برخی کشورهای همسایه حکومت اقلیت براکثریت را فراموش کنند | اتاق خبر
کد خبر: 312480
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 10:00
سفیرایران دربوسنی:
سفیر جمهوری اسلامی ایران دربوسنی وهرزگوین درمصاحبه با شبکه الجزیره بالکان گفت: برخی ازکشورهای همسایه وغربی ها باید قرائت خود را درمورد تحولات خاورمیانه تغییر دهند وحکومت کردن اقلیت براکثریت را بفراموشی بسپارند.

 

 

به گزارش اتاق خبر  ازسفارت ایران درسارایوو، سید حسین رجبی روزسه شنبه در مصاحبه ای مشترک با «اسد پروهیچ» سفیرسابق کرواسی درایران و«مومیر تورودیچ» روزنامه نگار مجله ورمه بلگراد دربرنامه ویژه سیاسی شبکه الجزیره بالکان درسارایوو به لغو تحریم ها برعلیه کشورمان اشاره کرد و گفت : برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران ازابتدا شفاف بود.
رجبی افزود : بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی ایران، آمریکا و برخی از کشورهای دیگر به بهانه های مختلف علیه ایران تحریم هایی را در حوزه نفت و گاز اعمال کردند.
سفیر کشورمان درسارایوو ادامه داد : در دوران تحریم توانسته ایم درآمدهای غیر نفتی را مبنای بودجه کشور قرار دهیم. به رغم اینکه تحریم ها ضررهایی برای جمهوری اسلامی ایران داشت اما تلاش کردیم وابستگی به درآمدهای نفتی کمتر شود.
وی افزود: کما اینکه بودجه امسال کشورمان نیز عمدتا بر مبنای درآمدهای غیر نفتی است و تاکنون توانستیم وابستگی خودمان را به درآمدهای نفتی تا 70 در صد کاهش دهیم و 30 درصد از بودجه سال آینده به درآمدهای نفتی وابسته است.
سفیر ایران گفت: بازگشت پول هایی که بلوکه شده بود به باز شدن فضای اقتصادی در داخل و اقتصاد جهانی کمک می کند. همچنین دولت در نظر دارد در زیر ساخت های اقتصادی و صنعتی سرمایه گذاری کند. در سطح بین المللی ورود ایران می تواند یک جهشی در اقتصاد خاورمیانه و اقتصاد جهانی ایجاد کند.
رجبی در ادامه این برنامه ویژه سیاسی که بصورت همزمان با حضور سه میهمان از بلگراد، زاگرب و سارایوو در حال پخش بود در خصوص حمایت ایران از حزب الله گفت: ایران همیشه گسترش روابط با همسایگان و منطقه را در دستور کار خود دارد و یکی از اساسی ترین موضوع در سیاست خارجی ایران همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه است و ما دنبال روابط خوب و همکاری با همه همسایگان و کشورهای منطقه هستیم.
وی تصریح کرد: واقعیت های امروز منطقه با واقعیت های دهه هفتاد و یا هشتاد میلادی فرق کرده و جمهوری اسلامی ایران معتقد است با توجه به تغییراتی که در ساختار های سیاسی خاورمیانه صورت گرفته، مشارکت سیاسی، همه احزاب، گروه های سیاسی و اقوام در سرنوشت شان ضروری است و از این رو همسایگان ما و کشورهای خاورمیانه بایستی در سیاست و رفتارهای سنتی خودشان تجدید نظر کنند.
وی افزود: در مورد لبنان باید عرض کنم که 70 درصد مردم این کشور مسلمان و شیعه مذهب هستند و آنها خواستار مشارکت در صحنه سیاسی این کشور می باشند.
سفیر کشورمان در خصوص سوریه گفت: بحران سوریه یکی دیگر از اشتباهات کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه است، جمهوری اسلامی ایران بارها مطرح کرده که تغییرات در یک کشور حق مردم است این بدان معنی می باشد که مردم آن کشور باید در سرنوشت خودشان مشارکت بکنند اما الان شاهد هستید 20 هزار جنگجو از کشورهای دیگر وارد سوریه شده اند.
وی افزود: ما مایل هستیم مساله سوریه حل و فصل شود و حاضر به کمک برای عملی شدن آن هستیم. روند حل و فصل مساله سوریه بایستی با مشارکت همه گروه های سیاسی سوری غیر از تروریست های مسلح صورت بگیرد.
رجبی در خصوص تبلیغات علیه آزادی ها و حقوق بشر در ایران گفت: بسیاری از گفته ها علیه ایران واقعیت ندارد و این جزو تبلیغات مسمومی است که توسط رسانه های مخالف ایران مطرح می شود. اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران یک نمونه و الگوی خوبی برای دمکراسی در خاورمیانه و حتی شمال آفریقا است.
وی افزود: کلیه مسئولین عالی نظام اعم از رهبری تا رئیس جمهوری و دیگران، انتخابات مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی که مسئولیت اداره شهرها را برعهده دارند توسط مردم انتخاب می شوند. وجود احزاب، تشکل های صنفی، فعالیت اقتصادی سندیکاها حضور دارند و فعالیت می کنند.
سفیر کشورمان ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به طور میانگین هر سال یک انتخابات داشتیم، بیش از 60 درصد از دانشجویان ایرانی دختر هستند این در حالی است که در برخی از کشورهای منطقه هنوز زنان از حق رای برخوردار نیستند.
«اسد پروهیچ» سفیر سابق کرواسی در ایران نیز که دراین برنامه حضور داشت در خصوص وضعیت داخلی ایران گفت: در اوج تحریم ها در ایران خدمت می کردم (سالهای 2007 تا 2012میلادی) و اخیراً هم سفری به ایران داشتم و از نزدیک شادی مردم ایران را دیدم، بویژه جوانان.
وی افزود: مردم ایران اکنون اعتماد بیشتری به دولت و حکومت شان دارند و این را احساس کردم، عموم مردم نسبت به توافق و رفع تحریم وحدت کلمه دارند. البته مخالفت هایی هم وجود دارد ولی آنقدر جدی و تاثیرگذار نیست. دولت آقای حسن روحانی هم واقعا اهل تدبیر و یک پراگماتیسم مثبت می باشد.
پروهیچ در مورد آینده تنش های موجود بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران احتمال جنگ و درگیری را مردود دانست و گفت: البته باید بدانیم که در بین ماه های ژولای و سپتامبر سال گذشته عربستان سعودی از بریتانیا یک میلیارد پوند اسلحه خریداری کرد. و کجا این اسلحه را بکار می برد؟
وی افزود: حمله به یمن تجاوز آشکاری است که با سکوت تمام جهان همراه می باشد. ایران متجاوز و اهل خشونت نبوده و نیست. از طرفی هم عربستان فقط اسلحه و پول و تجهیزات دارد ولی فاقد نیروی انسانی است. باید بگویم به نظر می آید ایران به دنبال آرام کردن تنش و درگیری لفظی است.
پروهیچ در همین رابطه افزود: رئیس جمهوری ایران یک معاون اول دارد و 11 معاون. از بین این افراد همین الآن 3 خانم حضور دارند و خانم امین زاده معاون حقوقی ریاست جمهوری ایران است و این در بین کشورهای اسلامی بی سابقه است. جایگاه مادران در ایران منحصر به فرد است. مادران خیلی مورد احترام هستند.
وی در ادامه گفت: اصلاً صحبت هایی که از رسانه ها می شنویم در مورد اینکه زنان ایرانی از آزادی برخوردار نیستند نادرست است. اما در مورد آزادی و امنیت هم مثلا شما از سر شب تا صبح می توانید در تهران قدم بزنید. آلمانی ها و انگلیسی ها مرا ببخشند ولی من سوال می کنم: آیا در برلین یا مثلاً در لندن این امکان وجود دارد؟ امنیت عمومی در ایران در سطح بسیار بالایی است.
سفیر سابق کرواسی گفت: شما فکرش را بکنید ایران دارای جمعیت 75 میلیونی است و از این تعداد چهار ونیم میلیون دانشجو هستند که 60 درصد شان دختر هستند. طبق آمار یونسکو، ایران در زمینه نسبت دختران و پسران در مدارس در رتبه اول جهان قرار دارد.
«مومیر تورودیچ» روزنامه نگار مجله ورمه بلگراد هم به عنوان مهمان سوم در این برنامه در مورد تجربه آشنایی اش با ایران به اولین سفر خود به ایران در سال 1997میلادی اشاره کرد و گفت: با اینکه من قبلاً هم در مورد ایران مطالعه زیادی داشتم و جزو کسانی نبودم که کاملاً تحت تاثیر تبلیغات سو قرار گرفتند، اما با حضور در ایران باز هم واقعاً از ویژگی های مردم ایران شگفت زده شدم.
وی افزود: اول از همه گشاده رویی و آمادگی آنها برای برقراری ارتباط و هم صحبتی با خارجی ها بود و بعد مهمان نوازی فوق العاده و با سواد و تحصیل کرده بودن شان بسیار حیرت انگیز است. باید گفت با حضور در ایران همه پیش داوری ها و کلیشه هایی که احیاناً در ذهن وجود دارد فرو می ریزد.
این روزنامه نگار با تجربه گفت: ایران همیشه در سال های پس از انقلاب همیشه قربانی تبلیغات سویی بوده که تصاویر مصنوعی و غیر واقعی را از این کشور به نمایش می گذاشت. ایران اصلا نماد بنیادگرایی نیست. مردم ایران هم از این تصویر سازی ها ناراحت هستند، حتی کسانی که ممکن است حکومت را هم به لحاظ تئوریک قبول نداشته باشند.
تورودیچ در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل همراه با عربستان شدیداً مخالف توافق و رفع تحریم ها هستند. نشانه هایی هم وجود ندارد که از احتمال بهبود روابط بین ایران و اسرائیل حکایت کند. البته هم اکنون یهودیان و مسیحیان و پیروان ادیان دیگر با بهره مندی از همه حقوق دینی شان در ایران زندگی می کنند.
وی افزود: هم مسیحیان و هم یهودیان و زرتشتی ها در ایران در آرامش کامل زندگی می کنند و کلیساها و اماکن مقدس شان را دارند. رفتار اسرائیل اصلاً عاقلانه نیست زیرا هم خودش سلاح هسته ای دارد و هم برخی از کشورهای دیگر منطقه.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید