شناسایی تاثیر یک ژن معیوب بر افزایش ابتلا به سرطان تخمدان | اتاق خبر
کد خبر: 311063
تاریخ انتشار: 2 بهمن 1394 - 18:04
محققان موسسه تحقیقات سرطان انگلیس نشان داده‌اند زنانی که یک نقص ارثی در ژن BRIP1 را دارا هستند، سه برابر بیشتر احتمال دارد به سرطان تخمدان مبتلا شوند.

اتاق خبر- محققان موسسه تحقیقات سرطان انگلیس نشان داده‌اند زنانی که یک نقص ارثی در ژن BRIP1 را دارا هستند، سه برابر بیشتر احتمال دارد به سرطان تخمدان مبتلا شوند.

پیش از این این گونه ژنی با سرطان تخمدان مرتبط شناخته شده بود اما اندازه خطر آن اکنون در پژوهشی کمی در مجله موسسه ملی سرطان آمریکا منتشر شده است.

به گفته محققان، تقریبا 18 نفر از هر 1000 زن به سرطان تخمدان مبتلا می شوند اما این خطر در 58 نفر از هر 1000 زنی که دارای ژن معیوب BRIP1 هستند، افزایش می‌یابد.

این نقص باعث می‌شود سلول‌های بافت بطور کامل دی‌ان‌ای خود را ترمیم نکرده و در نتیجه آسیب ژنتیکی با گذشت زمان افزایش یافته و منجر به سرطان شود.

این سرطان نادر و مرگبار که علائم زودهنگام محدودی دارد، اغلب در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده می‌شود و از این رو از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می‌شود. حدود 60 درصد از بیماران طی پنج سال پس از ابتلا می‌میرند.

هیچ آزمایش استاندارد یا معمولی برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان وجود ندارد.  

این تحقیق به مقایسه ژن‌های بیش از 8000 زن اروپایی شامل یک گروه مبتلا به سرطان تخمدان، یک گروه سالم و یک گروه با تاریخچه خانوادگی بیماری پرداخته است.

محققان دریافتند زنانی که دارای جهش ژنی BRIP1 بودند،‌بیشتر احتمال داشت به شکل تهاجمی سرطان تخمدان در مراحل پایانی و در سن بالا مبتلا شوند.

شناسایی این موارد می‌تواند به جلوگیری از سرطان‌های بیشتر و نجات جان افراد کمک کند. برای مثال زنان دارای این جهش ژنی، در معرض خطر بالاتر سرطان پستان و تخمدان قرار دارند و از این رو می‌توانند این اعضا را طی عمل جراحی برداشته و خطر را کاهش دهند.

سرطان تخمدان هفتمین سرطان رایج در میان زنان در سراسر جهان است.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید