رکوردشکنی جدید بورس بعد از 14 ماه | اتاق خبر
کد خبر: 313971
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1394 - 16:11
بورس تهران در معاملات سومین روز هفته با رشد تمامی متغیرهای خود مواجه شد و موفق به ثبت رکوردشکنی جدید بعد از 14 ماه شد.

اتاق خبر: بورس تهران که در معاملات روز گذشته منفی شده بود، بعد از یک استراحت کوتاه و اصلاح قیمت ها، مجددا به مدار مثبت برگشت و با رشد تمامی متغیرهای خود مواجه شد و رکوردشکنی جدیدی را تجربه کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ افزایش انگیزه سهامداران برای خرید سهم و رشد قیمت سهام شرکتها موجب شد تا شاخص بورس تهران بعد از 14 ماه، رکوردشکنی کرده و با رشد 1794 واحدی به کانال 72 هزار واحدی وارد شود و در سطح 72 هزار و 912 واحد قرار بگیرد.آخرین باری که شاخص بورس موفق به لمس این کانال شده بود، آذر ماه سال 1393 بود.

بر این اساس امید سهامداران به بهبود وضعیت صنایع بورسی و انتشار خبرهای مثبت در خصوص انعقاد قراردادهای جدید موجب شد تا اغلب گروه های مرتبط با لغو تحریم ها به خصوص شرکتهای خودرویی، حمل و نقلی، پالایشگاهی و تجهیزاتی با اقبال چشم گیری مواجه شوند.

به طوری که انتشار روزانه انعقاد قراردادهای جدید شرکتها با طرف های خارجی و همچنین برقراری مجدد سوئیفت و آزاد شدن منابع ارزی ایران موجب شده است تا اکثر صنایع و شرکتهای بورسی با رشد قیمت مواجه شوند و شرکتهای اندکی افت قیمت را تجربه کنند این اتفاق موجب شد تا در بازار مثبت امروز شرکتهای هلدینگ خلیج فارس، نفت و گاز پارسیان،غدیر، تاپیکو، مپنا، پتروشیمی جم، فولاد مبارکه، ملی مس، بانک پاسارگاد، پالایشگاه اصفهان، پتروشیمی مبین و چادرملو بیشترین تاثیر را در رشد 1700 واحدی شاخص بورس گذاشتند.

در بازار امروز رشد تقاضا در مقابل عرضه موجب شکل گیری صف های میلیونی خرید شد به طوری که شرکتهای پالایشگاه بندرعباس، تجارت الکترونیک پارسیان، حفاری شمال، مپنا، بانک پارسیان، کارت اعتباری کیش، فولاد مبارکه، نیرو محرکه و گروه بهمن بیشترین تقاضای بازار را به خود اختصاص دادند.با این حال شرکتهایی هم بودند که از تقاضای فروش برخوردار شدند ؛فولاد خراسان، تیپیکو و پتروشیمی پردیس از این دست شرکتها بودند.

از دیگر اتفاقات بازار امروز توقف نماد معاملاتی سایپا بود که با وجود برخورداری از صف خرید 50 میلیونی و رشد 5 درصدی قیمت، با توقف نماد معاملاتی جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص شمولیت مفاد ماده 141 قانون تجارت مواجه شد.

جو مثبت امروز بورس تهران و رکوردشکنی های این بازار موجب شد تا ارزش و حجم معاملات هم رکوردشکنی کند به طوری که در معاملات امروز بیش از 200 میلیون سهم به ارزش 463 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه بعد از مدتها تا سطح 312 هزار میلیارد تومان بالا رفت.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید