انتشار اوراق سلف برای نخستین بار برای یک میدان نفتی | اتاق خبر
کد خبر: 315488
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 17:19
مدیرعامل تامین سرمایه سپهر از انتشار اوراق سلف برای یک میدان نفتی خبرداد و گفت: این نخستین بار است که تامین مالی صنایع بالا دستی از طریق بازار سرمایه صورت می‌گیرد و اوراق سلف نفتی برای میدان آذر منتشر می شود.

اتاق خبر: بهروز زارع در خصوص چرایی طراحی ابزار سلف موازی استاندارد نفت گفت: این اوراق به منظور کمک به تولیدکنندگان برای پیش فروش محصولات و استفاده از منابع در کنار پوشش ریسک در مقابل نوسانات قیمت آتی طراحی شده است. خریداران با کمک این ابزار می توانند محصول خود را در زمان خاص در اختیار داشته باشند و در کنار آن پوشش مناسب ریسک بر اساس قیمت را برای خود فراهم کنند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با بیان اینکه این ابزار پیشتر در محصولاتی همچون سنگ آهن، برخی از محصولات پتروشیمی و نفت کوره در بورس انرژی عرضه شده بود، یادآور شد: با این پیش درآمد یکی از بحث‌های مطرح استفاده از این ابزار برای توسعه صنایع بالادستی نفت بود، بر همین اساس نفت خام گزینه مناسبی برای تحقق این مهم بود به نحوی که نفت آن را امروز پیش فروش کرده و با توجه به مزیت های موجود منابع حاصل از انتشار اوراق، صرف توسعه همان میادین نفتی می شود.

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر ادامه داد: بر این مبنا و پس از بررسی‌های لازم به توسعه پروژه میدان نفتی آذر در استان ایلام که میدان نفتی مشترک بین ایران و عراق است ورود پیدا کرده و قرارداد بیع متقابل با صندوق‌های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و یکی از شرکت های تابعه آن بسته شد.

زارع با اشاره به اینکه برای تامین مالی این پروژه بخشی از کمک از محل وام های صندوق توسعه ملی، بخشی از محل منابع داخلی صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و بخشی هم از طریق بازار سرمایه در نظر گرفته شد، اضافه کرد: بر این مبنا انتشار و عرضه اوراق مشارکت را در ابتدای بهمن و با رقم 200 میلیارد تومان داشتیم و به زودی بخش دوم آن با انتشار اوراق سلف نفتی برای تامین مالی همان پروژه با رقم 200 میلیارد تومان را خواهیم داشت، به نحوی که منابع حاصل از آن برای توسعه میدان نفتی استفاده می شود.

وی از بهره برداری فاز اول میدان نفتی مشترک آذر بین کشور ایران و عراق در بهار 1395 هم خبر داد و گفت: نفت تولیدی حاصل از این میدان نفتی مبنای انتشار اوراق سلف نفت خام قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر استفاده از این روش را راه حلی برای توسعه صنایع بالادستی عنوان کرد و آن را مسیر سبزی برای تامین مالی صنایع گوناگون از طریق بازار سرمایه عنوان کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید