واکنش‌های جهانی به اعدام شیخ نمر | اتاق خبر
کد خبر: 306271
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 15:34
اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعی سعودی، با واکنشها و محکومیتهای گسترده‌ای روبرو شده است.

 به گزارش اتاق خبر ،اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعی سعودی، با واکنشها و محکومیتهای گسترده‌ای روبرو شده استوزارت خارجه ایران در بیانیه ای اعدام شیخ نمر را محکوم کرد و گفت: «عربستان از تروریست ها حمایت و منتقدانش را اعدام می کند.»

در پی اعلام خبر اعدام شیخ نمر مراجع، علما و اساتید حوزه علمیه در اعتراض به این اقدام دروس خود را در روز یکشنبه 13 دی‌ماه تعطیل کردند.

 

عواقب خطرناک

دفتر رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد، اعدام شیخ نمر عواقب خطرناکی برای عربستان در پی خواهد داشت و باعث افزایش تنش های منطقه ای در خاورمیانه خواهد شد.

 

اعدام شیخ نمر پیامدهای منفی امنیتی دارد

حیدر العبادی نخست وزیر عراق می‌گوید اعدام شیخ نمر پیامدهایی منفی برای امنیت منطقه خواهد داشت.

وی گفت خفه کردن صداها و اعدام مخالفان «به چیزی جز تخریب بیشتر منتهی نمی‌شود.»

نخست وزیر عراق تاکید کرد: «نقض حقوق بشر منجر پیامدهایی منفی برای امنیت، ثبات و بافت اجتماعی مردم منطقه در پی دارد.»

امریکا و صهیونیست‌ها به دنبال نابودی امت اسلامی

شیخ احمد بدر الدین حسون مفتی سوریه می‌گوید هدف عربستان برای اعدام شیخ النمر کشاندن ایران به جنگ‌های فرعی بوده تا موضوع فلسطین فراموش شود.

وی افزود: «دستان امریکا و صهیونیست‌ها که با نام برخی از حکام عرب به اقدام می‌پردازد، به دنبال نابودی امت اسلامی از داخل است.»

تشدید تنش های در خاورمیانه

وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای ضمن محکوم کردن اعدام شیخ نمر اعلام کرد این کشور نگران است این اقدام عربستان سعودی باعث  افزایش تنش‌ها در خاورمیانه شود.

دیده بان حقوق بشر اعدام شیخ نمر را محکوم کرد

سارا لیا ویتسون مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر در خاورمیانه می‌گوید محاکمه شیخ نمر «ناعادلانه» برگزار شده است و اعدام وی «تنها به اختلافات و ناآرامی فرقه‌ای موجود می‌افزاید.»

وی ضمن محکوم کردن اعدام شیخ نمر در عربستان، تاکید کرد: «اعدام‌های گروهی، سبب تیره‌تر شدن پرونده پیشاپیش خدشه دار سعودی در زمینه حقوق بشر خواهد شد.»

 صدر خواستار اعتراض علیه آل سعود شد

مقتدی صدر روحانی شیعی عراقی در پی اعدام شیخ نمر خواستار برگزاری تظاهرات ضد رژیم آل سعود در کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق شده است.

وی گفت: «من از شیعیان عربستان سعودی و شیعیان کشورهای حوزه خلیج فارس می‌خواهم تا حتی از طریق برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز، با بی عدالتی و تروریستی دولتی در آینده مقابله کنند.»

وی افزود: «از معترضان خشمگین می‌خواهم تا مقابل اماکن عربستان سعودی اجتماع کنند و از دولت می‌خواهم تا از بازگشایی سفارت عربستان سعودی امتناع کند.»

اعدام شیخ نمر رژیم سعودی را سرنگون می‌کند

نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق می‌گوید اعدام شیخ نمر «رژیم سعودی را سرنگون خواهد کرد.»

مالکی با اشاره به یک روحانی برجسته دیگر که در سال 1980 کشته شد، گفت: «ما به شدت این گونه اقدامات نفرت آمیز را محکوم و تاکید می‌کنیم که جنایت اعدام شیخ نمر رژیم سعودی را سرنگون خواهد کرد، همانطور که جنایت اعدام شهید (محمد باقر) الصدر صدام را سرنگون کرد.»

اعدام شیخ نمر، گردابی برای آل سعود

رئیس مجلس شورای اسلامی رفتار عربستان سعودی در مورد اعدام شیخ نمر را وحشیانه ذکر کرد و گفت که عربستان با اعدام شیخ نمر گردابی برای خود به وجود آورده است.

علی لاریجانی افزود: «این ماجرا جویی در منطقه تاسف آور است. ما امیدواریم حداقل در این مسأله آمریکا و کشورهای غربی تکانی به خود بدهند زیرا این موضوع خلاف حقوق بشر است لذا آن‌ها این موضوع را بیان کنند تا گوشه‌ای از صداقت در آن‌ها کشف شود.»

 حزب الله اعدام نمر را «ترور» خواند

حزب الله لبنان قویا اعدام شیخ نمر را محکوم کرده و دلیل اعدام این روحانی برجسته شیعی را تقاضای وی برای رعایت حقوق ستمدیدگان خوانده است.

حزب الله در این بیانه همچنین اعدام شیخ نمر را «ترور» خوانده است.

عراق باید سفیر عربستان را اخراج کند

خلف عبدالصمد، رئیس فراکسیون حزب الدعوه اسلامی در پارلمان ملی عراق نیز در واکنش به اعدام شیخ نمر گفت بغداد باید اقدامی صورت دهد. وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت عراق باید سفارت عربستان را ببندد، سفیر سعودی را اخراج کند و تمامی تروریست‌های سعودی حاضر در زندان‌های عراق را اعدام کند.»

سقوط رژیم آل سعود هموار شد

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی مرجع تقلید شیعیان گفت: «حکام آل‌سعود این موضوع را بدانند که با اعدام آیت الله نمر خون به ناحق ریخته‌ این روحانی شهید، خواب راحت را از آنان سلب نموده و جهان اسلام را بیدار کرده و راه سقوط را برای این رژیم هموار خواهد شد.»

آیت الله صافی گلپایگانی بیان کرد: «شهادت عالم آزاده، روحانی عالی مقام، شهید بزرگوار شیخ نمر رضوان الله تعالی علیه روی سیاه این رژیم را سیاه‌تر و خبث و پلیدی باطن آنها را آشکارتر کرد.»

عربستان اسلام را بدنام می‌کند

آیت‌الله نوری ‌همدانی مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر لزوم واکنش قاطعانه در برابر اعدام آیت‌الله نمر بیان کرد: «اهل سنت و شیعه باید در برابر حکم اعدام آیت‌الله نمر عکس‌العمل نشان دهند چون این حکم دهن‌کجی به مسلمانان است، مسلمانان باید با استقامت و پایداری و شجاعت به اعدام آیت‌الله نمر واکنش نشان دهند.»

وی با اشاره به حمایت‌های آل‌سعود از گروه‌های تکفیری منطقه افزود: «عربستان سعودی دارای یک مذهب خرافی است که دین اسلام را بدنام می‌کند، رژیم سعودی از داعش و  بوکوحرام حمایت و آن‌ها را تقویت می‌کند و با اقدامات جاهلانه خود به اسلام خدشه وارد می‌کند که این اقدامات نوکری آمریکا است.»

اجتماع دانشجویی مقابل سفارت عربستان

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) اعلام کرد دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به اعدام شیخ نمر فردا مقابل سفارت عبارستان تجمع می‌کنند.

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: «دانشجویان ساعت ۱۵ فردا (یکشنبه) در اعتراض به اعدام شیخ نمر توسط کشور عربستان مقابل سفارت این کشور تجمع می‌کنند.»

رحمت به زندانیان

 شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ، مفتی اعظم و رئیس هیات علمای عربستان ضمن دفاع از اقدام عربستان در اعدام شیخ نمر و 46 تن دیگر، این اقدام را «رحمت به زندانیان» نامید چرا که به گفتۀ وی اعدام این افراد مانع از آن می‌شود که «اعمال شیطانی» بیشتری مرتکب شوند و از «هرج و مرج» نیز جلوگیری می‌کند.

تسویه حساب مذهبی آل سعود، زشت‌ترین نسل کشی تاریخ

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به اعدام شیخ نمر در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «تسویه حساب مذهبی بدست وهابیان و آل سعود زشت‌ترین نسل کشی تاریخ است که در حال وقوع است؛ نوعی جنون مشابه هیتلر و مغول به تکفیریها و اربابان آنها دست داده است.»

وی ادامه داد: «روزی خواهد رسید این ظلم و ستم و دیکتاتوری بر افراد بیگناه یقه شما و آمریکا را خواهد گرفت و از انتقام الهی راه فراری نیست. بترسید و به این جنایات پایان دهید.»

تجمع اعتراض‌آمیز طلاب

تجمع اعتراض‌آمیز طلاب حوزه علمیه فردا ساعت 10 صبح در مسجد اعظم قم برگزار می‌شود. همچنین اجتماعات مشابهی در مشهد و شیراز برگزار خواهد شد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با محکوم کردن اعدام شیخ نمر به دست رژیم ال سعود گفت: «می‌دانیم این جنایت انتقام شکست‌هایی است که آل سعود در عراق، سوریه و یمن دامن‌گیرشان شده است، ولی (سعودی‌ها) باید در انتظار شکست‌های مهم‌تری در این سه منطقه باشند.»

آیت‌الله سید احمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، گفت: « دولت عربستان باید بداند که با این کار در حقیقت مهر پایانی به حکومت ننگین آنها زده خواهد شد.»

وی تاکید کرد: «دولت عربستان باید بداند به زمین ریختن خون‌های پاک در یمن و خون عالمی که دغدغه دین دارد قدم گذاشتن در راه فرعون و کفار قریش است.»

اقدام منزجر

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، روز شنبه به خبرگزاری خانه ملت گفت: «جمهوری اسلامی به شدت این اقدام منزجرکننده را محکوم می‌کند.»

بروجردی با بیان اینکه اعدام شیخ نمر سرآغاز یک مرحله جدید از ناآرامی٬ اعتراضات و بحران و عکس العمل مردم عربستان در برابر این جنایات خواهد بود٬ تصریح کرد: «تجربه تاریخی نشان داده که مقابله با عالمان دینی عاقبتی جزء شکست و نابودی برای مسببان آن ندارد.»

واکنش مناسب

محمد النمر، برادر شیخ النمر، خبر اعدام برادرش را ناگهانی عنوان کرد و گفت اجرای این حکم از سوی عربستان سعودی برای مقابله با اندیشه‌ها و اقدامات آزادی خواهانه این روحانی شیعی بوده است. وی همچنین خواستار واکنش مناسب و مسالمت آمیز شیعیان در قبال این حادثه شده است.

محمد الصیهود، یکی از نمایندگان مجلس عراق نیز هدف از اعدام شیخ نمر را «آتش افروزی در منطقه» خواند.

برپایی تظاهرات در بحرین

پایگاه خبری صوت الثوره نیز از برپایی تظاهراتی در بحرین در محکومیت اعدام شیخ نمر خبر داد.

در این تظاهرات ماموران امنیتی بحرینی به سوی معترضین گاز اشک آور شلیک کردند.

این تظاهرات در مناطق ابوصبیع و الفخار در منامه، پایتخت بحرین بر پا شد.

ننگ آل سعود

حزب مجلس اعلی اسلامی عراق نیز اعدام شیخ نمر را محکوم کرد. سلیم شوقی یکی از نمایندگان این حزب بازداشت ومحاکمه شیخ نمر را اقدامی فرقه گرایانه و اعدام او را مایه ننگ آل سعود توصیف کرد. وی رژیم سعودی را یک رژیم سرکوبگر و دیکتاتور خواند.

جنبش انصارالله یمن نیز با انتقاد از «محاکمه نمایشی» شیخ نمر اعدام وی را محکوم کردند.

خطای فاحش

حزب مجلس اسلامی شیعی اعلی لبنان اعدام این روحانی برجسته شیعی را محکوم کرد و آن را «خطایی فاحش» خواند.

سید شفقت شیرازی، رئیس مجمع وحدت مسلمانان در پاکستان، با محکوم کردن اعدام شیخ نمر، این اقدام عربستان را تلاشی برای برانگیختن عواطف میلیون‌ها مسلمان توصیف کرد.

این مقام پاکستانی افزود با اعدام شیخ نمر کشور عربستان در آستانه سقوط قرار گرفت. وی همچنین از برگزاری تظاهراتی در شهر کراچی برای محکوم کردن اعدام شیخ نمر خبر داد. 

 

 

منبع:پرس تی وی

نظرات
ADS
ADS
پربازدید