برگزاری بزرگترین جشنواره گردشگری در استان زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 307596
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 12:31
مدیرکل گردشگری استان زنجان در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد:
یحیی رحمتی: در حال حاضر جشنواره های ملی در استان زنجان برای تقویت صنعت گردشگری برگزار می شوند که در این بین می توان از جشنواره ملی آش ایرانی نام برد که به نظر من بزرگترین جشنواره گردشگری در حوزه غذا در سطح کشور است.

اتاق خبر- صنعت گردشگری در استان زنجان باتوجه به تغییراتی که در آن صورت گرفته، در مسیر تحول گام بر می دارد. جالب است که بدانید در حدود 713 اثر تاریخی این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. همچنین از جمله اثر مهم این استان که به عنوان قطب گردشگری شمال غرب کشور محسوب می شود، گنبد عظیم سلطانیه است که به عنوان یک اثر برجسته در سازمان یونسکو از آن نام برده شده است. استان زنجان در حوزه گردشگری روند رو به صعودی را طی می کند که نتایج آن در سال های آتی در رونق اقتصادی این استان قابل مشاهده خواهد بود. حال برای بررسی و ارزیابی زوایای مختلف صنعت گردشگری این استان  گفت و گویی را با یحیی رحمتی مديركل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان زنجان ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

تاکنون چه بناهای تاریخی در استان زنجان شناسایی شده است و چه تعداد به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده اند؟

به طور کلی نزدیک 1800 اثر تاریخی به صورت بنا، محوطه و تپه در استان زنجان شناسایی شده است که از این تعداد در حدود 713 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.  همچنین در حال حاضر در حدود 24 پرونده برای ثبت در فهرست آثار ملی در مرحله نهایی قرار دارند.

در استان زنجان به منظور جذب هرچه بیشتر گردشگران چه اقداماتی در دست اجرا است؟

در حال حاضر به منظور جذب گردشگر در استان زنجان تقویت زیرساخت های گردشگری در دست اجرا است. تقویت زیرساخت ها با هدف آشنایی با پتانسیل های بالفعل گردشگری در سطح استان و تقویت جاذبه های قابل سرمایه گذاری انجام می شود که به همین دلیل سطح بندی جاذبه های گردشگری در استان انجام می شود. در این برنامه به دنبال این هستیم که دریابیم چه تعداد جاذبه  فعال در سطح استان به گردشگر خدمات ارائه می کنند.

گنبد بزرگ و عظیم سلطانیه استان زنجان که مورد فخر معماری ایران و اسلام است به عنوان اثر شاخص در یونسکو به ثبت رسیده است. همین اثر استان زنجان را به عنوان اولین مقصد گردشگران ریلی از کشورهای اروپایی قرار داده است که هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.

چه همایش ها و جشنواره هایی در استان زنجان برای تقویت گردشگری برگزار می شود؟

در حال حاضر جشنواره های ملی در استان زنجان برای تقویت صنعت گردشگری برگزار می شوند که در این بین می توان از جشنواره ملی آش ایرانی نام برد که به نظر من بزرگترین جشنواره گردشگری در حوزه غذا در سطح کشور است. به طور میانگین بیش از 70 هزار نفر در یک روز و 350 هزار نفر در طول برگزاری این جشنواره از آن دیدار کردند که به گونه ای یک رکورد در جذب گردشگر و مخاطب در بین جشنواره های کشور محسوب می شود.

سهم صنعت گردشگری در رونق اقتصادی استان زنجان به چه میزان است؟

هنوز در حداقل انتظارات در صنعت گردشگری و اقتصاد کشور قرار داریم؛ درواقع در مرحله بازاریابی و جذب گردشگر هستیم که امیدوارم شیب رو به بالایی در جذب گردشگر در سال های آتی دشته باشیم.

شاید در سال جاری تعداد گردشگران خارجی چندان قابل قبول نباشد ولی شیب رو به صعودی دارد. در سال 1991 در حدود 968 نفر بازدیدکننده از گنبد سلطانیه داشتیم که این رقم در سال 93 به  4 هزار و 900 و در 9 ماهه سال جاری به رقم 5 هزار نفر رسید. این قضیه نشانگر این است که در صنعت گردشگری روند رو به صعودی داریم که امید می رود این روند به طور مستمر ادامه پیدا کند تا تاثیر آن بر اقتصاد استان دیده شود.

استان زنجان از نظر جاذبه های گردشگری مذهبی چه ظرفیت هایی دارد؟

وجود بارگاه های مذهبی در استان زنجان در نوع خود بی نظیر هستند. استان زنجان از معدود استان هایی محسوب می شود که آرامگاه پیامبری به نام بقعه قیدار نبی (ع) را در خود جای داده است. این آرامگاه مطابق با روایت های دینی جز معتبرترین آرامگاه های پیامبران در دنیا به شمار می رود.

در بحث آیین های شیعی نیز، بزرگترین همایش دنیای عالم تشیع در روزهای 8 و 11 در ایام محرم در دسته های حسینیه اعظم و زینبیه اعظم برگزار شد که بیشترین میزان عاشقان حسینی در این فضا حضور پیدا کردند. یکی از پتانسیل های خوب استان زنجان در بحث گردشگری مذهبی است.

 

 

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید