راه اندازی مرکز توسعه رقابت پذیری صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 309285
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 11:41
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:
تشویق کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و واحدهای تولید شیر و گوشت در کشور برای استفاده از ابزارهای ارتقای توان رقابت پذیری یکی از راه های افزایش رقابت پذیری در این صنعت برای فتح بازارهای بین المللی است

اتاق خبر - مجید موافق قدیری در عصر دیروز در هفتمین جشنواره ملی بهره وری که در هتل پارسیان آزادی برگزار گردید، گفت: تشویق کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و واحدهای تولید شیر و گوشت در کشور برای استفاده از ابزارهای ارتقای توان رقابت پذیری یکی از راه های افزایش رقابت پذیری در این صنعت برای فتح بازارهای بین المللی است، و تاکید کرد: روش سنتی مالک و مدیر را باید کنار بگذاریم و جهت حضور فعال در بازارهای ملی و فراملی بایستی مدیریت حرفه ای داشته باشیم. وی بیان داشت: به همین منظور با مشارکت گروه پارسیان هوشمند نخستین و یگانه شرکت مادرتخصصی رتبه بندی ایران،  "مرکز توسعه رقابت پذیری صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران" را جهت توانمندسازی تخصصی فعالان اقتصادی این حوزه برای اولین بار در کشور راه اندازی کرده ایم.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، رتبه بندی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان از منظرهای متنوع شامل: توان تولید، کیفیت تولید، وضعیت فناوری، رضایت کارکنان، توان اجرایی و شاخص های متنوع مالی و اقتصادی، طراحی و راه اندازی نظام صدور کارنامه رقابت پذیری اعضا در حوزه های مختلف مدیریت کسب و کار و کیفیت بنگاه داری شامل حوزه های توان مدیریتی و حاکمیت سازمانی، نتایج عملکردی، مسوولیت پذیری اجتماعی و دعاوی حقوقی، راه اندازی نظام ارزیابی توان تکنولوژی اعضا و ارایه گزارش های بازخورد در رابطه با وضعیت اعضا در صنعت خوراک دام و شناسایی نقاط قابل بهبود و توانمندسازی کارخانه ها، تسهیل تعامل تجاری بین اعضا در سطح ملی و ارتقا و توسعه روابط تجاری با شرکت های خارجی هم صنف از طریق شناسنامه دار نمودن هر یک از اعضایمان با هدف مدیریت حرفه ای تر هیات های تجاری از برنامه های این مرکز عنوان نمودند. این فعال اقتصادی اظهار کردند: اگر انتظار داریم بنگاه ها و واحدهای تولیدی مان در سطح وسیع بهره ور شوند باید به ساختارها و سیاست ها در نگاه کلان نیز توجه شود.

وی ادامه داد: شاخص بهره وری کل عوامل بخش کشاورزی از سال 83 تاکنون روند نزولی داشته است. آمارهای بخش مربوط به بهره وری در اقتصاد چندان خوب نیست به عنوان نمونه در بهره وری نیروی کار در بخش کشاورزی، متوسط نرخ رشد ما از سال 83 تا کنون روند افزایشی داشته اما از برنامه پنجم توسعه عقب هستیم، بطوریکه در هفت سال گذشته یک و 7 دهم درصد بوده در حالی که در برخی کشورهای منطقه این رقم 6 ، 7 و 9 درصد بوده است. موافق قدیری، تصریح کرد: شاخص بهره وری سرمایه نیز در بخش کشاورزی علاوه بر اینکه روندی نزولی داشته از برنامه پنجم توسعه نیز بسیار عقب افتاده

است. همچنین متوسط نرخ رشد کل عوامل تولید نیز در 10 سال گذشته ایران یک و 4 دهم درصد بوده این درحالی است که این رقم در برخی کشورهای کوچک منطقه4 ، 5 و حتی6 و 9 درصد بوده است. رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه چرا آنچه ما در قانون آورده ایم محقق نمی شود، گفت: طبق برنامه سوم و چهارم توسعه، قرار بود یک سوم نرخ رشد ما از محل بهره وری حاصل شود و دو سوم از محل سرمایه گذاری اما متاسفانه هیچ یک محقق نشد .

عضو هییت مدیره انجمن کارآفرینی و توسعه ملی ایران، با بیان اینکه تصویب قانون بهبود مستمر کسب و کار یکی از نقاط مثبت بود افزود: از اصلی ترین عوامل توقف بهره وری در اقتصاد وجود رانت است زیرا تا زمانی که فردی فقط به صرف داشتن رابطه خاص بتواند درآمدهای کلان و هنگفت کسب کند به دنبال رشد بهره وری نمی رود.

عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اضافه کرد: لازمه افزایش بهره وری در سطح کلان کشور بستن سرچشمه های رانت و لازمه رانت ستیزی. افزایش شفافیت است که این موضوع در قانون پیش بینی شده است. رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، گفت: ایجاد فضای تعاملی بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دستگاه های حاکمیتی برای ارتقای بهره وری ضروری است.

وی تاکید کرد: بنگاه ها و واحدهای تولیدی در دسترسی به منابع مالی مشکل دارند و چرا نباید راه های مبتکرانه ای برای تامین نقدینگی واحدهای تولیدی پیگیری شود.

موافق قدیری ابراز داشت: این مشکل به آن معنا نیست که خدشه‌ای در حمایت دولت از تولید داخل وجود دارد، بلکه مسأله این است که نمی‌توان از فضای انحصاری توقع بهبود مستمر کیفیت و افزایش صادرات را داشت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید