چرا سرطان در آمریکا افزایش یافته است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 310363
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 19:16
ارتباط رشد سرطان ها و افزایش سطح زیر کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی در امریکا

تحقیقات به عمل آمده در سال های 2013 و مقالات منتشر شده در خصوص ارتباط رشد سرطان ها و افزایش سطح زیر کشت محصولات تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) در امریکا، اعتراض شدید و موج تهمت پراکنی متعصبان محصولات تراریخته را به همراه داشته است. چنانچه بدون ارائه هیچ سندی مبنی بر سلامت محصولات دستکاری شده، تنها به گزارشات منتشر شده سازمان بهداشت جهانی و فائو اشاره نموده اند.

به گزارش سلامت نیوز طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) که در سال 2015 در مجله معتبر Lancet Oncology چاپ شده است، ماده گلایفوسیت یا ماده موثره علف کش راندآپ به لحاظ سرطانزایی در کلاس 2A (احتمالا سرطانزا) قرار گرفته است. یعنی ماده گلایفوسیت (که در 80% محصولات دستکاری شده ژنتیکی دنیا استفاده می شود) بر روی حیوانات سرطانزا می باشد ولی بر روی انسان آزمایش بالینی طولانی مدتی تا به حال صورت نپذیرفته است.

انتشار نتایج تحقیقات فوق اتهامات زیادی را متوجه سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمانی جهانی غذا و خواربار (فائو) ساخته است و گزارشات آنها در نشست رم در سال 2004 مبنی بر بی خطر بودن گلایفوسیت و همچنین استنادات سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) و آژانس حفاظت محیط زیست امریکا (EPA) را به شدت بی اعتبار نموده است.

به طوریکه طی یک نشست مشترک فوق العاده در 18 الی 24 سپتامبر 2015 در ژنو، سازمان بهداشت جهانی و فائو ضمن قبول گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) در خصوص احتمال سرطانزایی گلایفوسیت کمیته ای را با مشارکت همین آژانس جهت بررسی های بیشتر تعین نمود.

با توجه به گزارش فوق، آیا بهتر نیست مدافعین محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) به جای فرافکنی و جایزه تعیین کردن بر روی عدم سرطانزایی این محصولات اندکی تدبیر و احتیاط را در رفتار و گفتار خود به کار گیرند؟

واقعا سلامتی جامعه و نسل های آینده باید اینگونه بازیچه منافع اقتصادی عده ای منفعت طلب قرار گیرد؟ چرا بیوتکنولوژی ممکلت ملعبه دست افرادی شده است که می خواهند بیوتکنولوژی را مساوی محصولات دستکاری شده ژنتیکی تحریف کنند؟

امید است با تغییرات جدی که در عرصه مدیران زیست فناوری در راه است، خواستگاه بیوتکنولوژی در کشور دانشکده های علوم زیستی شود و دانشمندان این عرصه با حضور فعال تر، عرصه را بر فرصت طلبانِ سلامت ستیز تنگ سازند و جامعه را از مواهب این فناوری پر قدمت بهره مند نمایند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید