افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی با فناوری نانو | اتاق خبر
کد خبر: 310152
تاریخ انتشار: 28 دی 1394 - 21:53
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: فناوری نانو کاربرد موثری در کشاورزی و منابع طبیعی دارد به طوریکه استفاده از این فناوری در خوراک دام، طیور و آبزیان باعث صرفه جویی 900 میلیون دلاری در صنعت دامپروری و کاهش مصرف حداقل 160 هزارتن آنتی بی

اتاق خبر: رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: فناوری نانو  کاربرد موثری در کشاورزی و منابع طبیعی دارد به طوریکه استفاده از  این فناوری در خوراک دام، طیور و آبزیان باعث صرفه جویی 900 میلیون دلاری در صنعت دامپروری و کاهش مصرف حداقل 160 هزارتن آنتی بیوتیک در خوراک دام و طیور و آبزیان می شود.

مجید موافق قدیری امروز در همایش نانو در صنایع غذایی و خوراک دام که در اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید، با بیان اینکه فناوری نانو به عنوان یک فناوری بین رشته ای و پیشتاز و امید بخش جهت رفع مشکلات و کمبودها و توسعه بخش کشاورزی، در بسیاری از عرصه های علمی و صنعتی، به خوبی جایگاه خود را در علوم کشاورزی و صنایع وابسته ی آن به اثبات رسانیده است، گفت: ورود فناوری نانو به صنعت کشاورزی و صنایع غذایی، متضمن افزایش میزان تولیدات کشاورزی و کیفیت آن ها، در کنار حفظ محیط زیست و منابع کره یزمین می باشد.


عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد در حال حاضر، حدود ۲۰۰ شرکت در سراسر جهان در زمینه تحقیقات فناوری نانو فعال هستند و انتظار می رود که تعداد آنها بسرعت افزایش یابد و به موازات آن، کاربردهای بیشتر، جدیدتر و پیچیده تری از این فناوری پدیدار شود. وی با بیان اینکه در ایران چند سالی است که تکنولوژی نانو به عنوان یکی از مهمترین تحقیقات زیر بنایی کشور مورد توجه قرار گرفته است. نظریه نانو حدود ۴۰ سال پیش در دنیا مطرح شد و با تلاش های اریک درکسلر در دهه های ۸۰ و ۹۰ بسیار رشد یافت و به عنوان یک تکنولوژی نوین به بشر معرفی شد. 

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: به نظر می رسد که محققان ایرانی پاسخ مناسبی به سرمایه گذاری دولت در بخش نانو تکنولوژی داده اند و رسیدن به اهداف برنامه دولت جمهوری اسلامی ایران که همانا قرار گرفتن کشور ایران در میان ۱۵ کشور برتر دنیا در زمینه نانو تکنولوژی است روز به روز به واقعیت نزدیک می شود. 

موافق قدیری ادامه داد: در علوم دامی فناوري نانو یک رویکرد جدید و تکمیل کننده مجموعهاي از تکنولوژي¬هاي ژنتیک مولکولی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی و میکروبیولوژی است. فناوري نانو میتواند در راستاي افزایش بهره وري از طریق مواد خوراکی و تغذیه، بهداشت و اصلاح نژاد انواع دام و طیور و آبزیان بسیار موثر باشد.

 رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران افزود:از مهمترین دستاوردهاي جایگزینی نانو نقره در بخش طیور را کاهش میزان تلفات تا بیش از 70 درصد، کاهش چربی و کلسترول گوشت مرغ و افزایش کیفیت لاشه، افزایش درصد وزنی به نسبت میزان خوراك مصرف شده و تولید محصولات پروتئینی با بهترین کیفیت و کمیت برشمرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید