کاهش قیمت خودرو خواب آشفته است! | اتاق خبر
کد خبر: 316520
تاریخ انتشار: 24 بهمن 1394 - 11:38
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودرو
نجفی منش احتمال کاهش قیمت خودروبه دلیل اجرای برجام، را غیرکارشناسی دانست و آن را به خواب آشفته تشبیه کرد.

اتاق خبر- اجرای برجام این امیدواری را درمیان مردم به وجود آورده که با باز شدن درهای اقتصاد دنیا، تغییری در وضعیت اقتصادی و توان خرید آنها به وجود بیاید. در این میان بازار خودرو از جمله بازار هایی بود که بعد از یک دوره رکود سنگین کم کم روز های خوب خود را به چشم می بیند. اما چیزی که مردم بیش از هر چیز انتظار دارند کاهش قیمت خودرو در بازار است. در حقیقت انتظار مردم این است که با ورود شرکت های خارجی قیمت خودرو در کشور کاهش پیدا کند هر چند که برخی مانند محمدرضا نجفی منش با این دسته از افراد هم نظر نیستند.


محمدرضا نجفی منش عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودرو وضعیت بازار خودرو را برای سال آینده بدون تغییر خاصی پیش بینی کرد.
نجفی منش در گفت و گو با اتاق خبر در حاشیه نشست اعضای اتاق بازرگانی تهران، در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت بازار خودرو ضمن تاکید بر این نکته که این بازار تغییر چندانی را برای سال آینده به خود نخواهد دید، گفت: برای این بازار تغییرات محسوسی را پیشبینی نمی کنیم. دلیل این امر روند طولانی ورود محصولات جدید به بازار است. بنابراین تولید خودرو در سال آینده تقریبا معادل تولید امسال خواهد بود. اما پیشبینی ما این است که از سال آینده میزان تولید به تدریج روند افزایشی به خود بگیرد و بازار خودرو رونق بیشتری به خود ببیند.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودرو در مورد واردات خودرو به کشور در دوران پسا تحریم و تاثیر آن بر روی قیمت خودرو گفت: حضور شرکت های خارجی و واردات خودرو نمی تواند بر روی قیمت خودرو تاثیر چندانی داشته باشد. ریاست محترم جمهور بارها اعلام کرده اند که ما بنا نداریم که بعد از اجرای برجام و لغو تحریم ها محصولاتی که در داخل کشور تولید می شوند را وارد کنیم. بنابراین به نظر من واردات خودرو ممکن است که با کاهش روبه رو شود.


نجفی منش در مورد احتمال کاهش قیمت خودروبه دلیل اجرای برجام، این نظرات را غیرکارشناسی دانست و آن را به خواب آشفته تشبیه کرد. وی در ادامه گفت: همچین خواب های آشفته ای نبینید. قیمت خودرو نه تنها به هیچ عنوان کاهش پیدا نمی کند بلکه افزایش خواهد کرد. علت این امر عواملی مانند افزایش نرخ ارز و هزینه دستمزد کارگران است.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودرو در مورد پیشنهاد خود برای رونق گرفتن صنعت خودرو سازی کشور گفت: دولت یک بار برای بیرون اوردن این صنعت از رکود به این صنعت از طریق دادن وام 25 میلیونی خرید خودرو تلاش کرد که رونق را به این بازار برگرداند و در این زمینه نیز موفق عمل کرد. میزان استقبال مردم نیز باعث شد وامی که برای یک دوره شش ماهه برنامه ریزی شده بود در کمتر از یک هفته تمام شود. دولت می تواند دادن این گونه وام ها را به صورت های مختلف ادامه دهد.


وی در پایان در مورد شرایط لیزینگ خودرو شرکت های خارجی که باعث شده محصولات این شرکت ها فروش بیشتری داشته باشند گفت: مشکل اصلی ما نرخ سود بالای بانکی و سپرده گذاری است. شرکت های خارجی بر اساس قوانین بانکی کشور خود عمل می کننند و به علت پائین بودن نرخ سود در این کشورها، این شرکت ها محصولات خود را با شرایط اقساطی بهتر و مناسب تری عرضه می کنند. راه حل این مشکل پائین آوردن نرخ سود بانکی است تا خودرو سازان داخلی نیز بتوانند در شرایط برابر با دیگر خودرو سازان به فروش محصولات خود اقدام کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید