برقراری روابط بانکی طی روزهای آینده | اتاق خبر
کد خبر: 309791
تاریخ انتشار: 27 دی 1394 - 14:59
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه به زودی و ظرف روزهای آینده روابط بانکی برقرار خواهد شد و حرکت‌های جدیدی در این زمینه صورت خواهد گرفت گفت: برای رسیدن به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه و همچنین رسیدن به سطح اقتصاد کشورهای نوظهور صنعتی باید به

اتاق خبر: محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در سخنانی عنوان کرد: لازم می‌دانم این روز به یاد ماندنی را به ملت ایران تبریک بگویم یقین دارم اثرات این حرکت چند ساله که دیشب به ثمر رسید در آینده بیش از آنچه که این روزها نمود دارد خود را نشان خواهد داد و انشا‌الله بتوانیم از نتایج آن بهره‌مند شویم.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی افزود: از فعالان اقتصادی که در این سال‌ها توانستند اقتصاد کشور را با سختی‌های زیاد اداره کنند تشکر کنم به هرحال امیدوار هستیم در ماه‌ها و سال‌های آینده خوشی‌ها و اتفاقات خوبی را از در اقتصادمان تجربه کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به برخی از دشواری‌های مذاکرات اشاره کرد و گفت: خاطرم هست که گاهی دکتر ظریف که بسیار برای به نتیجه رسیدن مذاکرات مصمم بودند می‌گفتند که نمی‌دانم چه خواهد شد. گاهی اوقات هم موانعی که بیشتر‌ش موانع داخلی بود در مقابل‌شان وجود داشت زمانی که به جلسات مجلس می‌رفتند و بعد به دولت برمی‌گشتند به خاطر سوال‌های بی‌ربطی که پرسیده می‌شد و بتن‌هایی که روی سرشان می‌ریختند رنگ‌شان می‌پرید، اما دیشب که چهره شاداب دکتر ظریف را دیدم اشکم از خوشحالی جاری شد.

نعمت‌زاده اضافه کرد: انشا‌الله امیدوار هستیم همه ملت و در راس شما کارگزاران و فعالان اقتصادی بتوانیم از نتیجه این مذاکرات بهره‌مند شویم، چرا که دیگر توپ در زمین شما فعالان اقتصادی است و ما هم در خدمت شما هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: من تاکنون چندین بار سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را خوانده‌ام و هر بار در آن مطلب جدیدی می‌یابم. اقتصاد مقاومتی چکیده سی و چند سال حکومت اسلامی است که در بعد اقتصادی هیچ چیز کم ندارد و کاملا منسجم است. اقتصاد مقاومتی که به توانمندی‌های داخلی با رویکردی درون‌زا توجه دارد و همچنین در جهت تعامل با جهان با رویکرد برون‌گرا توجه می‌کند. همچنین از سوی دیگر اقتصاد مقاومتی رویکرد و نگاهی مردمی و استفاده از فناوری‌های نوین و تقویت پایه‌های اقتصاد دانش بنیان را مورد توجه قرار داده است. باید در تمام این زمینه‌ها بیش از پیش از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

نعمت‌زاده همچنین به تدوین برنامه ششم و چگونگی اجرای آن اشاره کرد و ادامه داد: حدود یک سال است که مشغول تدوین برنامه ششم توسعه هستیم در ابتدا قرار بود این برنامه با یکسال تاخیر انجام شود، اما بعد تصمیم گرفته شد که سال آینده زمان شروع برنامه باشد برای همین مقداری کار با سرعت بیشتری انجام شد که خوشبختانه با کار و فعالیت شبانه‌روزی به نتایج خوبی رسیده است.

وی افزود: سعی شده است در برنامه ششم بیشتر به این‌که چه باید کرد بپردازیم. در این برنامه بعد از اهداف کمی و کلی، سیاست‌ها مشخص شده است و در بخش بعد هم اقدامات عملی که باید برای اجرای سیاست‌ها انجام شود مشخص شده است. وقت زیادی در تدوین برنامه ششم گذاشته شده است که منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به چشم‌انداز برنامه ششم اشاره کرد و افزود: هدف کلی این برنامه این است که در آخر دوره اجرای آن کشور ما از نظر رشد یافتگی به سطح کشورهای نوظهور برسد، چرا که با رشد اقتصادی هشت درصدی که در برنامه پیش‌بینی شده است امکان این‌که به کشورهای صنعتی برسیم، وجود ندارد، اما می‌توانیم به سطح کشورهای نوظهور برسیم.

نعمت‌زاده ادامه داد: برای این هدف باید حداقل درآمد سرانه‌مان به 10 هزار دلار برسد. همچنین باید صادرات‌مان را افزایش دهیم. البته رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد کار بسیار سختی است اما امکان‌پذیر است. مانند آنچه در این گفت‌وگوها و مذاکرات انجام شد. خیلی‌ها می‌گویند رشد هشت درصد غیرممکن است، اما اکنون باید دید ملت چه‌طور می‌توانند این غیرممکن را به ممکن نزدیک کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید