ایران ایر آماده از سرگیری پروازهایش به توکیو است | اتاق خبر
کد خبر: 316542
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1394 - 02:37
شبکه خبری بلومبرگ به نقل از دو مقام آگاه نوشت: هواپیمایی ایران ایر به دنبال توافق بین المللی ماه گذشته برای پایان دادن به تحریم های هسته ای ایران، ظاهرا خود را آماده از سرگیری پروازهایش به توکیو می کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا:  این شبکه خبری به نقل از یکی از مقامات یاد شده که به دلیل نهایی نشدن تصمیم گیری ها در این زمینه، خواست نامش فاش نشود، افزود: شرکت هواپیمایی ایران ایر، در ابتدا پروازهایش را به فرودگاه بین المللی «ناریتا»ی ژاپن به صورت یک بار در هفته و با توقف در پکن، انجام خواهد داد.
به گفته وی، احتمالا ایران ایر ارائه خدمات پروازی را نمی تواند زودتر از سال جدید انجام دهد.
یکی دیگر از افراد آگاه در این زمینه گفت: ایران و ژاپن همچنین در حال مذاکره درباره امکان پروازهای مستقیم بین دو کشور برای چند خط هوایی دیگر هستند و به زودی در این زمینه توافق خواهند کرد. شرکت هواپیمایی ژاپن ایر، پروازهای مستقیم به مقصد تهران را در سال 1980 میلادی (1359) متوقف کرد.
بلومبرگ نوشت: «فرهاد پرورش» مدیر عامل و رئیس شرکت هواپیمایی ایران ایر در تماس این شبکه خبری از طریق پست الکترونیکی، از اظهار نظر درباره زمان از سرگیری احتمالی پرواز هواپیماهای این شرکت به مقصد ژاپن خودداری کرد ولی گفت: همه چیز به تحویل هواپیماها آنچنان که برنامه ریزی شده بستگی دارد. ایران ایر اکنون پروازهایش را به مقصد پکن با بوئینگ 747 انجام می دهد.
یک مقام وزارت حمل و نقل ژاپن در این زمینه گفت: درخواست هایی از سوی دولت ایران و شرکت ایران ایر درباره از سرگیری پروازهایش به توکیو دریافت کرده اما هنوز در این زمینه تصمیم گیری نشده است.
وی گفت: پذیرش درخواست پروازهای چارتر در مقایسه با پروزهای تجاری به زمان کمتری نیاز دارد.
شرکت های هواپیمایی اروپایی آماده از سرگیری پروازهایشان به ایران هستند و خطوط هوایی انگلیس در سوم فوریه (14 بهمن) اعلام کرد که خدمات پروازی به تهران را از ماه ژوییه (خرداد-تیر) از سر می گیرد.
«علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن پنجم فوریه (16 بهمن) در توکیو توافقنامه سرمایه گذاری با هدف افزایش همکاری های اقتصادی بین دو کشور را امضا کردند. این توافق به شرکت های ژاپنی برای تکمیل معاهدات و ساخت تاسیساتی در ایران کمک خواهد کرد.
ایران، منبع اصلی تامین کننده نفت ژاپن است و شرکت های ژاپنی همچون «کازمو انرژی هلدینگ»، «چیودا کوپریشن» و «ایندکس» علاقه مند به تعمیق روابط و دستیابی به توافقنامه هایی در زمینه صنعت نفت و گاز هستند.
سخنگوی شرکت انرژی کازموی ژاپن در ژانویه (دی) گذشته اعلام کرد که شرکت متبوعش تصمیم گرفته خرید نفت خام در ایران را صرفه اقتصادی آن افزایش دهد.
مدیر عامل شرکت ایندکس، بزرگترین شرکت اکتشافات انرژی ژاپن نیز علاقع مندی شرکت متبوعش را به سرمایه گذاری در بخش دارایی های ایران اعلام کرده است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید