سهامداران عدالت همچنان در انتظار سود | اتاق خبر
کد خبر: 309275
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 11:03
سهامداران عدالت پس از ۱۰ سال در انتظار دریافت سود و تعیین تکلیف سهام خود هستند، این در حالی است که مسئولان می‌گویند این نوع سهام در سال ۹۶ به صورت واقعی به‌دست سهامداران خواهد رسید.

اتاق خبر: ۱۰ سال از زمان اولین واگذاری سهام عدالت به مشمولان گذشت اما خبری از سود سهام به سهامداران نشد و همچنان دارندگان این نوع سهام در انتظار دریافت سود هستند.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ این در حالی است که به گفته مسئولان سازمان خصوصی سازی، قیمت سهام یک میلیون تومانی عدالت به دو میلیون تومان افزایش یافته اما سهامداران آن به دلیل بدهی که به دولت بابت دریافت سهام یک میلیون تومانی که دریافت کرده اند، دارند، اجازه فروش سهام خود را ندارند و باید از محل سود سهام عدالت بدهی خود را به دولت تسویه کنند.  

قرار است این سازمان در پايان دوره اجرا يعني در سال ۹۵ سود سالانه پرداخت شده شركت‌هاي سرمايه‌پذير را محاسبه کرده و با محاسبه مبلغ تسويه شده بابت بدهي هر فرد، سهام را آزاد نماید. بر اين اساس تا پايان شهريور ميزان و رقم سود سالانه اين شركت‌ها مشخص خواهد شد.

پس از آن يعني در نيمه دوم سال ۹۵ برای مشمولان طرح سهام عدالت كه نزديك به ۵۰ ميليون نفر هستند، صورت‌حساب ارسال خواهد شد. در اين صورت‌حساب به مشمولان اعلام خواهد شد كه در ۱۰ سال گذشته چه ميزان از سهام‌شان آزاد شده يا با پرداخت چه مبلغي مابقي سهام عدالت‌شان قابل آزاد‌سازي‌ است.

در حال حاضر ۶۰ شركت به‌ عنوان شركت‌هاي سرمايه‌پذير در سبد سهام عدالت حضور دارند كه از اين تعداد، ۵۵ شركت سال مالي‌شان در ۲۹ اسفند‌ماه به پايان مي‌رسد و ۵ شركت نيز تا خرداد يا شهريور سال آينده مجامع عمومي‌شان برگزار مي‌شود.

از ميان كل مشمولان دو دهک اول درآمدي طبق قانون مشمول ۵۰ درصد تخفيف در پرداخت مبلغ سهام عدالت خواهند شد و به بقيه مشمولان ۶‌ ماه فرصت داده خواهد شد تا بقيه مبلغ سهامشان را پرداخت كنند.

اگر هر يک از مشمولان در مهلت قانوني ۶ ماهه اين پول را پرداخت كردند همه سهامش آزاد مي‌شود؛ در غير اين صورت سهام عدالت به اندازه‌اي كه از محل سود سالانه در ۱۰سال گذشته تسويه شده، آزاد مي‌شود. اين فرآيند با درنظر گرفتن مهلت قانوني ۶ ماهه در اسفند سال ۹۵ به پايان مي‌رسد.

به گفته مسئولان سازمان خصوصی سازی، در این مرحله که تا فروردین ۹۶ به طول خواهد انجامید، به مشمولان اعلام می شود که سهام چه شرکت‌هایی به آنها اختصاص یافته و یا اینکه چه میزان از واحدهای یک صندوق سررمایه گذاری قابل معامله در بورس یا فرابورس به آنها اختصاص می یابد.

در عین حال، آنها می گویند که اگر لایحه آزادسازی سهام عدالت در مجلس به نتیجه برسد، مردم در سال ۹۶ می توانند سهام عدالت خود را به صورت واقعی داشته باشند.

سید جعفر سبحانی با بیان اینکه اجرای طرح سهام عدالت طرحی ۱۰ ساله است که هنوز این مدت زمان به اتمام نرسیده است، افزود: این طرح از فروردین ماه سال ۸۴ آغاز شده و پایان سال ۹۴ به اتمام می رسد.

وی با اشاره به اینکه سهام ۶۰ شرکت درگیر سهام عدالت است و سال مالی آنها تا پایان اسفندماه امسال است، تصریح کرد: بر این اساس پیش بینی می‌شود مجامع این شرکت‌ها در تیرماه ۹۵ برگزار شود تا وضعیت و میزان سود آنها مشخص شود.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه سهام عدالت هبه نیست و بخشش نبوده است، افزود: قرار بود که ۶ دهک مشمول دریافت سهام عدالت باشند و دو دهک نیز ۵۰ درصد تخفیف بگیرند. سود سال ۹۴ دریافت نشده و سال ۹۳ در حال دریافت است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۳۷ درصد از مبلغ یک میلیون تومان سهام عدالت به حساب خزانه واریز شده است و امید است که تا شهریور ماه سال ۹۵ وضعیت صورت حساب های مشخص شود تا در نهایت معلوم شود که چند درصد از سهام عدالت در ابتدا آزادسازی خواهد شد و نحوه کار به چه صورتی خواهد بود.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی درباره آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت اظهارداشت: لایحه مربوطه در کمیسیون اقتصادی دولت بررسی شده و در صحن علنی دولت است و پس از تصویب به مجلس ارسال خواهد شد تا نظر مجلس درباره لایحه دولت اخذ شود. در این لایحه، نحوه آزادسازی سهام عدالت دیده شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید