سیاست سازمان محیط زیست، کاهش خطرات محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی | اتاق خبر
کد خبر: 306316
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 02:16
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترک نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی پیرامون محصولات دست‌کاری شده ژنتیکی ، به سرعت فزاینده از بین رفتن ذخایر ژنتیک در دنیا از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد و شکل‌گیری کنوانسیون تنوع زیستی اشاره کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترک نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی پیرامون محصولات دست‌کاری شده ژنتیکی ضمن اشاره به اینکه سرعت فزاینده از بین رفتن ذخایر ژنتیک در دنیا از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد و شکل‌گیری کنوانسیون تنوع زیستی است، گفت: آخرین آمار جهانی بیانگر آن است که 70 درصد گونه‌های جانوری و گیاهی جهان طی 50 سال گذشته از بین رفته است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار با بیان اینکه تنوع زیستی ایران یکی از بزرگترین سرمایه‌های ملی در بعد جهانی است، گفت: بسیاری از گونه‌های گیاهی و کشاورزی ایران بسیار بی‌نظیر و منحصر به فرد است و حتی یکی از فرصت‌های بزرگ ملی، همین دور بودن ذخایر ژنتیکی از مداخلات انسانی است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: بنابراین حفظ سلامت ذخایر ژنتیک کشور یکی از مهم‌ترین ضروریات برای کشاورزی و آینده ایران و یکی از اولویت‌های نخست امنیت ملی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل مداخلاتی که عامدانه یا غیرعامدانه در ذخایر ژنتیکی خود داشته‌اند، با موضوع تهدید کشاورزی و امنیت ملی مواجه هستند.

وی ضمن یادآوری این موضوع که ایران در سال 2004 به پروتکل «کارتاهینا» پیوسته است، خاطر نشان کرد: پروتکل کارتاهینا، یکی از زیرمجموعه‌های کنوانسیون تنوع زیستی است.

 

کارتاهینا پروتکلی برای قانونمند کردن پیشرفت تکنولوژی

ابتکار افزود: بنابراین نباید تعبیر شود که پروتکل ایمنی زیستی برای پیشبرد علم زیست فناوری است و مضاف بر این دلایل شکل‌گیری کنوانسیون تنوع زیستی به عنوان سند بالادستی پروتکل ایمنی زیستی نیز موید این تفکر نیست.

معاون رئیس جمهور سرعت فزاینده از بین رفتن ذخایر ژنتیک در دنیا را از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد و شکل‌گیری کنوانسیون تنوع زیستی برشمرد و اظهار کرد: آخرین آمار جهانی بیانگر آن است که 70 درصد گونه‌های جانوری و گیاهی جهان طی 50 سال گذشته از بین رفته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: پس از شکل‌گیری این کنوانسیون به دلیل پیشرفت تکنولوژی، پروتکلی ذیل کنوانسیون به منظور قانونمند کردن پیشرفت تکنولوژی و بهره‌گیری از آن به نام پروتکل کارتاهینا (ایمنی زیستی) شکل گرفت.

وی اشاره‌ای هم به ضعف و چالش عدم بهره‌گیری کشور از متخصصان ایمنی زیستی داشت و گفت: بیوتکنولوژی متفاوت از ایمنی زیستی است و ایران نیازمند سرمایه‌گذاری برای تربیت نیروی متخصص در زمینه ایمنی زیستی است.

ابتکار با بیان اینکه این موضوع نافی مباحث مختلفی همچون امنیت غذایی، مقابله با آثار زیان بار سم و کود شیمیایی در محصولات کشاورزی، ضرورت بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی نیست، تاکید کرد: اما برای دستیابی به چنین اهدافی باید مباحث به صورت کاملا علمی و تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرند تا کم‌ترین مخاطرات را برای سلامت مردم و ذخایر ژنتیکی کشور به همراه داشته باشند.

معاون رئیس جمهور پیشنهاد داد: کمیته‌ای متشکل از نمایندگان دو نهاد با تشکیل جلسات منظم، موضوعات مورد بحث میان دو طرف را بررسی کرده و با در نظر گرفتن ارزیابی ریسک زیست محیطی این محصولات، تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه، گفت: این مسئولیت بر اساس پروتکل کارتاهینا و قوانین و اسناد بالادستی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

 

سیاست سازمان حفاظت محیط زیست کاهش خطرات و ریسک اقدامات مرتبط با دستکاری ژنتیکی محصولات است

وی خاطر نشان کرد: سیاست سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد مانع بی دلیل برای فعالیت وزارت جهاد کشاوزی در زمینه محصولات دستکاری شده ژنتیکی شده نیست، بلکه کاهش خطرات و ریسک این اقدامات در قالب چارچوب‌ها و قوانین موجود و مسئولیت‌ها در این زمینه است.

ابتکار اشاره‌ای هم به نقش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه داشت و گفت: موضوع ایمنی زیستی مسئولیت مشترک بین دستگاهی است و نیازمند همکاری و تعامل میان دستگاهی و فرابخشی برای تدوین سیاست‌ها و آیین‌نامه‌های ضروری در این حوزه است.

معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر جایگاه خطیر شورای ملی ایمنی زیستی و اهمیت ملی موضوع ایمنی زیستی، تصریح کرد: مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، سازمان حفاظت محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حساسیت‌های فعالان و سمن‌های محیط زیستی روی بحث محصولات دستکاری شده ژنتیکی، گفت: پاسخگوییِ منطقی به مطالبات اجتماعی و بازگویی فواید و مخاطرات این محصولات، از جمله وظایف نهادهای مسئول است.

وی خاطرنشان کرد: سیاست دولت یازدهم نقادی، فعالیت و مطالبه‌گری سمن‌ها در فضایی امن و بی‌حاشیه و پاسخگویی علمی به مطالبات آنها است.

ابتکار تاکید کرد: قطعا در صورت کنترل دقیق سم، این محصولات می‌توانند فوایدی هم داشته باشند اما این موضوع نیازمند بررسی‌های علمی و تخصصی دقیق به منظور به حداقل رساندن مخاطرات است.

 

هیچ نوع محصول تراریخته‌ای در کشور ثبت نشده است

اسکندر زند، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز با اعلام اینکه تاکنون هیچ محصول دست کاری شده ژنتیکی از سوی وزارت جهاد کشاورزی توزیع نشده است، تاکید کرد: هنوز هیچ نوع رقمی از محصولات تراریخته از جمله برنج در کشور ثبت نشده و هرچه تا الان اتفاق افتاده در حد پایلوت بوده است.

وی افزود: برای تولید محصولات تراریخته در کشاورزی و مصرف آن براساس قانون ایمنی‌زیستی عمل می‌کنیم.

عبدالرضا باقری، قائم ‌مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه دغدغه‌های کلان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی هردو در یک راستا و آن هم تولید پایدار با حفظ پایداری محیط زیست است،‌ گفت: این دو دستگاه اگرچه ماموریت‌های متفاوتی دارند اما در چارچوب‌های اساسی با هم توافق دارند.

وی تصریح کرد: حساسیت‌های سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ و حراست و حفظ پایداری اکوسیستم‌های طبیعی با توجه به مسولیت‌های قانونی خود که حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی کشور است بجا بوده و اقدام وزارت جهاد کشاورزی نیز هیچگونه مغایرتی با آن ندارد، چرا که یکی از ماموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی نیز کمک به بهره‌برداری صحیح و تولید پایدار با حفظ و حراست از منابع اصلی و پایه کشور شامل آب، خاک و ذخایر گیاهی، دام و آبزیان است و لذا هر گونه اقدامی در این زمینه متضمن اطمینان از رعایت جنبه های ایمنی زیستی آن خواهد بود و از هر اقدامی که پایداری تولید را به خطر اندازد، ممانعت خواهد کرد.

باقری خاطر نشان کرد: گیاهان بومی و دارای منشاء ملی همچون گندم به عنوان ذخایر ژنتیک کشور، خط قرمز تولید محصولات دست کاری شده ژنتیکی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، داوود حیات غیب هماهنگ کننده ملی پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، شهاب الدین منتظمی مسئول دبیر خانه شورای ملی ایمنی زیستی، اصغر مبارکی مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست و صدرالدین علیپور سرپرست دفتر پژوهش و توسعه فناوری نیز در این جلسه حضور داشتند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید