پرداخت وام با سود 3 درصد به تعاونی های روستایی | اتاق خبر
کد خبر: 308376
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 23:42
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری گفت: پرداخت تسهیلات با نرخ سود 3 درصد در روستاها و صفر درصد در روستاهای مرزنشین آغاز شده است و تعاونی هایی با عضویت 25 تا یکهزار سرپرست خانوار می توانند از تسهیلات دولت استفاده کنند.

اتاق خبر: سیدابوالفضل رضوی افزود: در صورتی که 25 سرپرست خانوار تشکیل تعاونی بدهند، تا سقف 1.5 برابر آورده اولیه به سهامداران تعاونی تسهیلات با نرخ سود سه درصد پرداخت می شود.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی اضافه کرد: اگر تعداد اعضای تشکیل دهنده تعاونی به 50 خانوار افزایش یابد میزان تسهیلات دولت به 1.7 برابر آورده اولیه سهامداران افزایش می یابد و این روند به صورت پلکانی با افزایش سهامداران افزایش می یابد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه بازپرداخت این تسهیلات دو سال پس از ارایه تسهیلات آغاز می شود، گفت: سال نخست به عنوان دوره مشارکت و سال دوم به عنوان دوره تنفس در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: در این گونه وام ها نیازی به سند مالکیت نیست و اعضا با ارائه شماره کارت سرپرست خانوار می توانند در این طرح ها مشارکت کنند و در صورت تکمیل مراحل و پروسه کارها، در مدت حداکثر یک ماه وام مورد نظر به متقاضیان پرداخت می شود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری گفت: در صورتی که تعاونی ها آورده نداشته باشند، تحت هیچ عنوان مشمول دریافت تسهیلات با نرخ سود سه درصد نمی شوند.
وی به نمونه های موفق ایجاد تعاونی های روستایی با استفاده از این تسهیلات اشاره کرد و افزود: برای مثال در استان یزد با 20 میلیارد ریال آورده تعاونی ها، 80 میلیارد ریال وام پرداخت و در احداث نیروگاه خورشیدی استفاده شد.
رضوی اضافه کرد: در خراسان جنوبی نیز طرح بسته بندی عناب، زرشک و زعفران شکل گرفت و طرح خرید تضمینی صنایع دستی در خراسان رضوی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دست انجام است.
رضوی بیان داشت: در استان های مرزنشین ایلام نیز تاکنون هفت شرکت تعاونی تشکیل شده است و امیدواریم مجموع تعاونی های روستائی بهره مند از این وام ها تا پایان سال به 150 تعاونی برسد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری، اعتماد به مردم را وظیفه دولت دانست و اضافه کرد: تجربه نشان می دهد که قریب به اتفاق وام های دریافت شده مشارکتی به بانک های عامل بازپرداخت شده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص بهره مندی روستاهای قشم از وام صفر درصد، گفت: در صورت تائید مرزی بودن منطقه جغرافیایی شهرستان قشم توسط مسئولان مربوطه، می توان وام هایی بدون سود به متقاضیان روستایی این منطقه پرداخت کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید