مجلس امکان بررسی بودجه ۹۵ و برنامه ششم را تا پایان سال ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 311889
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 17:28
باهنر:
تسنیم نوشت: نایب رئیس مجلس گفت: مجلس به هیچ وجه امکان رسیدگی به لایحه بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه تا پایان سال ۹۴ را ندارد، لذا دولت بودجه چند دوازدهم را تقدیم مجلس کند.

اتاق خبر - غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز در تذکری آیین‌نامه‌ای اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع امروز کشور رسیدگی به برنامه ششم توسعه و بودجه 95 است و اگر بخواهیم بودجه 95 را به تصویب برسانیم، لازم است ابتدا برنامه ششم را به صورت اولویت‌دار در دستورکار مجلس قرار دهیم.

وی با بیان اینکه مجلس منافع ملی کشور را بر منافع شخصی خود ترجیح می‌دهد، گفت: برخی گفته‌اند مجلس در آستانه انتخابات نمی‌خواهد بودجه را مورد بررسی قرار دهد، در حالی که طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان 10 روز فرصت ارائه پیشنهاد دارند و کمیسیون‌های تخصصی هم 15 روز فرصت دارند، گزارش خود را تقدیم کمیسیون تلفیق کنند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه نمایندگان باید فرصت مطالعه داشته باشند، تصریح کرد: ما حداقل تا هفتم اسفندماه بدون فوت وقت باید بودجه را در کمیسیون‌های تخصصی بررسی کنیم و بعد از آن کمیسیون تلفیق می‌تواند، رسیدگی‌های خود را آغاز کند اما اظهارنظرهای متفاوتی مطرح می‌شود که تصور می‌کنند در مجلس بنای همکاری و تلاش نداریم، در حالی که اصلا اینطور نیست.

 محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس که ریاست صحن علنی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر کاتب، با تاکید براینکه مجلس کار خود را طبق جدول زمان بندی آیین‌نامه آغاز کرده است، گفت: با وجود آنکه هنوز گزارش کمیسیون‌های تخصصی تقدیم کمیسیون تلفیق نشده، اما اعضای این کمیسیون مشخص شده تا کارهای مقدماتی مانند برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه را انجام دهد.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های تلفیق برای آمادگی‌های مقدماتی تشکیل شده‌اند، تصریح کرد: به هیچ وجه نمی‌توانیم حقوق اساسی نمایندگان در بررسی بودجه و برنامه ششم را نادیده بگیریم. طبق قانون آیین‌نامه نمایندگان مجلس 10 روز فرصت ارائه پیشنهاداتشان درباره بودجه و برنامه را دارند و کمیسیون‌های تخصصی 15 روز فرصت دارد.

نایب رئیس مجلس افزود: بنابراین با توجه به برنامه زمانبندی انجام‌شده، مجلس به هیچ وجه امکان رسیدگی به لایحه بودجه 95 و برنامه ششم توسعه تا پایان سال 94 را ندارد. به همین دلیل از دولت می‌خواهیم طبق قانون، لایحه بودجه دودوازدهم یا سه دوازدهم را تقدیم مجلس کند تا از اول فروردین دولت بدون قانون بودجه نباشد.

باهنر در پایان گفت: مجلس در دو ماهه اول سال 95 هر دو لایحه بودجه 95 و برنامه ششم توسعه را به تصویب می‌رساند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید