Performancing Metrics

وزیر نفت ونزوئلا به کشورهای تولیدکننده نفت سفر می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 312643
تاریخ انتشار: 8 بهمن 1394 - 01:33
رسانه ونزوئلایی «تله‌سور» گزارش داد که وزیر نفت ونزوئلا بنا به دستور رئیس‌جمهور این کشور به کشورهای تولیدکننده نفت سفر خواهد کرد.

اتاق خبر: «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا روز گذشته اعلام کرد: من به «ائولوخیو دل پینو» وزیر نفت دستور داده‌ام به سرعت به کشورهای تولیدکننده نفت سفر کند و توافق آنها برای بالا بردن قیمت این محصول را جلب سازد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: ونزوئلا پیشنهاداتی دارد که می‌تواند به ثبات بازار نفت کمک کند؛ من در آینده به تفصیل در مورد این پیشنهادات سخن خواهم گفت.

«مادورو» در ادامه تصریح کرد: همه کشورهای عضو و غیر عضو در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به شکل‌های مختلفی حمایت خود از پیشنهادات ونزوئلا در این راستا را اعلام کرده‌اند اما منافع ژئوپلتیکی امپریالیسم همواره مانع از رسیدن به یک توافق قطعی شده است.

ونزوئلا روز پنجشنبه نیز از تمامی کشورهای عضو «اوپک» خواست در نزدیکترین زمان ممکن و حداکثر تا ماه فوریه (اسفند) تشکیل جلسه دهند و تمهیداتی که می‌تواند موجب بالا رفتن قیمت نفت شود را با یکدیگر بررسی کنند؛ در حال حاضر قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود از سال 2003 رسیده است.

رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد: اتفاقات اقتصادی که در کشورهای تولیدکننده نفت رخ داده، مصیبت بار بوده است و هیچ یک از رؤسای جمهور این کشورها، چه عضو «اوپک» باشند و چه نباشند، نمی‌توانند این ادعای من را رد کنند.

وی اظهار داشت: شرایط فعلی باید تولیدکنندگان نفت را به توافقی برای ایجاد ثبات در بازار این محصول و بازگرداندن قیمت آن به سطحی که باید باشد، برساند.

شرایط اقتصادی ونزوئلا به عنوان پنجمین تولیدکننده نفت در جهان پس از سقوط قیمت این محصول آسیب جدی دید؛ روند سقوط قیمت نفت از سپتامبر سال 2014 (شهریور 1393) زمانی که قیمت آن به 90 دلار در هر بشکه می‌رسید، آغاز شد.

95 درصد درآمد ونزوئلا از محل فروش نفت در این کشور حاصل می‌شود و سقوط قیمت نفت سبب کاهش 70 درصدی درآمد ونزوئلا شده است؛ اتفاقی که موجب اعلام شرایط فوق‌العاده اقتصادی در این کشور آمریکای جنوبی شد.

اقتصاددانان معتقدند که مقصر اصلی سقوط قیمت نفت، عربستان سعودی می‌باشد که شیر نفت خود را بیش از اندازه باز کرده است؛ علی‌رغم بروز بحران در بازار نفت، عربستان به کاهش تولید این محصول رضایت نمی‌دهد چراکه از این طریق قصد دارد سبب خشنودی آمریکا و فشار آوردن به رقبای خود از جمله روسیه و ایران شود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید