گوجه فرنگی ابزار جدید مقابله با بوکوحرام در نیجریه! | اتاق خبر
کد خبر: 310463
تاریخ انتشار: 30 دی 1394 - 06:19
ایسنا نوشت: نیجریه به دنبال آن است که به تقویت بخش کشاورزی خود از جمله سرمایه‌گذاری در کاشت و برداشت گوجه فرنگی با فقری که به افراط گری گروه‌هایی نظیر بوکوحرام دامن می‌زند، مبارزه کند.

اتاق خبر - به گزارش پایگاه ورلد بولتن، نیجریه از صنعت نفت بزرگی برخوردار است که دارای منابع فراوانی است اما فاقد ظرفیت لازم و همچنین قابلیت بهره‌برداری از این صنعت خود است و به همین دلیل تا حد زیادی به واردات متکی است.با این حال یک سرمایه گذار آفریقایی به نام آلیکو دانگوته که ثروتمندترین فرد آفریقا است امیدوار است که با احداث یک کارخانه بزرگ در نیجریه جهش چشمگیری در تولید داخلی گوجه فرنگی در این کشور ایجاد کرده و به این ترتیب با اشتغال زایی بتواند با افراط گری گروه‌هایی نظیر بوکوحرام مقابله کند.

شرکت مادر متعلق به دانگوته مشهور به گروه دانگوته در پنج سال گذشته در حال اجرای عملیات احداث تاسیسات فرآوری گوجه فرنگی در نیجریه به ارزش 20 میلیون دلار در حومه شهر کانو در شمال این کشور بوده است.

این شهرکه مرکز ایالتی هم نام با آن است شدیدا گرفتار فقر و بیکاری بوده و این دو عامل به افراط گرایی در این ایالت و به افراط کشیده شدن جوانان در آن از سال 2009 تاکنون دامن زده است.

این امید وجود دارد که احداث یک کارخانه بزرگ که معادل 10 زمین فوتبال وسعت دارد به تقویت کشاورزی در نیجریه کمک کند.

وزارت کشاورزی نیجریه اعلام کرده که سالانه تقاضای خرید 900 هزار تن پوره گوجه فرنگی در این کشور وجود دارد اما هنگامی که کارخانه متعلق به دانگوته ماه آینده میلادی افتتاح شود قادر خواهد بود که 430 هزار تن از این محصول را تولید کند.

کارخانه دانگوته قرار است از جانب یک شرکت سوئیسی به نام سینگنتا ساخته شده و با احداث آن 120 کارمند و 50 هزار کشاورز مشغول به کار خواهند شد.

بانک مرکزی نیجریه نیز به ارائه پشتیبانی از این کارخانه از جمله با اعطای وام برای پرورش کود و بذر پرداخته است.

همچنین این کارخانه قرار است این محصولات را با قیمت‌های بسیار رقابتی خریداری کند.

در حال حاضر نیمی از محصول گوجه فرنگی نیجریه به دلیل فقدان انبارهای مناسب و دسترسی به بازار فاسد شده و از بین می‌رود و این عامل سبب شده که بسیاری از کشاورزان از کشت این محصول دست بکشند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید