بیکاری نتیجه رکود در بخش صنعت است | اتاق خبر
کد خبر: 316242
تاریخ انتشار: 24 بهمن 1394 - 11:36
فاطمه مقیمی در گفت و گو با اتاق خبر
فاطمه مقیمی عضو اتاق بازرگانی تهران عقیده دارد که مشکلات ناشی از رکود اقتصادی می تواند با همکاری دولت کمتر شود.

 

اتاق خبر- رکود اقتصادی باعث شده است که علاوه بر کاهش تولید در شهرک های صنعتی، این واحد ها و سایر بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی با مشکل کمبود نقدینگی نیز روبه رو شوند. فاطمه مقیمی عضو اتاق بازرگانی تهران عقیده دارد که مشکلات ناشی از رکود اقتصادی می تواند با همکاری دولت کمتر شود. وی در گفت و گوی کوتاهی با اتاق خبر در حاشیه جلسه اعضای اتاق بازرگانی تهران در مورد رکود، کمبود نقدینگی و راه های خروج از این وضعیت صحبت کرد.
اتاق خبر- وضعیت شهرک های صنعتی را در حال حاضر چگونه ارزیابی می کنید؟
مقیمی- شهرک های صنعتی در چند ساله اخیر ظرفیت های بالایی برای رونق اقتصادی داشته اند، اما متاسفانه شاهد هستیم که از این ظرفیت عظیم در اقتصاد کشور استفاده نمی شود. در حال حاضر 40 درصد شهرک ها در حال فعالیت هستند و همین 40 درصد نیز با تمام ظرفیت خود کار نمی کنند. در این بین بحث اشتغال دراین واحد ها نیز به دلیل همین رکود مطرح شده است و شاهد بیکاری افراد به دلیل کم شدن ظرفیت تولید و تعطیلی این واحد های صنعتی هستیم. امیدواریم که در شرایط جدیدی که در پسا تحریم شاهد آن هستیم، ظرفیت هایی که تاکنون بدون استفاده مانده اند دوباره به شرایط قبل خود بازگردند.
اتاق خبر- پیشنهاد شما برای بازگشت دوباره رونق به شهرک های صنعتی چیست؟
مقیمی- همترین اصل این است که بدهی های بانکی این واحد ها با برنامه ریزی جدید پرداخت شود. در صورت اصلاح شرایط مالیاتی این واحد ها می توان امیدوار بود که برای سال جدید شاهد رونق این واحد ها باشیم.
اتاق خبر- بحثی است که علت بروز رکود در این واحد ها را کمبود نقدینگی و نبود سرمایه عنوان می کند. نظر شما چیست؟
مقیمی- در تمام بنگاه های بخش خصوصی این مشکل وجود دارد. به دلیل طلب هایی که این واحد ها از دولت دارند و نبود تسهیلات برای بازپرداخت وام های این واحد ها، باعث شده شرایط رکود بر این مجموعه ها حاکم باشد. در حقیقت حتی به فرض فروش رفتن تولیدات، پرداخت هزینه این محصولات با چک های طولانی مدت انجام می شود. بهتر است دولت با تغییر نگاه خود به این بخش در بازپرداخت بدهی های خود کمک کند.
اتاق خبر- منظور شما دادن تنفس مالیاتی است؟ اینکه بانک ها در مورد دادن وام به این واحد ها خیلی سخت گیری نکنند؟
مقیمی- بحث تنفس در کنار بحث بدهی بخش دولتی به این واحد ها مطرح است. در مورد بحث وام، این مسئله مطرح است که قبل از دادن وام با مطالعه رزومه شرکت متقاضی در مورد اعطای وام به این واحد های تولیدی تصمیم گیری شود.
اتاق خبر- با توجه به لغو تحریم ها و باز شدن فضای اقتصادی، پیشنهاد شما برای خروج سریع تر از رکود اقتصادی حاکم چیست؟
مقیمی- به نظر من بهترین راه این است که در صورت مثبت بودن کارنامه بنگاه در شرایطی که همه واحد ها با افت تولید و رکود مواجه شده اند، در اولویت کمک برای احیای دوباره قرار بگیرند تا شاهد بازگشت رونق مجدد به این بخش از اقتصاد کشور باشیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید