انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه؛ نه اولاند و نه سارکوزی | اتاق خبر
کد خبر: 306017
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 00:10
نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که بیش از 70 درصد مردم فرانسه تمایلی به انتخاب مجدد «نیکلا سارکوزی» و «فرانسوآ اولاند»( روسای جمهوری قبلی و کنونی این کشور ) در انتخابات ریاست جمهوری 2017 میلادی ندارند.

به گزارش اتاق خبر به نقل ازخبرگزاری فرانسه از پاریس، نتایج نظرسنجی موسسه «اُدُکسا» (Odoxa) که امروز (شنبه) در روزنامه فرانسوی «لو پاریزین» منتشر شد، نشان می دهد از هر چهار فرانسوی، سه نفر (74 درصد) نمی خواهند که رئیسان جمهوری فعلی و سابق این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آتی حضور یابند. همچنین تنها 24 درصد مردم فرانسه به حضور این دو در انتخابات امیدوارند.
76 درصد فرانسویان نیز با حضور «ژان لوک ملانشون» رهبر حزب چپ و 85 درصد مردم نیز با حضور «سسیل دوفلو» وزیر سابق از حزب «اروپ اکولوژی- سبزها» در انتخابات پیش روی فرانسه مخالف هستند.
این نظرسنجی نشان می دهد که «آلن ژوپه» نخست وزیر سابق فرانسه تنها شخصیت سیاسی است که از بیشترین اقبال مردمی (56 درصد) برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 2017 میلادی برخوردار است.
71 درصد از طرفداران احزاب راستگرا به غیر از حزب راست افراطی «جبهه ملی» و 62 درصد از هواداران احزاب چپ، نظر مساعدی در مورد ژوپه دارند. میزان مقبولیت وی در میان احزاب راستگرا 20 درصد بیش از سارکوزی است.
«مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه و «مارین لوپن» رهبر حزب جبهه ملی و «فرانسوآ بایرو» از حزب «مودم» به ترتیب 38، 37 و 33 درصد رای موافق مردم فرانسه را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری از آن خود کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، به طور کلی 56 درصد مردم فرانسه خواهان تغییر و تحول در پرسنل سیاسی کشورشان هستند و 88 درصد آنان تغییر تحولات کنونی را ناکافی می دانند.
این نظرسنجی در روزهای 23 و 24 دسامبر (2 و 3 دی) 2015 به صورت اینترنتی و در جامعه آماری یک هزار و 42 فرانسوی بالای 18 سال صورت گرفته است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید