یارانه های نقدی ضربات سختی به بخش تولید وارد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 310276
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 15:01
عضو اتاق بازرگانی البرز در گفت و گو با اتاق خبر
مهین بوالحسنی عضو اتاق بازرگانی البرز توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی را راهی برای خروج از رکود و رشد اقتصادی آن دانست و خواستار حذف یارانه های نقدی شد.

اتاق خبر- بوالحسنی در گفت و گو با اتاق خبر ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی، گفت: در صورتی که همه افرادی که به نوعی در امور اقتصادی کشور دخیل هستند؛ مبحث اقتصاد مقاومتی را سرلوحه فعالیت های اقتصادی خود قرار دهند بسیاری از مشکلات اقتصادی که در حال حاضر کشور به دلیل رکود با آن مواجه است حل خواهد شد.
عضو اتاق بازرگانی البرز با اشاره به مشکلات دولت در زمینه پرداخت یارانه گفت: علیرغم اینکه برخی از دریافت یارانه انصراف دادند اما با توجه به آمار درآمد این موضوع مطرح می شود که هزینه پرداخت یارانه ها از درآمد نفت نیز بیشتر است و این ضربه زیادی بر اقتصاد کشور وارد می کند.
وی با اعلام اینکه پرداخت یارانه ها اقدامی پوپولیستی از سوی دولت گذشته بود: یکی از روش های منطقی این است که یارانه ها حذف شود.
بوالحسنی با تاکید در بخش دیگری بر پایین بودن قیمت انرژی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر گفت: یکی از اهداف حذف یارانه ها کمک به بخش تولید در کشور بود که تا کنون محقق نشده است. با این حال با توجه به بدهی های دولت، حذف پرداخت یارانه به صورت مستقیم، می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی تاثیر گذار باشد.
عضو اتاق بازرگانی البرز در پاسخ به سوالی در مورد خروج از رکود، با تاکید بر تاثیر مشکلات سیاسی منطقه ای و کاهش قیمت نفت در ایجاد رکود در اقتصاد کشور، از گردشگری به عنوان جایگزینی برای نفت نام برد و اضافه کرد: می توانیم با سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و با توجه به قابلیت ها و ظرفیت هایی که در رابطه با گردشگری در کشور وجود دارد درآمدی بیشتر از درآمد نفتی داشته باشیم که نهادیه کردم این طرح مستلزم ایجاد زیرساخت های لازم در کشور است.
وی با تاکید بر سود آور بودن صنعت گردشگری در اکثر کشورهای جهان، گفت: در حال حاضر اکثر کشورهای جهان سعی دارند که با سرمایه گذاری در صنعت گردشگری به درآمدهای بالا دست پیدا کنند. با توجه به شرایطی که بخش پزشکی در کشور دارد و پیشرفت هایی که در این حوزه مشاهده می شود می توان در بخش گردشگری درمانی سرمایه گذاری کرد و از بازار بالقوه کشورهای عربی نهایت استفاده را برد.
بوالحسنی با انتقاد از نوسانات قیمت دلار این اتفاق را باعث ضربه خوردن اقتصاد کشور و به خصوص بخش بازرگانی دانست و گفت: ارز تک نرخی باعث می شود که نوعی آرامش و اطمینان در فضای اقتصاد کشور حکم فرما شود.
عضو اتاق بازرگانی البرز برقراری سوئیفت و برداشته شدن تحریم های بین المللی بانکی را باعث کاهش رانت و سواستفاده های اقتصادی دانست و ادامه داد:از منظر بازرگانی این کار باعث شفافیت مالی و سهولت ورود مواد اولیه به تولیدی های داخل می شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید