موانع زیادی بر سر راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وجود دارد | اتاق خبر
کد خبر: 307056
تاریخ انتشار: 17 دی 1394 - 04:08
معاون عمرانی استاندار زنجان:
معاون عمرانی استاندار زنجان با اشاره به این‌که همایش اصلی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری زنجان، اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود، گفت: متاسفانه هنوز هم موانع زیادی بر سر راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی استان وجود دارد.

اتاق خبر-معاون عمرانی استاندار زنجان با اشاره به این‌که همایش اصلی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری زنجان، اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود، گفت: متاسفانه هنوز هم موانع زیادی بر سر راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی استان وجود دارد.

بنابراین گزارش جواد رحمتی صبح امروز در همایش آشنایی با پروژه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری زنجان در جهاددانشگاهی زنجان، اظهار کرد: ما نباید سرمایه‌گذار را با پیمانکار یا ارباب‌رجوع اشتباه بگیریم؛ چراکه سرمایه‌گذار ارزش مشخصی را فدا می‌کند تا به خواسته مورد نظر و مطلوب خود در آینده دست یابد. در نتیجه باید برای درگیر ساختن هرچه بیشتر بخش خصوصی در ارایه خدمات عمومی، انتقال بخش عمده مسئولیت و ریسک مربوط به تامین مالی و بهره‌برداری به شریک خصوصی، همچنین بهبود شرایط مالی دولت‌های ملی و محلی اهتمام بورزیم.

این مسئول ادامه داد: کاهش قیمت‌های تمام‌شده، بهبود کیفیت پروژه‌های شهری،ارتقای کیفیت خدمات و توجه بیشتر به تهیه طرح‌های توجیه اقتصادی برای پروژه‌ها از دیگر مواردی است که در سایه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حاصل می‌شود؛ این در حالی است که در شهرداری‌های کشور معمولا هر یک از عناصر سه‌گانه مشارکت، به روش‌های محل اجرای پروژه، مجوز ساخت یا عوارض شهرسازی، همچنین عنصر ساخت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: گردش کار پروژه‌های سرمایه‌گذاری در شهرداری، محورهای تعریف پروژه، انتخاب زمین، بارگذاری، برآورد و ارزیابی، تهیه طرح توجیهی، فراخوان و انتخاب سرمایه‌گذار را شامل می‌شود. برای تعیین قدرالسهم نیز مشخص و قطعی کردن آورده‌های طرفین، محاسبه آورده‌های طرفین با قواعد مورد توافق دو طرف و لحاظ کردن ضریب بازده سرمایه در نظر گرفته می‌شود.

در ادامه شهردار زنجان با تاکید بر تسهیل راه‌های سرمایه‌گذاری و جذب هر چه بیشتر مشارکت‌های مردمی در پروژه‌های عمرانی، گفت: سازمان سرمایه‌گذاری به زودی راه‌اندازی می‌شود.

حبیب‌الله ملایی‌یگانه تصریح‌کرد: خوشبختانه تغییر در ضوابط ساخت و ساز و ارایه تهسیلات مناسب، یکی از اولویت‌های جلسات برگزار شده در خصوص کمیسیون ماده 5 به شمار می‌رود. علاوه بر این، در جلسه اخیر کمیسیون مذکور، مشکل نبود پارکینگ در اکثر واحدهای تجاری شهر مورد بررسی قرار گرفت تا بتوان به تغییر کاربری پلاک‌های تجاری دست یافت.

این مسئول ادامه داد: بیست پروژه سرمایه‌گذاری در سطح شهر زنجان در حال تهیه اسناد است که بیش از 2 هزار میلیارد ریال سهم آورده شهرداری و بیش از 5 هزار میلیارد ریال نیز حجم سرمایه‌گذاری است. این در حالی است که بودجه امسال شهرداری، 85 درصد رشد داشته که با حمایت اعضای شورای شهر و عملیاتی شدن پروژه‌های سرمایه گذاری، می‌توان شاهد افزایش چندبرابری این میزان در سال‌های آتی بود.

وی تصریح کرد: برای تحقق این منظور از همه ظرفیت‌های شهرداری و مدیریت مشارکت‌های مردمی، جهت رشد و توسعه ساخت و سازها استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم به جذب روزافزون سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دست یابیم.

در ادامه، رییس شورای اسلامی استان زنجان از از دعوت به کار سرمایه‌گذاران در قالب فعالیت‌های کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای استان خبر داد و گفت: برای جذب مشارکت‌های فکری و مادی شهروندان آماده‌ایم.

سعید خدادادی‌خمسه اظهار کرد: ترافیک و حمل و نقل شهری، توسعه فضاهای عمومی مثل ورزشگاه‌ها، فضاهای تفریحی مثل سالن‌های بازی سرپوشیده، مشارکت در ایجاد پروژه‌های تجاری مثل میادین میوه و تره‌بار، مشارکت در ایجاد اشتغال، استفاده از خدمات شهری، بازیافت و فرآیند بهینه‌سازی زباله و پسماند، همچنین توسعه گردشگری با رویکرد اقتصاد برون‌گرا محورهایی هستند که به جد نیاز به جذب سرمایه‌گذار و مشارکت بخش خصوصی دارند.

این مسئول تصریح کرد: علاوه بر موارد مذکور، بهبود کیفیت تولید و بهینه‌سازی تولید از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که نیاز مبرم به جذب سرمایه‌گذار دارد و در نهایت به حمایت و همراهی در خصوص پروژه‌هایی منجر می‌‌شود که زمینه را برای بهبود وضعیت اشتغال و افزایش درآمد فراهم می‌کنند.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید