منتظر افزایش قیمت ارز باشید ! | اتاق خبر
کد خبر: 313635
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1394 - 11:22
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی
دولت برای ارز حاصل شده از آزاد شدن پول های بلوکه ایران در خارج از کشور برنامه دارد

اتاق خبر- قیمت ارز در روزهای اخیر از نوسانات زیادی که چند سال پیش و به خصوص سال 90 و 91 به ان دچار شده بود فاصله گرفته است. هرچند که بر خلاف انتظار مردم، اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها باعث نشد که قیمت ارز کاهش پیدا کند اما قیمت ارز علیرغم افزایش بسیار کمی که در روز های اخیر داشته است با ثبات قیمت مواجه بوده است.


برخی کارشناسان علت بالا رفتن قیمت ارز را کاهش درآمدهای دولت از طریق صادرات نفت می دانند. حتی در صورت بیشتر شدن صادرات نفت به علت کاهش کم سابقه قیمت آن درآمد کشور افزایش زیادی نخواهد کرد. در چنین شرایطی دولت تلاش می کند برای جبران کسری درامد خود به روش های دیگری مانند مالیات و گران کردن ارز روی بیاورد.


عباس هُشی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس اقتصادی در ارزیابی خود از بازار ارز با بیان مردم با توجه به رفع تحریم ها انتظار کاهش نرخ ارز را داشته اند، هر گونه تغییر قیمت ارز را به دلیل انحصار بانک مرکزی در ورود ارز به بازار را منتفی دانست.


هشی در گفت و گو با اتاق خبر با اعلام اینکه دولت برای ارز حاصل شده از آزاد شدن پول های بلوکه ایران در خارج از کشور برنامه دارد گفت: دولت قصد دارد از این ارز برای پروژه های عقب افتاده خود و برنامه های عمرانی استفاده کند. با توجه به اینکه بخش عمده ارز در کشور در اختیار بانک مرکزی و صادر کنندگان است نباید از دولت انتظار داشت که با وارد کردن مقادیر زیادی ارز به بازار باعث کاهش قیمت آن و در نهایت ضرر رسیدن به دولت شود.


عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به انتظار مردم برای کاهش نرخ ارز با توجه به رفع تحریم ها، گفت: بانک مرکزی با تزریق ارز به میزان معین به بازار در حال مدیریت قیمت ارز است و تلاش دارد که از افزایش و کاهش زیاد قیمت ارز جلوگیری کند.


این کارشناس اقتصادی در مورد تاثیر قیمت ارز بر صادرات و واردات کشور گفت: در اینکه صادرکننده به دنبال افزایش قیمت ارز است شکی نیست. با این حال در کشور افرادی هستند که از تضعیف پول ملی دفاع می کنند. این افراد کسانی هستند که با دلالی در زمینه واردات از نوسانات قیمت ارز سود می برند. دسته دیگری هستند که از طریق روابطی که با برخی از افراد ذی نفوذ دارند ارز دولتی دریافت و از طریق فروش آن در بازار به قیمت آزاد به سود های بالایی می رسند و از بالا رفتن قیمت ارز دفاع می کنند.


وی در پایان با دفاع از تک نرخی شدن ارز با اشاره به مفاسد اقتصادی که درکشور و رتبه سلامت اقتصادی ایران در دنیا، ادامه داد: بدون شک ارز چند نرخی موجب فساد در اقتصاد کشور است. در کشوری که چند نرخ برای ارز وجود دارد، افراد تلاش می کنند که به ارز دولتی ارزان دست پیدا کنند و این کار علاوه بر ایجاد رانت، باعث ضربه خوردن به بخش های مهم اقتصاد کشور به خصوص بخش خصوصی می شود. این مشکل یک شبه به وجود نیامده است. برای مثال در دهه شصت چند نرخ برای ارز وجود داشت، ازجمله ارز آزاد، صادراتی، دولتی، ترجیحی، رقابتی وجود داشت و ریشه فساد اقتصادی در کشور از این زمان آغاز شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید