کانادا برای عقب نماندن از بازار ایران تحریم‌ها را لغو می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 312525
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 17:01
وزیر خارجه کانادا از تصمیم کشورش برای لغو تحریم ها علیه ایران خبر داد و گفت: اگر ایرباس می تواند به ایران هواپیما بفروشد چرا بمباردیر نتواند این کار را انجام دهد؟

اتاق خبر: دولت کانادا روز سه شنبه برای اولین بار تایید کرد که قصد دارد تحریم ها علیه تهران را لغو کند و گفت که اگر شرکت ایرباس مجاز به فروش محصولاتش به ایران باشد، شرکت هواپیماسازی بمباردیر کانادا نیز باید مجاز به صادرات به این کشور باشد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ استفان دیون، وزیر امور خارجه کانادا گفت: «اگر ایرباس می تواند این کار را بکند، چرا بمباردیر نتواند این کار را انجام دهد؟ اینکه کانادا به صنعت خود آسیب بزند، چه کمکی به کانادا، یا مردم ایران یا (رژیم) اسرائیل یا هر کس دیگری می کند؟»

وی در پاسخ به این سوال که آیا به محض لغو تحریم ها شرکت بمباردیر مجاز به تجارت با ایران شده است گفت: «در زمینه تجارت مشروع ، مطمئنا.»

ایران اواخر هفته گذشته طرح هایی را برای خرید بیش از 160 فروند هواپیمای اروپایی که عمدتا ساخت شرکت ایرباس خواهد بود، اعلام کرده و دیون نیز گفته عدم تمایل به لغو تحریم ها از سوی حزب مخالف محافظه کار کانادا به ایرباس کمک می کند نه شرکت بمباردیر.

آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای متحد غرب، در روزهای گذشته تحریم ها علیه ایران را لغو کرده اند.

دیون دقایقی پیش از نشست با خبرنگاران به مجلس عوام این کشور گفت: «کانادا تحریم ها را لغو خواهد کرد، اما آنچه کانادا حفظ خواهد کرد، شک و تردید ما نسبت به حکومتی است که... نباید به سمت (تلاش برای دستیابی) به سلاح های هسته ای بازگردد.»

وزیر امور خارجه کانادا همچنین گفت، هرگونه لغو تحریم ها با احتیاط و با مشورت متحدان کانادا صورت خواهد گرفت تا اطمینان حاصل شود که جلوی فعالیت های هسته ای و نظامی ایران گرفته شده است.

ماریانلا دی لا باررا، سخنگوی شرکت بمباردیر اظهارات دیون را گامی مثبت ارزیابی کرد اما گفت که این شرکت همچنان به تحریم های کانادا علیه ایران احترام می گذارد.

«ما داریم شرایط را به دقت رصد می کنیم... هیچ مقام رسمی ای با ما تماس نگرفته است.»

وی گفت تحریم ها مانع از آن نشده که بمباردیر با ایران در خصوص نیازهای هوانوردی اش گفت  و گو کند. «این (تحریم ها) ما را از گفت و گو درباره مباحث استراتژیک باز نداشته است.»

مونترال کانادا پس از شهرهای تولوز و سیاتل، سومین قطب بزرگ هوانوردی جهان از نظر تعداد افراد شاغل در این صنعت به مار می رود.

سوزان بنویت، رئیس شرکت آئرو مونترال، گفته، اگر تحریم ها علیه ایران برداشته شود، خبری عالی برای صنعت هوانوردی کانادا خواهد بود.

وی افزود: «اکنون ما در وضعیت رقابتی عادلانه نسبت به ایرباس قرار نداریم، زیرا ایرباس می تواند محصولاتش را به ایران بفروشد.»

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید