اجرای دقیق برجام محکی برای مسایل آینده | اتاق خبر
کد خبر: 310051
تاریخ انتشار: 28 دی 1394 - 16:10
جابری انصاری:
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: ملت ایران اجرای دقیق برجام را محکی برای مسایل آینده می داند و نوع اجرای تعهدات بین المللی آمریکا و مجموعه شرکای برجام، در زمینه تصمیمات ناظر به آینده جمهوری اسلامی ایران می تواند تاثیرگذار باشد.

به گزارش اتاق خبر ،حسین جابر انصاری روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به مناسبت اجرای برجام افزود: این رویداد مبارک را به ملت ایران و ملت های جهان تبریک می گویم و امیدوارم زمینه ای برای افزایش صلح و ثبات برای منطقه غرب آسیا و بهبود وضعیت منطقه ای و جهانی باشد و فرصت های مناسبی را فراروی موفقیت های بیشتر سیاسی و اقتصادی ملت ایران فراهم کند.
وی افزود: اجرای برجام مکانیزم ها و ساز و کارهای خود بر اساس برجام را دارد و طبیعی است که در مسیر اجرا هر گونه مساله ای پیش بیاید بر اساس همان ساز و کارها و در صورت ضرورت گفت و گوها و رایزنی ها پیگیری و انجام خواهد شد.
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: اما تا با امروز بر اساس مجموعه قراین و آنچه از واقعیت های سیاست خارجی آمریکا مشاهده شده تصمیم ملی ایران عدم مذاکره در خصوص مسائل دیگر است.
وی در پاسخ به سوالی درباره مبادله زندانیان آمریکایی گفت: مبادله زندانیان به موازات گفت و گوهای هسته ای مابین ایران و جهات ذی صلاح ایران و طرف آمریکایی انجام و به نتایجی منجر شد که جزییات آن اعلام شد.
انصاری افزود: ابعاد انسانی این موضوع و همینطور تامین حقوق تعداد قابل توجهی از اتباع ایران که با زندان و ممنوعیت های قضایی متعددی مواجه بودند، مبنای تعامل ما با این مساله بود و با رفع محدودیت ها که مقدر شده بود، به نتیجه نهایی رسید و اعلام شد.

**حل پرونده قدیمی اختلافی ایران و آمریکا از طریق گفت و گو
به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی پیرامون حل و فصل پرونده های قدیمی اختلافی بین ایران و ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: پرونده قدیمی که بیش از سه دهه و نیم طول کشیده بود، درباره بخشی از منابع مالی بلوکه شده ایران در ایالات متحده آمریکا مربوط به خریدهای تسلیحاتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است.
جابری انصاری افزود: این پرونده مدت ها از پرونده های اختلافی دو کشور بوده که به نقطه حل رسیده است و مبلغ 400 میلیون دلار اصل پول های بلوکه شده ایران و همچنین تا مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون دلار الباقی آن به عنوان غرامت و بهره این پول های بلوکه شده در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.
وی گفت: حل و فصل این پرونده یکی از موفقیت های کم نظیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی است که توانست پرونده بسیار قدیمی و پیچیده حقوقی را از طریق گفت وگو حل کند.

**تماس های تلفنی ایران و آمریکا در چارچوب برجام
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره تماس تلفنی وزیران امور خارجه ایران و آمریکا و امکان تجدیدنظر در روابط دو کشور اظهار داشت: تماس های تلفنی مستمری در تمامی مراحل مذاکرات برجام تا نقطه شروع اجرای آن بین وزرای دو کشور برای پیگیری جزئیات در جریان بوده است که این تماس ها باید در اندازه خود تفسیر شود و تفسیر فراتر از واقعیت ارائه نشود.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، به موازات گفت وگوهای مستمر حضوری، به دلیل پیچیدگی مسایل اختلافی برجام و مسایل منتهی به اجرای آن نیازی به برخی ارتباطات تلفنی وجود داشت که این تماس ها باید در این چارچوب مورد تفسیر قرار گیرد.

**هیات عالی نظارت بر برجام درباره نقض تعهدات آمریکا تصمیم گیری می کند
در ادامه از جابری انصاری پیرامون تحریم های تعدادی از اتباع ایرانی توسط آمریکا به بهانه برنامه موشکی و همچنین تاییدیه مشروط برجام توسط مقام معظم رهبری و این که آیا تحریم های اخیر، تحریم های جدید است و یا صرفا مانور ایذایی است، سوالی پرسیده شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: افزودن تحریم های اخیر آمریکا، افزودن فهرست جدید به تحریم های سابقا موجود است و تعبیر تحریم جدید درباره آن از دقت کافی برخوردار نیست.
جابری انصاری ادامه داد: مطابق آنچه توسط عالی ترین سطوح کشور و هیات عالی نظارت بر اجرای برجام که مرجع اصلی تصمیم گیری در موارد مرتبط با برجام است، وزارت امور خارجه بر اساس تصمیمات این هیات اقدامات خود را تنظیم می کند و هر اقدامی در نقض تعهدات بین المللی آمریکا در این هیات مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می گیرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت امور خارجه برای کمک به توسعه اقتصادی در شرایط پساتحریم و اعمال تحریم های یکجانبه از سوی برخی کشورها اظهار داشت: تصمیمات یکجانبه چند کشور تاثیری در روندهای در حال شکل گیری منطقه ای و بین المللی نخواهد داشت.
این مقام دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: وزارت امور خارجه اقدامات لازم را برای تسهیل فرآیند پیشرفت اقتصادی اتخاذ کرده و مدتهاست به موازات مذاکرات برجام در جلسات متعدد با نمایندگان عالی وزارتخانه تصمیمات مرتبط اتخاذ شده است.
به گفته جابری انصاری، همه وزارتخانه ها اقدامات لازم در حوزه های تخصصی درباره استفاده حداکثری از فرصت های برجام اتخاذ می کنند و وزارت امور خارجه هم به عنوان نهاد حاکمیتی تسهیل کننده روابط خارجی بوده و خدمات لازم را در اختیار وزارتخانه ها قرار می دهد.

**سفر آمانو به ایران امر فوق العاده ای نیست
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون سفر آمانو به تهران اظهار داشت: همواره بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران ارتباطات مستمر و رفت و آمدهای هیات های مختلف وجود داشته و سفر آقای آمانو هم در همین چارچوب است و امری فوق العاده و خاصی نیست و امیدواریم این سفر نیز موفق باشد.

**بهبود رابطه نیازمند تغییر سیاست های اشتباه عربستان
جابری انصاری همچنین در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و عربستان و تلاش هایی برای حل و فصل مسایل پیش آمده اظهار داشت: مسئولیت مشکل پیش آمده در روابط عربستان و جمهوری اسلامی ایران برعهده عربستان است که سیاست مبتنی بر تنش زایی را دنبال می کند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از مساعی جمیله همه کشورهای دوست استقبال می کند اما به نظر می رسد موفقیت این تلاش ها منوط به تغییر سیاست های اشتباه عربستان است که منافع خود را در افزایش بحران ها در منطقه تعریف کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از اقدامات مثبت کشورهای دوست استقبال می کنیم اما موفقیت این تلاش ها منوط به حصول تغییر در سیاست های تنش آفرین عربستان سعودی است.

**تعهدات ایران فراتر از برجام نیست
جابری انصاری در پاسخ به سوالی پیرامون امضای پروتکل الحاقی توسط جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اقدامات ایران در این زمینه منطبق با مفاد دقیق برجام خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران اجرای اختیاری پروتکل الحاقی را پذیرفته و در همین چارچوب بر اساس تعهدی که داشته اقدامات خود را انجام می دهد.
وی گفت: هر تصمیم جدید در این موضوع منوط به طی مراحل قانونی هم به لحاظ قانونگذاری و هم تصمیم گیری ملی است که خارج از بحث و توافق است.
به گفته جابری انصاری، در حال حاضر تعهد اختیاری جمهوری اسلامی ایران بر اساس متن برجام است و بیش از آن مطرح نیست.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید