روحیات رئیس جمهور به بخش خصوصی نزدیک است تا اقتصاد دولتی | اتاق خبر
کد خبر: 310885
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 11:33
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با اتاق خبر:
ایرج ندیمی: تفکر و روحیات رئیس جمهور بیشتر به بخش خصوصی نزدیک است تا اقتصاد دولتی. بدین ترتیب بخش خصوصی هم باید از این فرصت به دست آمده استفاده کند و اعتماد دولت را به خود جذب نماید.

اتاق خبر- امروز با اجرایی شدن برجام تهدیدات موجود بر سر راه بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری وتعامل با دنیا رفع شده است و در این راستا دولت باید حمایت های جدی را از این بخش در دوره پسابرجام به عمل آورد. بخش خصوصی نیز در این دوره لازم است هرچه بیشتر صادرات غیرنفتی خود را افزایش دهد تا وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش یافته و رونق اقتصادی حاصل شود.

ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین رابطه به 4 نوع تهدید در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: این 4 نوع تهدید بر سرمایه گذاری، تولید و ارتباطات کشور تاثیر سوئی داشت.

ایرج ندیمی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: تهدید نظامی از جمله این تهدیدات بود که هرچند از جانب کشور ما جدی گرفته نمی شد ولی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی خطر بزرگی محسوب می شد. از آنجایی که  سرمایه گذاران خارجی سرمایه های خود را در معرض آسیب می دیدند؛ کمتر تمایلی به ورود به کشور ما داشتند.  خوشبختانه این تهدید با همیاری مقام معظم رهبری، دولت و مجلس دفع شد.

وی ادامه داد: تهدید دیگری که کشور را در دوران تحریم با خطر روبرو می کرد؛ تهدید اجتماعی بود که بر روی سرمایه گذاری، اشتغال و دیگر فرصت های اقتصادی مردم اثرات نگران کننده ای داشت.

ایرج ندیمی همچنین به دو نوع دیگر تهدید اشاره کرد و در این باره گفت: تهدید سیاسی بر تعامل و روابط ما با سایر کشورهای جهان و تهدید اقتصادی برخرید و فروش و همچنین انتقال پول و سرمایه اثرات منفی بر جای گذاشت.  

وی تصریح کرد: در حال حاضر ما در نقطه عادی قرار گرفته ایم و از این به بعد  نوع مدیریت تعیین می کند که چگونه از فرصت های به دست آمده به نحو احسن بهره ببریم.

ندیمی با بیان اینکه از امروز به بعد باید برای سرمایه گذاری خود در تولید، اشتغال، صادرات و یا کشورداری برنامه ریزی درستی داشته باشیم؛ اظهار کرد: در دوران پسابرجام باید در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کرد. در این دوره باید فرض را بر حمایت از داخل گذاشت ولی کالاهای ضروری مورد نیاز تولیدکنندگان را وارد کرد.

به گفته وی؛ باید در دوره پسابرجام حمایت های لازم را از بخش خصوصی و تعاونی ها به عمل آورد و دولت نیز باید از این فرصت به گونه ای استفاده کند که آینده کشور تضمین شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین به اهداف بخش خصوصی در دوره پسابرجام اشاره ای داشت و گفت: بخش خصوصی و تعاونی ها باید سرمایه های  نزد خود را به درستی به کار گرفته و لازم است مشارکتی بین دولت و بخش خصوصی صورت گیرد.

به گفته وی؛ بخش خصوصی بهتر از دولت می تواند با دنیا تعاملات سازنده داشته باشد بنابراین این فرصت باید در اختیار این بخش نهاده شود تا به عنوان جانشین دولت با کشورهای دیگر مراوده داشته باشد.

ندیمی به پروژه های نیمه تمام درکشور اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی باید وارد این پروژه ها شود تا هم چرخ اقتصادی حرکت کند و هم درآمد خوبی نصیب خود این بخش شود.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی ما بیشتر به تجارت عادت کرده و نه تولید؛ اذعان داشت: در این راستا باید بخش خصوصی را به تولید صادرات محور تشویق کرد. همچنین صادرات غیرنفتی به کشور این فرصت را می دهد که در حوزه های مختلف کشاورزی، آموزش، خدمات، فناوری، تجارت و گردشگری وارد شود که در نتیجه بخش خصوصی باید این نوع صادرات را گسترش دهد.

ندیمی به حمایت های دولت تدبیر و امید از بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: انتصاب جناب نهاوندیان به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری نشان از توجه ویژه دولت به بخش خصوصی است. همچنین تفکر و روحیات رئیس جمهور بیشتر به بخش خصوصی نزدیک است تا اقتصاد دولتی. بدین ترتیب بخش خصوصی هم باید از این فرصت به دست آمده استفاده کند و اعتماد دولت را به خود جذب نماید.

وی از تشکیل دبیرخانه مشترک بین 3 اتاق اظهار خوشحالی کرد و لازم دانست که دولت از این ظرفیت به وجود آمده به بهترین وجه استفاده کند.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید