ضرورت تعیین نرخ ارز توسط بازار برای حرکت به سمت رقابتی شدن | اتاق خبر
کد خبر: 308240
تاریخ انتشار: 22 دی 1394 - 14:09
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوان ایران در گفت و گو با اتاق خبر:
سید علی صدری: در فضای پساتحریم تک نرخی شدن ارز و قیمت گذاری ارز که ضروری است توسط بازار تعیین شود و نه دولت، می توانند اقتصاد کشور را به سمت رقابتی شدن سوق دهد.

اتاق خبر- در حالی که فعالان اقتصادی خواهان تک رقمی شدن نرخ تسهیلات و ارز به منظور رونق صنعت در کشور هستند؛ این مهم بعد از دو دهه دوباره به اواسط سال 95 موکول شده است. در این شرایط امکان رقابتی شدن از بازار داخلی گرفته شده است. در این شرایط سید علی صدری رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوان ایران و عضو هیأت مدیره خانه اقتصاد ایران خواستار حرکت تولید به سمت استاندارسازی بین المللی شده تا بازار داخلی به دست کالاهای خارجی نیفتد. در ادامه گفت و گوی اتاق خبر را با وی می خوانید.

در دوران پساتحریم چه سیاست هایی باید اعمال شود تا بخش خصوصی مشارکت بیشتری در اقتصاد کشور داشته باشد؟

در فضای پساتحریم تک نرخی شدن ارز و قیمت گذاری ارز که ضروری است توسط بازار تعیین شود و نه دولت، می توانند اقتصاد کشور را به سمت رقابتی شدن سوق دهد. در شرایط فعلی که کشور در شرایط ویژه و خاص قرار دارد و هیأت های خارجی با هدف دراختیار گرفتن بازار مصرف به کشور وارد می شوند که یک بازار فروش خوب و مطلوب برای این هیأت ها محسوب می شود، باید تولید خود را به سمت استاندارسازی بین المللی سوق دهیم و در این راستا هم ضروری است که هم بخش خصوصی و هم  دولت در جهت ارتقای کیفیت گام بردارند.  

بخش خصوصی به قطع یقین جهت استاندارسازی باید به سمت انتقال تکنولوژی حرکت کند؛ درضمن لازم است در جهت آماده سازی زیرساخت ها، ارتقای کیفیت کالا و کاهش قیمت تمام شده کالا حرکت کرد تا بتواند کالای رقابت پذیر را به بازار عرضه کند. همچنین در کنار آن نظام حاکمیتی و دولت باید مسیر را هموار کنند.

در شرایطی که نرخ تسهیلاتی که به بخش خصوصی ارائه می شود؛ دو رقمی است لازم است در عین کاهش نرخ تورم، نرخ تسهیلات بانکی برای صنعت هم پایین آورده شود تا به استاندارهای جهانی نزدیک شویم.

در بسیاری از کشورها شاهد هستیم که نرخ تسهیلات برای سرمایه گذاری و سرمایه در گردش حوزه تولید تک رقمی است ولی در کشور این نرخ دورقمی است. قطعا با این شرایط قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا می کند و کالاهای تولیدی یارای رقابت با کالاهای خارجی را نخواهند داشت.

در شرایطی که نرخ بیمه، مالیات، سود بانکی، دستمزد کارگر و قیمت فروش کالا توسط دولت تعیین می شود نمی توان انتظار داشت که به سطح استاندارهای بین المللی در بخش تولید برسیم.

برای اینکه در دوره پساتحریم تولیدکنندگان داخلی بتوانند با شرکت های خارجی رقابت کنند؛ لازم است در کنار بخش خصوصی، دولت نیز مسیر را هموارسازی کند.

به تک نرخی کردن ارز اشاره کردید؛ با این که مسئولان بانک مرکزی از تحقق این وعده تا پایان امسال خبر داده بودند ولی اجرایی شدن آن به سال آتی موکول شد، علت چیست و چه اشکالاتی را در ساختار اقتصادی کشور می بینید؟

این یک روند اشتباه است، نرخ ارز باید توسط بازار تعیین شود نه از طریق بانک مرکزی. تعیین نرخ ارز توسط دولت به شدت به تولید صدمه وارد می کند.

یکی از راه های دیگری که می تواند به استاندارسازی تولید کمک کند؛ اجرای قانون پنجره واحد است که گمرک جمهوری اسلامی به سمت آن حرکت کرده است؛ باید این مهم رابه طور سراسری اجرایی کنیم.

در مبادلات تجاری گمرک کشور 14 نوع نقل و انتقال تجاری در شرایط فعلی وجود دارد؛ این درحالیست که در سراسر دنیا تنها 4 نوع مبادله تجاری شامل بسته های صادراتی، وارداتی، پستی و مسافرین انجام می شود. درنتیجه در اثر مبادلات تجاری مختلف در کشور شاهد ورود کالاهای خارجی حتی گاهی به صورت قاچاق خواهیم بود که بر روی تولید کشور اثر نامطلوبی خواهند گذاشت.

همچنین تعلق یارانه به اقتصاد کشور، کمک به افرادی است که از این موضوع در جهت منافع شخصی خود سواستفاده می کنند. این روند به شدت به اقتصاد کشور لطمه وارد می کند. لازم است که اقتصاد به سمت اقتصاد آزاد حرکت کند نه اقتصاد دولتی. در کشور ما از آنجایی که تمام قیمت گذاری ها از نرخ کارگر تا قیمت کالا در مالکیت دولت است از اقتصاد آزاد فاصله گرفته و به شدت دولتی است.

شما در مطلبی به این مسئله اشاره کردید که باتوجه به ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد؛ ایران می تواند به قطب صنعتی  جهان تبدیل شود، حال این اقدام چگونه انجام می پذیرد؟

از آنجایی که در کشور منابع زیرزمینی وسیعی از معدن گرفته تا نفت، گاز و پتروشیمی وجود دارد و با توجه به اینکه ترویج دهنده اقتصاد اسلامی در منطقه هستیم، می توانیم به قطب اقتصاد اسلامی در دنیا تبدیل شویم.

 همچنین در این راستا لازم است که کالاهای ایرانی با برند خاصی صادر شوند و هلدینگ های بزرگی شکل بگیرد که به صورت زنجیره ای از شرکت های کوچک کالاهای باکیفیت را در بازار کشورهای دیگر به فروش برسانند.

چه اقداماتی در جهت توسعه حوزه صنعت و معدن باید انجام شود و در این راستا چه موانعی وجود دارد؟

تا زمانی که دولت تمام قیمت گذاری را انجام دهد و بخش خصوصی نقش مشخصی در آن بازی نکند؛ تولید رونق پیدا نمی کند. دولت علاوه براین که باید بخش خصوصی را به مشارکت بگیرد لازم است خود را چابک و ساختارهای خود را کوچک کند.

دولت باید از نیروی جوان کشور که به عنوان سرمایه ملی محسوب می شوند در کنار پیشکسوت ها استفاده کند تا اقتصاد رونق پیدا کند.

اگر از تحریم های داخلی و خارجی جلوگیری شود، شرایط بهبود پیدا می کند. اگر برجام به درستی اجرایی شود؛ تبادلات تجاری هم افزایش می یابد.

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید