آشنایی با ویروس زیکا | اتاق خبر
کد خبر: 314201
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 17:03
در سال ۱۹۴۷ در جنگل‌های زیکا واقع در اوگاندا ویروسی شناسایی شد که همانند سایر ویروس‌های مناطق گرمسیری از راه پشه منتقل می‌شد. این ویروس زیکا نامیده شد و بیماری که به سبب این ویروس در انسان به وجود می‌آید «تب زیکا» نامیده می‌شود.

در سال ۱۹۴۷ در جنگل‌های زیکا واقع در اوگاندا ویروسی شناسایی شد که همانند سایر ویروس‌های مناطق گرمسیری از راه پشه منتقل می‌شد. این ویروس زیکا نامیده شد و بیماری که به سبب این ویروس در انسان به وجود می‌آید «تب زیکا» نامیده می‌شود.

به گزارش اتاق خبر ، این بیماری تا سال ۲۰۱۴ فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع یافته بود اما در این سال در آمریکای جنوبی و شیلی گسترش یافت و در سال ۲۰۱۵ به برزیل راه یافت. هم اکنون شیوع این بیماری در آمریکای جنوبی بسیار نگران کننده شده است و تنها در سال ۲۰۱۵ بیش از ۸۴ هزار نفر در برزیل به این بیماری مبتلا شدند. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با ویروس زیکا و بیماری تب زیکانقشه شیوع بیماری زیکا

روش انتقال ویروس زیکا

این بیماری دو راه انتقال دارد. مورد اول از طریق گزش پشه‌‎هایی است که ناقل این بیماری هستند. این پشه‌ها از خانواده آئدس (Aedes) هستند که سبب انتقال تب دنگی نیز می‌شوند. روش دوم انتقال نیز از طریق مادر حامله به فرزند است که باعث بروز عوارضی نیز در این کودکان می‌شود. انتشار گسترده‌تر ویروس زیکا ممکن است به تغییرات اقلیمی مربوط باشد که باعث گسترش زیستگاه پشه‌های ناقل آن شده‌اند. تغییرات اقلیمی و گرم‌تر شدن آب‌ و هوا باعث می‌شود که پشه‌ها بتوانند منطقه گسترده‌تری را پوشش دهند و درنتیجه بیماری می‌تواند بیشتر به‌سوی شمال به درون مناطقی که به‌طور عادی نمی‌رسید، گسترش پیدا کند.

علائم بیماری تب زیکا

از هر ۵ نفری که ویروس زیکا به بدن آن‌ها راه می‌یابد یک نفر مبتلا به بیماری می‌شود و بقیه دچار بیماری نمی‌شوند. علایم شایع این بیماری تب، علایم پوستی، درد مفاصل، سردرد و التهاب و قرمز شدن چشم است. این علایم از چند روز تا چند هفته در فرد مبتلا دیده می‌شوند.

آیا این بیماری سبب مرگ می‌شود؟

تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری پیدا نشده است اما در مواردی که شدت علایم زیاد است باید فرد را در بیمارستان بستری کرد. مراقبت بیمارستانی می‌تواند تاحد زیادی در کاهش علایم مفید باشد. البته خوشبختانه این بیماری به ندرت سبب مرگ فرد مبتلا می‌شود.

دلیل اصلی نگرانی از انتشار این بیماری چیست؟

احتمالاً شما هم در اخبار شنیده‌اید که اگر مادران باردار به این بیماری مبتلا شوند فرزندان آن‌ها دارای سر کوچک یا میکروسفالی خواهند بود. میکروسفالی نیز به نوبه خود سبب بروز ناتوانی‌های عقلانی خواهد شد. در طول سال ۲۰۱۵، هزاران نوزاد (۱۰ برابر میزان معمول سالانه) با میکروسفالی به دنیا آمدند، عارضه‌ای که در آن مغز به‌طور غیرطبیعی کوچک است. پس از بررسی مشخص شد که مادران در ابتدای بارداری علائم شبیه ابتلا به ویروس زیکا را نشان داده بودند.

آشنایی با ویروس زیکا و بیماری تب زیکامقایسه اندازه سر طبیعی با اندازه سر در میکروسفالی

نظرات
ADS
ADS
پربازدید