اخبار سردار فدوی از روند آزادسازی قایق‌ متجاوز | اتاق خبر
کد خبر: 308881
تاریخ انتشار: 23 دی 1394 - 16:25
ایسنا نوشت: سردار شریف تاکید کرد: اگر در تخلیه اطلاعاتی و گفت‌وگو با تفنگداران آمریکایی مشخص شود که ورود آنها به منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعا اقدامات دیگری صورت خواهد گرفت.

اتاق خبر - سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه در گفت‌وگویی در خصوص آخرین وضعیت توقیف دو شناور آمریکایی و بازداشت 10 ملوان تبعه این کشور توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: همانطور که در اطلاعیه سپاه اعلام شد این اتفاق روز گذشته رخ داده و شناورهای آمریکایی وارد حریم آبهای ایران در حوالی جزیره ی فارسی و در سه مایلی داخل آبهای سرزمینی شده بودند.

وی افزود: پس از نقض حریم دریایی ایران نیروی دریایی سپاه با اقتدار وارد عمل شده و اخطار لازم را به شناورهای آمریکایی داده شد و آنها به این هشدارها تمکین کردند.

سخنگوی سپاه پاسداران با بیان این مطلب که هیچ درگیری در منطقه خلیج فارس رخ نداده و آنها به اخطار سپاه تمکین کردند، اظهار داشت: پس از بازرسی شناورهای آمریکایی مشخص شد که آنها علاوه بر تجهیزات فنی، سلاح‌های سبک و نیمه سنگین نیز به همراه خود داشته‌اند.

سردار شریف در پاسخ به موضع‌گیری مقام‌های آمریکایی مبنی بر آزاد کردن فوری ملوانان بازداشت شده، گفت: قطعا ایران بر سر منافع ملی خود با کسی شوخی نداشته و تسامحی نیز نخواهد کرد؛ آنها مطئمن باشند که برخورد ما بر اساس رأفت اسلامی خواهد بود و این چیزهایی که درباره آزادی فوری آنها مطرح می‌شود گمانه‌زنی است و من، آنرا نه تایید می‌کنم و نه تکذیب می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: قطعا پس از انجام تحقیقات، اگر مشخص شود که کار آنها عمدی نبوده برخورد دیگری صورت خواهد گرفت اما اگر در تخلیه اطلاعاتی و گفت‌وگو با آنها مشخص شود که ورود آنها به منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعا مسئولان مربوطه اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

همچنين فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،‌ گفت: روند آزادسازی شناورهای رزمی آمریکایی که بعدازظهر روز گذشته در آب‌های سرزمینی در محدوده جزیره فارسی توقیف شدند زیاد به طول نخواهد کشید و نیروی دریایی سپاه پس از دریافت دستور از سلسله مراتب خود اقدام لازم را انجام خواهد داد.

سردار سرتیپ علی فدوی در گزارشی کوتاه در خصوص نحوه توقیف شناورهای رزمی آمریکا در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، افزود: نیروی دریایی سپاه پاسداران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز بر همه آب‌های این منطقه استقرار و تسلط کامل دارد و حضور هر نوع شناور به ویژه شناورهای رزمی، در آب‌های سرزمینی باید با اطلاع قبلی انجام شود.

وی ادامه داد: حضور آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس هیچ‌گاه بی‌ضرر نبوده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به تعداد تفنگداران آمریکایی توقیف شده، گفت: دو قایق رزمی آمریکا با 10 تفنگدار که شامل 9 مرد و یک زن بود در سه مایلی آب‌های سرزمینی جزیره فارسی در خلیج فارس توقیف شدند. این قایق‌ها حرفه‌ای عمل نکردند ولی موقع توقیف مقاومت زیادی از خود نشان ندادند.

فدوی در عین حال از تحرکات غیرحرفه‌ای رزم‌ناو آمریکایی حاضر آب‌های بین‌المللی خلیج فارس خبر داد و افزود: بعد از توقیف دو قایق شنیدم که رزم‌ناو آمریکایی به مدت 40 دقیقه تحرکات شناوری و هوایی غیرحرفه‌ای انجام داده و این اقدامات مانع از آرامش وعده داده شده آمریکایی‌ها شد. البته طی 40 دقیقه مذکور نیروی دریایی سپاه با اقدامات انجام داده ‌آرامش را به منطقه بازگرداند.

وی از تماس تلفنی وزیر امور خارجه آمریکا با محمدجواد ظریف سخن گفت و افزود: در پی این توقیف جان کری با وزیر امور خارجه کشورمان تماس گرفت و آقای ظریف نیز از موضع قوت در خصوص تجاوز این دو شناور رزمی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران با قوت توضیح داد. البته روند آزادسازی دو قایق رزمی آمریکایی زیاد طول نخواهد کشید و نیروی دریایی سپاه پس از دریافت دستور از سلسله مراتب خود اقدام لازم را انجام خواهد داد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید