بازار های جدید در انتظار کشور است | اتاق خبر
کد خبر: 315583
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 12:22
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند
با لغو تحریم ها بازرگانان ایرانی می توانند بازار های جدید را در کشور های دیگر به دست بیاورند.

اتاق خبر- محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی بیرجند وضعیت اقتصاد ایران را بعد از لغو تحریم را امیدوار کننده خواند و اقتصاد کشور را با توجه به این اقدام رو به رشد توصیف کرد.
احتشام در گفت و گو با اتاق خبر با اعلام اینکه تجار صادرکننده و وارد کننده بعد از لغو تحریم ها به اقتصاد جهان برگشته اند، ادامه داد: با توجه به لغو تحریم ها ورود به بازار جهانی آسان تر خواهد شد و تجار و بازرگانان ایران می توانند بار دیگر بازار های خود را که در دوران تحریم از دست داده بودند به دست بیاورند. ضمن این که با لغو تحریم ها بازرگانان ایرانی می توانند بازار های جدید را در کشور های دیگر به دست بیاورند.
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند در مورد بستن قراردادهای جدید تجاری در دوران پسا تحریم و شائبه در مورد وابستگی اقتصادی کشور به خارجی ها به دلیل ماهیت این قرارداد ها گفت: بخش خصوصی در خصوص واردات کالاهای مصرفی و کالاهایی که قابلیت تولید در داخل کشور را دارد مخالف است. علت مخالفت بخش خصوصی نیز این است که این بخش اعتقاد دارد سرمایه گذاران خارجی باید از طریق تولید مشترک با تولید کنندگان داخلی در کشور فعالیت داشته باشد. علت این کار، مسائلی مانند ایجاد شغل در داخل کشور و ورود فناوری های جدید است.
وی با تاکید بر این نکته که رشد اقتصادی کشور باید به همراه کاهش نرخ بیکاری در کشور باشد ادامه داد:هدف قرارداد هایی که بسته شده برای توسعه و ورود فناوری جدید به کشور است. برای مثال هواپیماهایی که در ایران وجود دارند و به نقل و انتقال بار و مسافر مشغول هستند قدیمی و از رده خارج هستند. پس کشور به هواپیما های جدید نیاز دارد. ما باید زیرساخت های توسعه کشور را تکمیل کنیم و باید قبول کنیم که خطوط هوایی در کشور نیاز به نو سازی دارد.
احتشام با ذکر مثالی در مورد صنعت خودرو کشور، از ورود خودرو سازهای خارجی و تولید محصولات این شرکت ها به صورت مشترک با خودرو سازان ایرانی دفاع کرد و در ادامه گفت: به نظر من قرارداد های که دولت در زمینه ورود شرکت های خودرو ساز خارجی به کشور و سایر سرمایه گذاری های در زمینه های دیگر بسته است همه با نگاه کارشناسی صورت گرفته است.
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه بسیاری از بازرگانان بخش خصوصی در دوران تحریم با ضرر و زیان مواجه شدند گفت: دولت باید با کمک به صادر کنندگان تلاش کند که بازار های از دست رفته دوباره به دست آورده شوند و در حقیقت تولید صادرات محور باشد.
وی در مورد قیمت ارز و تک نرخی شدن آن گفت: ما به شدت از تک نرخی شدن ارز دفاع می کنیم زیرا نیاز است صادرکنندگان بدون نگرانی از نوسانات ارز به صادرات محصولات خود مشغول شوند. در مورد قیمت ارز، این بازار نیاز به ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا دارد. یکی از کارهایی که می توان برای جلوگیری از برهم خوردن این بازار انجام داد جلوگیری از واردات محصولات مصرفی و مصرف ارز برای واردات این نوع کالا ها است.
احتشام در پایان با تاکید بر آسان تر کردن واردات مواد اولیه به کشور برای رونق بخش تولید گفت: دولت باید با مدیریت گمرک، واردات بی رویه را کاهش دهد و به جای بالابردن نرخ ارز، واردات به کشور را کنترل کند تا شاهد نوسانات قیمتی در این بخش و ضربه خوردن تولید نباشیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید