مجاز وارداتی لازم است قبل از اقدام به ترخیص در سایت ثبت سفارش (sabtaresh.tpo.ir) ثبت شود تا مجوز ورود برای آن صادر شود.

شایان ذکر این سمینار که به صورت رایگان در اتاق بازرگانی زنجان برگزار گردید در راستای وظایف اتاق به جهت آموزش اعضا و متقاضیان عضویت در اتاق می باشد.

منبع: اتاق زنجان 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید