Performancing Metrics

عربستان از عراق عذرخواهی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 312384
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 04:19
خبرآنلاین نوشت: دولت عربستان از عراق به خاطر اظهارات جنجال برانگیز سفیرش در بغداد عذر خواهی کرد.

اتاق خبر - دولت عربستان سعودی که بعد از 25 سال سفارتخانه خود را در عراق افتتاح کرد، بعد از گذشت تنها 25 روز از آغاز بکار نخستین سفیرش در بغداد مجبور شد رسما به دلیل اظهارات غیر دیپلماتیک سفیر، از عراقی ها عذر خواهی کند؛ امری که از سوی برخی کارشناسان عراقی یک رکورد در حوزه دیپلماسی جهان تلقی می شود.

معمولا کشورها بر اساس حسن نیت مناسبات فی مابین خود را شکل می دهند و کمتر اتفاق می افتد که در اندک زمانی بعد از بهبود روابط، ناچار به عذرخواهی شوند، امری که در روابط جدید میان دولت سعودی با بغداد رخ داد و احزاب و شخصیت های سیاسی و رسانه ای این کشور خواستار اخراج سفیر عربستان شدند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سفیر تازه کار عربستان سعودی در اولین ظهور رسانه ای خود بعد از حدود 20 روز از آغاز فعالیتش در بغداد، حرف هایی زد که به اعتقاد کارشناسان عراقی، اندرون های سیاست ریاض را نسبت به بغداد آشکار کرد و به رغم عذرخواهی، موج اعتراضات علیه این اظهارنظرهای غیر دیپلماتیک و ناپخته همچنان ادامه دارد.
شاید گویاترین توصیف برای این عذرخواهی سریع دیپلماتیک که در عالم سیاست کمتر مشابهی دارد، سخنان 'علی لاریجانی' رییس مجلس شورای اسلامی ایران در نشست خبری روز دوشنبه در بغداد باشد، که از عموم رفتارهای غیر دیپلماتیک عربستان سعودی در منطقه به عنوان 'خودکشی سیاسی' یاد کرد.
سفیر تازه کار عربستان که به نظر می رسد هنوز متاثر از پیشینه نظامی اش است، دو روز قبل در گفت وگو با تلویزیون عراقی
'السومریه' در دخالتی آشکار، از تشکیلات قانونی 'داوطلب مردمی' معروف به 'الحشد الشعبی' تحت امر نخست وزیر عراق، به عنوان 'گروه شبه نظامی' یاد کرد.
'ثامر السهبان' که در حقیقت یک افسر امنیتی سعودی است و بعید است زبان و ادبیات دیپلماسی را خوب فرا گرفته باشد، به همین هم اکتفا نکرد و مدعی شد که مشارکت نکردن تشکیلات داوطلب مردمی در جنگ علیه داعش در 'رمادی' و 'موصل'، نشانه نداشتن مقبولیت عمومی در داخل عراق است.
السهبان یا شاید اخبار را پیگیری نمی کند و یا گزارش های اشتباه در اختیار او گذاشته می شود، زیرا مسوولان عراقی اعلام کردند که 10 هزار نیرو از الحشد الشعبی در عملیات آزادی رمادی حضور داشتند و مهمتر از آن، حلقه محاصره در فلوجه و اطراف رمادی، انحصارا در اختیار الحشد الشعبی است.
و این درحالی است که پیش از شروع عملیات آزادی سازی موصل ، فرماندهان الحشد الشعبی و دولتمردان و حتی رهبران سیاسی عرب سنی اعلام کرده بودند که آزاد سازی موصل بدون مشارکت الحشد الشعبی ، محکوم به شکست است.
یک فعال رسانه ای در عراق در این باره گفت: او حتی اگر کمی هم قواعد دیپلماسی را می فهیمد ، باید می دانست که الحشد الشعبی با فتوای مرجعیت شکل گرفته و زیر نظر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق حیدرالعبادی و بصورت کاملا رسمی به ماموریت های محوله اقدام می کند.
اکنون الحشد الشعبی در بلندی های مکحول در جوار شهر موصل در انتظار ساعت صفر است تا با همکاری ارتش ، یگان مبارزه با تروریسم، نیروهای پیشمرگ و جنگنده های عراقی موصل را نیز آزاد کنند.
اگر خط خبری واکنش های رسانه ها، شخصیت ها، نمایندگان پارلمان و کارشناسان مسائل عراق در روزهای گذشته دنبال شود، همه آنها این سخنان السهبان را دخالت غیرموجه در امور داخلی عراق دانستند.
بسیاری از آنها، این اظهار نظر ناپخته نماینده سیاسی عربستان سعودی در بغداد را منویات درونی و خط مشی واقعی سعودی ها در قبال عراق دانسته و معتقدند که ریاض هرگز نمی تواند با این نگرش و خط مشی ، نسبت به بغداد حسن نیت داشته باشد.
السهبان در حالی ادعای عدم مقبولیت الحشد الشعبی را مطرح کرده و به آن برچسب فرقه ای زده است که به اعتقاد تحلیلگران عراقی، خود الان منفورترین شخصیت دیپلماتیک در عراق به شمار می رود و متهم است که برای ایجاد فتنه مذهبی ماموریت دارد.
او به غیر از حمله به الحشد الشعبی، اظهارات دیگری هم در خصوص مسائل قومی و مذهبی در عراق داشته که از سوی کارشناسان و تحلیلگران و همچنین شخصیت های سیاسی عراق به نوعی دامن زدن به اختلافات فرقه ای تلقی شده است.
البته دراین میان برخی چهره های سیاسی عراقی مرتبط با عربستان، از این قاعده مستثنی هستند، زیرا به واسطه روابطشان با ریاض و تنگ نظری های سیاسی حاضر شدند، به توجیه ناموجه رفتار السهبان بپردازند.
به نظر می رسد بعد از 25 سال قطع مناسبات با عراق، عربستان نتوانست بیش از 20 روز برای بیان خط مشی سابق خود در برابر بغداد دوام بیاورد، اما سوال این است که این اظهار نظر السهبان را باید به پای رفتارهای کودکانه شاهزادگان کاخ های سلطنتی ریاض گذاشت یا اینکه عربستان غیر از این نیست؟
دولت عراق برای پایان دادن به قطع روابط 25 ساله دیپلماتیک و تعطیلی سفارت سعودی در بغداد، تلاش ویژه ای انجام داد و این درحالی بود که با مخالفت های شدیدی هم روبه رو بود.
بسیاری از شخصیت ها و احزاب عراقی زمان برای شروع روابط دیپلماتیک با سعودی ها را که همچنان از گروه های تروریستی حمایت می کنند، زود می دانستند، چرا که به اعتقاد آنان نگاه سلبی سعودی ها نسبت به نظام سیاسی جدید عراق، بعد از سقوط صدام، تغییر نکرده است.
با این همه دولت عراق با آماده کردن مقدمات بازگشایی سفارت سعودی حسن نظر خود را به جهان نشان داد تا ثامر السهبان کار خود را در بغداد شروع کند و او نیز با رفتارغیر دیپلماتیک خود بر تحلیل کارشناسان عراقی مبنی بر استمرار اهداف و نیات دولت سعودی نسبت به بغداد یک مهر تایید زد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید