وزیر خارجه انگلیس خواستار حضور معارضین سوری در مذاکرات ژنو شد | اتاق خبر
کد خبر: 312551
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 13:35
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس خواستار حضور معارضین سوری در کنفرانس صلح سوریه که قرار است در روز جمعه در ژنو سوییس گشایش یابد، شد.

 

 

به گزارش اتاق خبر، هاموند در گفت وگویی با روزنامه گاردین که روز چهارشنبه منتشر شد ،گفت: عدم حضور معارضین در این کنفرانس می تواند به نفع دولت بشار اسد باشد.
گاردین افزود: هاموند در حالی این درخواست را مطرح می سازد که گروه های معارض سوری که اخیرا در نشست ریاض حضور داشتند، در خصوص شرکت در نشست ژنو دارای دیدگاه واحدی نیستند.
این روزنامه نوشت: منابع سوری گفتند که 32 عضو معارضین در جریان نشست آخر هفته گذشته با 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا در ریاض در این خصوص دچار دودستگی شده بودند. 'جان کری' نیز در اظهارات صریحی گفته که نیاز است معارضین در نشست ژنو حضور یافته و شرایط اعلام شده توسط سازمان ملل را بپذیرند.
گاردین افزود: هاموند تصریح کرد که مذاکرات ژنو 'در حال پیش رفتن است' و همیشه این احتمال هست که سازمان ملل بتواند در اولین مرحله از مذاکرات، به جای گفت وگوهای مستقیم میان رژیم سوریه و معارضین، این گفت وگوها را به صورت غیرمستقیم برگزار کند.
این روزنامه نوشت: هاموند به گاردین گفت: شرکت نکردن معارضین در گفت وگوها، یعنی تقدیم کردن یک کودتای تبلیغاتی به رژیم سوریه . معارضین بایستی در گفت وگوها شرکت کنند. ما باید بر اقدامات اعتماد ساز از جمله برقراری آتش بس متمرکز شویم.'
گاردین افزود: وزیر خارجه انگلیس همچنین گفت که 'دولت روسیه که از حامیان اسد است، بایستی مورد آزمایش قرار گیرد که آیا واقعا خواهان صلح و شکست داعش است و یا قصد درهم شکستن معارضین میانه رو را دارد .'
این روزنامه نوشت: منابع آگاه می گویند 'ریاض حجاب' یک وزیر سابق سوری و رییس هیات مذاکره کننده معارضین سوری، از موافقان حضور در مذاکرات ژنو است و عربستان سعودی نیز فشار زیادی بر روی معارضین گذاشته است که به ژنو بروند.
گاردین افزود: 'استفان دی میستورا' نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه دعوت نامه هایی را برای ( معارضین و دولت سوریه ) جهت حضور در گفت وگوهای ژنو فرستاده اما دعوت از گروه معارضین کرد 'پی وای دی ' ظاهراً به دلیل مخالفت ترکیه با شکست مواجه شده است .
این روزنامه نوشت: دی میستورا، می گوید : اولویت اصلی اش از گفت وگوهای نزدیک میان دولت سوریه و معارضین ، تامین برقراری آتش بس، مبارزه با داعش و گسترش کمک های بشردوستانه است. وی گفته است که مدت زمان این گفت وگوها برای شش ماه دیده شده است اما ممکن است این مدت کاهش یابد.
گاردین افزود: هاموند همچنین ضمن انتقاد از عملکرد مسکو در بحران سوریه گفته است انتظار می رود که روسیه به عنوان یک بازیگر اصلی (در بحران سوریه ) اقدامات اعتمادسازی را از خودش ارایه دهد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید