نخستین مرکز درمانی تخصصی سوختگی در شاهرود ایجاد می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 313790
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1394 - 10:50
موسوی:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به اینکه برای نخستین بار در استان بخش تخصصی سوختگی راه‌اندازی می‌شود گفت: این تحول بزرگی است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به اینکه برای نخستین بار در استان بخش تخصصی سوختگی راه‌اندازی می‌شود گفت: این تحول بزرگی است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از تسنیم، سید عباس موسوی اظهار داشت: 56 درصد وسعت استان سمنان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است.

وی در خصوص تجمیع دانشگاه‌های استان گفت: دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یک دانشگاه مستقل است و استقلال آن به‌راحتی قابل‌تغییر نیست و در خصوص ابلاغ روسای دانشگاه‌های غیر مراکز استان در همان دستورالعمل، بندی وجود دارد که بر اساس آن، دانشگاه‌هایی که از قبل وجود دارند؛ از این بخشنامه مستثنا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود: وزیر بهداشت نیز در سفر خود به شاهرود صراحتاً بیان داشت که این موضوع قطعاً شامل شاهرود نخواهد شد؛ چراکه شهرستان شاهرود بضاعت بیشتری هم دارد و این بخشنامه مربوط به دانشگاه‌هایی نظیر شاهرود که از گذشته بوده‌اند؛ نخواهند شد.

موسوی با بیان اینکه در حوزه شهرستان کارهای خوبی شروع‌شده و در حوزه خدمات هم ازنظر کمی و هم ازنظر کیفی خدمات افزایش پیداکرده است گفت: در بحث ارائه خدمات سرپایی درگذشته سیستم سلامت نقش زیادی ایفا نمی‌کرد و توانمندی زیادی نداشت این به‌عنوان یک سیاستی که در خدمات سرپایی بتواند آنهایی که واقعاً نیازمندی دارد را پوشش بدهد؛ در دستور کار قرار گرفت که محصولش در کوتاه‌مدت راه‌اندازی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بوده است.

وی اظهار کرد: روزانه در این کلینیک تخصصی و فوق تخصصی به بالغ‌بر 800 نفر خدمات تخصصی ارائه می‌کند و تعداد زیادی متخصص و فوق تخصص مشغول به خدمت‌رسانی هستند و تعدادی از خدماتی که قبلاً خیلی کم ارائه می‌شد؛ الآن به‌خوبی در آن مرکز ارائه می‌شود و در حال گسترش این حوزه نیز هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با طرح این موضوع که آیا دولت به‌تنهایی می‌توانست در حوزه سلامت کار بزرگی را انجام دهد گفت: قطعاً این‌طور نیست و همه کمک کرده‌اند و در حوزه‌های متفاوتی حضورداشته‌اند.

موسوی با بیان اینکه انجام بسیاری از امور مربوط به طرح تحول نظام سلامت در کشور نیازمند بودجه‌ای قابل‌توجه بوده و این موضوع به‌عنوان یک بحث بودجه‌ای نیازمند مصوبه مجلس بود عنوان کرد: خوشبختانه با حمایت‌های مجلس به کلیت تصویب طرح رأی داد و در گروه‌های تخصصی انجام کار نیز مجلس تمام تلاش خود را به کار گرفت و برخی از نمایندگان هم به طرز مؤثرتری حمایت کردند.

وی بابیان اینکه در حوزه بیماری سرطان یک بخش فعالیت‌هایی انجام‌شده و یک بخش‌هایی هم در حال انجام است افزود: در راه‌اندازی این بخش هم‌اکنون خدمات شیمی‌درمانی در بیمارستان امام حسین (ع) صورت می‌گیرد و در زیرساخت نیز دنبال فضا و امکانات هستیم که این کارها بهتر ارائه شود.

موسوی خاطرنشان کرد: در بحث کاهش هزینه‌ها اقدامات خوبی انجام‌شده، هزینه‌های خدمات بستری قبلاً افراد را به خط فقر می‌برد ولی خوشبختانه با این اتفاق در قدم اول مردم تنها 10 درصد در شهرها و 5 درصد در روستاها به پرداخت هزینه‌های بیمارستانی ملزم شدند، ولی در قدم بعدی با 6 و 3 درصد سهم مردم کاهش‌یافته است.

وی افزود: در طرح سلامت یکی از الزامات این است که بیمارستان‌ها حق ندارند بیمار را برای تأمین نیازمندی‌ها و تجهیزات بیمارستانی رأساً وادار نمایند؛ چراکه انجام آن تخلف است و بیمارستان خود موظف به انجام همه تجهیزات است و همه الزامات را باید تأمین کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به اینکه در بخش دارویی بسیاری از داروها تحت پوشش این طرح قرار گرفت افزود: در بخش زیرساختی و تداوم و گسترش خدمات نیاز به زیرساخت‌ها داریم که خوشبختانه در شاهرود یک پروژه کلینیک تخصصی و فوق تخصصی درمجموعه فعلی بیمارستان امام حسین (ع) ساخته می‌شود که هم کلینیک و هم پاراکلینیک در آن دیده‌شده است.

موسوی گفت: در بحث سرطان، سطح 2 سرطان را در شاهرود اخذ کردیم که در سطح 2 خدمات گسترده‌تری را از گذشته ارائه می‌کند و ارائه می‌شود که در حال انجام زیرساخت فضای فیزیکی این بخش هستیم و با گرفتن سطح 2 خدمات سرطان کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: در بحث توسعه زیرساختی، اورژانس یکی دیگر از پروژه‌هاست که امسال با حمایت‌های فراوانی که صورت گرفت، وزیر کمک کرد که در فاصله زمانی کوتاه علی‌رغم وجود مشکلات، برنامه‌ریزی و زیرساخت خوبی انجام شود و توانستیم امسال رشته تخصصی طی اورژانس را راه‌اندازی کنیم که نماینده شهرستان جناب آقای دکتر جلالی انصافاً در این مورد کمک بسیاری کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اظهار کرد: در حال حاضر با حجم بسیار مراجعه‌کننده به بیمارستان امام حسین به‌عنوان یک مرکز تروما و به‌عنوان بزرگ‌ترین بیمارستان کریدور شرق به غرب بین تهران و مشهد، اورژانس بیمارستان امام حسین (ع) با این میزان مراجعه بیماران کار را واقعاً سخت می‌کند و الآن بضاعت ما فقط همین است و خوشبختانه مجوز گرفته‌شده و با کمک‌های مسئولین شهری که همیشه کمک‌کار ما بوده‌اند.

موسوی افزود: در بخش زیرساختی هم میلیاردها تومان تجهیزات وارد شهر شده و با بهره‌برداری کامل تحول در این بخش صورت خواهد گرفت.

وی بابیان اینکه در حوزه زیرساختی نظیر پروژه بزرگ احداث بیمارستان فاطمیه و بخش جراحی قلب با کمک نماینده شهر کارها به‌سرعت در حال انجام است افزود: بیمارستان فاطمیه قدیم با تغییر کاربری به ارائه خدمات خواهد پرداخت و بیمارستان جدید هم با اخذ مجوز 220 تختخوابی فضای بسیار مناسبی در شهر ایجاد خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: برای اولین بار در استان بخش تخصصی سوختگی راه‌اندازی می‌شود، این تحول بزرگی است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید و همین‌طور فاطمیه یک بیمارستان جدید با بخش‌های متفاوت است و دیگر بیمارستان تک تخصصی زنان نیست و ازنظر زمان ساخت احداث بیمارستان فاطمیه یک رکورد در کشور محسوب می‌شود، هم‌اکنون هم در حال انجام فراخوان برای انتخاب نام جدید برای این بیمارستان هستیم.

موسوی خاطرنشان کرد: ما در خصوص شهرستان میامی چند پروژه مهم داشته‌ایم که تمامی پروژه‌ها نیمه‌کاره تمام‌شده است؛ مرکز بهداشت حسین‌آباد کالپوش، بکران، راه‌اندازی شد و در حوزه میامی یک اتفاق جدید محقق شد و استارت شبکه میامی به‌عنوان یک شبکه مستقل زده شد و شبکه میامی به‌عنوان یک شهرستان ساختار مستقلی در حوزه بهداشت و درمان دارد و با انجام این مهم استقلال اداری شهرستان میامی کاملاً حفظ می‌شود.

وی افزود: در این راستا بحث ارتقای سلامت و تجهیزات در منطقه محروم میامی اجرایی شد و شبکه بهداشت آن کامل است و امداد هوایی بیشتر در سمت میامی مستقر است و در بحث ناوگان حمل‌ونقل بیمار هم خوشبختانه خدمات خوبی صورت خواهد گرفت همان‌طور که اورژانس 115 را در شهرداریم 115 را در روستاها انجام خواهیم داد و این پیشنهاد به‌عنوان یک پیشنهاد کشوری پذیرفته‌شده است و در منطقه میامی اولین بار در کشور اورژانس روستایی راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: حوزه‌های مختلف طرح تحول سلامت شروع شد و تداوم پیدا کرد؛ همچنین بخش‌هایی در حوزه‌های گسترش خدمات، توسعه زیرساخت‌های سلامت و بخش‌هایی هم کاهش هزینه‌های مردم و بود که درمجموع همه این موارد کمک کرد توفیقات خوبی حاصل شود.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید