هشدار آمریکا به روسیه بر سر اوکراین | اتاق خبر
کد خبر: 309988
تاریخ انتشار: 28 دی 1394 - 10:46
در شرایط پرتنش روابط واشنگتن و مسکو بر سر مسایلی همچون سوریه و اوکراین، یک رسانه روسی از هشدار دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه خبر داد.

 

 

به گزارش اتاق خبر، شبکه تلویزیونی راشاتودی امروز (دوشنبه) گزارش داد: این هشدار در جریان دیدار «ویکتوریا نولاند» معاون امور اروپا و اوراسیای وزارت امور خارجه آمریکا با «ولادیسلاو سورکوف» دستیار رئیس جمهوری روسیه داده شد.
در این دیدار که در منطقه کالینین گراد روسیه صورت گرفت، نولاند به طرف روس هشدار داد که در شرق اوکراین جنگ داخلی از سرگرفته خواهد شد و روسیه بهای سنگینی را بابت اقدام های خود در این منطقه خواهد پرداخت.
در دیدار چهار ساعته دستیار وزیر خارجه آمریکا با دستیار رئیس جمهوری روسیه که جمعه گذشته انجام گرفت ولی خبر آن امروز (دوشنبه) اعلام شد، مساله اوکراین به ویژه اوضاع شرق این کشور که حدود یک سال است آتش بس شکننده در آن برقرار شده است، مورد بررسی قرار گرفت.
رسانه روسی گزارش داد: نولاند پیش از این دیدار، خواستار ملاقات با رئیس جمهوری روسیه شده بود، اما «ولادیمیر پوتین» این درخواست را به دلیل خصومت آشکار مقام آمریکایی با مسکو و نقش وی در حوادث اوکراین که هماهنگ کننده اصلی اقدامات برای سرنگونی حکومت «ویکتور یانوکوویچ» رییس جمهوری برکنار شده اوکراین بود، نپذیرفت و دستیار خود را برای مذاکره فرستاد.
راشاتودی به نقل از رسانه های محلی افزوده است: نولاند در دیدار با سورکوف به صورت احساسی و چند بار هشدار داد که شرق اوکراین در آستانه ازسرگیری جنگ داخلی است، روسیه به وعده خود عمل نکرده است و بهای این اقدامات خود را خواهد پرداخت.
به گزارش رسانه های روسی، دیدار نولاند و سورکوف در چارچوب توافق روسای جمهوری روسیه و آمریکا برای بحث درباره مساله اوکراین، پشت درهای بسته انجام شده است.
ایتارتاس هم به نقل از «پاول مامونتوف» یکی از مقام های وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد که اجرای توافقنامه مینسک برای حل و فصل بحران اوکراین در مرکز توجه مقام های روسیه و آمریکا قرار دارد.
اوضاع اوکراین از مسایل عمده مورد اختلاف روسیه و آمریکا است و برگزاری دیدار مقام های ارشد دو کشور بدون حضور خبرنگاران هم به دلیل عمق اختلاف دو طرف انجام گرفت.
در همین حال به گزارش رسانه های روسی «بوریس گریزلف» نماینده روسیه در مذاکرات گروه مینسک برای حل مساله اوکراین امروز (دوشنبه) بدون برنامه ریزی از قبل اعلام شده و نامنتظره وارد کی یف شد و قرار است با مقام های این کشور در خصوص حل و فصل مناقشه کنونی گفت وگو کند.
این نخستین سفر یک مقام بلندپایه روس به اوکراین پس از تیرگی روابط دو کشور از ماه فوریه سال 2014 و روی کار آمدن دولت جدید غرب گرا در کی یف است.
آمریکا، روسیه را به مداخله در امور داخلی اوکراین و ادامه حمایت از شبه نظامیان روس تبار در شرق این کشور متهم کرده و به همین بهانه چند بسته تحریم های اقتصادی و مالی در مورد روسیه وضع کرده و اتحادیه اروپا هم تحریم های مشابهی را اعمال کرده است.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید