لیست احتمالی اصلاح‌طلبان | اتاق خبر
کد خبر: 316682
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1394 - 17:28
بسته انتخاباتی ۲۴ساعته گذشته
در آستانه نزدیک‌شدن به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری فضای رسانه‌های داخلی روز به روز انتخاباتی‌تر شده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، در آستانه نزدیک شدن به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، فضای رسانه‌های داخلی روز به روز انتخاباتی‌تر شده است.

بر اساس این گزارش، گزیده مطالب انتخاباتی رسانه‌های داخلی به شرح زیر است:

*** روزنامه آرمان
1- کنعانی مقدم: 5 نفر از لیست اصولگرایان رای می‌آورند (صفحه اول)

- حسن کنعانی مقدم رئیس کمیته سیاسی جبهه ایستادگی گفته است: 5نفر بیشتر از این لیست رای نمی‌آورند. پایداری‌ها نباید دنبال این بروند که با سهم خواهی ائتلاف را برهم بزنند چون برای نخستین بار است که میان اصولگرایان تفاهم شکل گرفته و اگر این کار را بکنند دلیل شکست ائتلاف متوجه آنها خواهد شد

- مجموعه‌های دیگر که در ائتلاف هستند اگر ببینند پایداری‌سازجداگانه می‌زند مسلما عکس‌العمل نشان خواهند داد و اگر بنا باشد یک جریان دست به انشقاق بزند گروه‌های دیگر نیز این رویه را ادامه خواهند داد.

2- "هاشمی تنها ضلع باقی مانده از قوت قلب امام است" (تیتر یک)

- روزنامه آرمان در گزارشی نوشت: این روزها هاشمی متهم است متهم به دفاع از یادگار امام، متهم به مقابله با کسانی که می‌خواهند نقش امام در بخش‌های مختلف کشور کمرنگ شود و اندیشه‌هایش رو به فراموش شدن برود

- آنها سه ضلعی بودند که با هم بودنشان به امام خمینی قوت قلب می‌داد و از همین رو بود که بارها توصیه‌های خود درباره اصول و آینده‌ای که برای انقلاب در نظر دارد را با آنها در میان گذاشته بود. این سه ضلع شامل آیت‌ا... هاشمی، آیت‌ا‌... مطهری و آیت ا... بهشتی می‌شد که دو ضلع آخر به شهادت رسیدند و یک ضلع باقی‌مانده یعنی آیت‌ا... هاشمی به تنهایی این بار را بر دوش می‌کشد.

3- سخنگوی حزب دولتی‌ها: ما و کارگزاران طبق مصوبه خودمان از لاریجانی حمایت خواهیم کرد (صفحه اول)

- غلامعلی دهقان سخنگوی حزب اعتدال و توسعه گفته است: ممکن است مجلس آینده مجلس ایده آل ما نباشد اما بدون شک اکثریت مجلس آینده با دولت تدبیرو امید همسو و همراه خواهد بود.

- مجلس آینده مجلس ایده‌آل جریان اصلاحات و جریان اعتدال گرا نیست؛ اما مجلسی نیز نخواهد بود که دولت را با چالش جدی مواجه کند

- همه ما باید این نکته را بپذیریم که در زمستان سال1378نوعی رادیکالیسم چپ یا اصلاح‌طلب بر فضای سیاسی ایران حاکم شده بود. در این مقطع زمانی احساس می‌شد یک جریان میانه باید در حد فاصله دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب حضور جدی داشته باشد.

- در شرایط کنونی آقای روحانی از اصلاح‌طلبان جلوتر حرکت می‌کند. به همین دلیل برخی از اصلاح‌طلبان به آقای روحانی پیغام داده‌اند که به صورت معتدل‌تر مواضع خود را بیان کند و از واکنش به مخالفان دولت خودداری کند

- ما باید این نکته را بپذیریم که اصلاح‌طلبان در یک مقطع زمانی بدون داشتن سوءنیت تندروی کردند که تبعات سنگینی برای این جریان داشت.

- ما قطعا از ایشان و مواضع ایشان حمایت خواهیم کرد. هم حزب اعتدال و توسعه و هم حزب کارگزاران سازندگی براساس مصوبه اخیر خود از لاریجانی حمایت خواهند کرد؛ حامیان دولت آقای روحانی در مجلس آینده حالتی شکننده خواهند داشت و در یک وضعیت بینابینی زیست خواهند کرد.

4- اصلی‌ترین پایگاه دولت به اصلاح‌طلبان تعلق دارد

- حسن رسولی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفته است: اصلاح‌طلبان اعتقاد دارند که اصلی‌ترین پایگاه دولت به اصلاح‌طلبان تعلق دارد و هدف این است که از تکرار تجربه خانم الهه راستگو در شورای شهر تهران جلوگیری شود و بتوانند با شکل گیری یک انضباط تشکیلاتی اصلاح‌طلبان را به افکار عمومی معرفی کنند و از طریق یک میثاق‌نامه تعهداتی را پذیرا باشند

- بر اساس بر آورد‌های اولیه در 40 کرسی به هیچ عنوان اصلاح‌طلبان امکان رقابت با اصولگران را ندارند. البته این آمار به این معنا نیست که در250 کرسی بعدی امکان رقابت وجود دارد بلکه به زودی مشخص خواهد شد درچه وضعیتی قرار داریم.

*** اعتماد
5- آماده‌باش برای لیست اصلاح‌طلبان (تیتر یک)

- براساس بررسی‌ها حدود ٣� � رزومه در تهران به دست مدیران اصلاح‌طلب رسید که پس از پالایش اولیه و انجام مصاحبه با کاندیداها حدود ١٣� نفر باقی ماندند. با تکمیل ارزشیابی و امتیاز دهی به کاندیداها از عصر روز گذشته بررسی شایستگی این نفرات آغاز شد تا در نهایت لیست ٣� نفره تهران ارایه شود.

- عصر دیروز نخستین جلسه بررسی و تدوین لیست انتخاباتی تهران با حضور چهره‌هایی نظیر محمد رضا عارف، عبدالواحد موسوی لاری، الهه کولایی، حسین کمالی، حسین مرعشی، محسن رهامی و الهام فخاری برگزار شد.

*** ایران
6-  مطهری درصدر سه فهرست

- محمد زارع فومنی رئیس دوره‌ای ائتلاف بزرگ مردمی جریان سوم گفته است: بر اساس مصوبه پارلمان مشورتی ائتلاف بزرگ مردمی جریان سوم و با موافقت علی مطهری، وی به عنوان سرفهرست این ائتلاف انتخاب شد.

- پیش از این جبهه مستقلین نیز اعلام کرده بود علی مطهری سر فهرست فهرست انتخاباتی این جبهه خواهد بود.مطهری احتمالاً سر فهرست «صدای ملت» نیز خواهد بود.

*** قانون
7- ولایتی: اصولگرایان لیست واحد را نباید بشکنند

-علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص گفته است: طبیعی است که اصولگرایان برای حضور د‌‌ر انتخابات آتی مجلس لیستی واحد‌‌ د‌‌اشته باشند‌‌. البته نباید‌‌ این لیست را بشکنند‌‌ و همه باید‌‌ اتفاق نظر د‌‌اشته باشند‌‌ و چیزی هم که موجب اختلاف می‌شود‌‌ توسط کسی یا اشخاصی بیان نشود‌‌

*** کیهان

8- برای توجه دولت به قیمت‌ها سالی چند انتخابات لازم است

- روزنامه کیهان به نقل از شرق نوشت: با عنایت به واقعیت جاری در بازار ارز و برخی بازارهای مشابه نظیر بورس به نظر می‌رسد خوب است سالی چندبار انتخابات برگزار شود تا دولت مجبور شود دغدغه قیمت‌ها را نیز داشته باشد و باچماق «هر کس به افزایش قیمت‌ها انتقاد دارد کمونیستی فکر می‌کند» منتقدان را ساکت نکند.

9- 65 درصد نمایندگان مجلس دهم طبق نظرسنجی‌ها اصولگرا خواهند بود

- غلامعلی رجایی مشاور هاشمی رفسنجانی گفته است: برخی نظرسنجی‌ها ترکیب 65 درصد مجلس آینده را اصولگرایان پیش‌بینی می‌کند.
- به طور طبیعی اگر ترکیب مجلس آتی اصولگرا باشد، با این چینش کار دولت دشوار خواهد بود

*** ایسنا

1- باهنر: اصلاح طلبانی که رای می آورند را به هیچ وجه تهدیدی برای نظام نمی دانیم

- محمدرضا باهنر دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفته است: اگرچه اصلاح‌طلبان به عنوان حزب رقیب تهدیدی برای اصولگرایان محسوب می شوند اما اصلاح طلبانی که به مجلس می آیند و رای می آورند را به هیچ وجه تهدیدی برای نظام نمی دانیم.

- جریان اعتدال هم هنوز ظرف مشخص تعریف شده‌ای ندارد لذا ممکن است لیستی به نام لیست اعتدالیون وجود داشته باشد، یا لیست اصولگرایان اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبان اصولگرا اما اینکه بتواند جریان ساز باشد بعید است.

2- یک عضو حزب کارگزاران تأیید صلاحیت شد

- صبح امروز پروانه مافی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از تأیید صلاحیت خود از طرف شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تهران خبر داد.

3- ابراز نگرانی مشاور وزیر کشور از ردصلاحیت بانوان

- فهیمه فرهمندپور مشاور امور بانوان وزیر کشور گفته است: زمانی که بر اساس بند 1 ماده 28 قانون انتخابات (عدم التزام عملی به اسلام) کاندیدای زنی رد می‌شود، او باید هزینه‌های زیادی را از نظر اجتماعی در محل زندگی خود بپردازد.

- زمانی که زنان گمان کنند که کاندیدا شدن در مجلس شورای اسلامی با احتمال بالایی از رد صلاحیت همراه است، از خیر این اقدام می‌گذرند و چنین وضعیتی، یکی از موثرترین مکانیسم‌های کاهش انگیزه زنان برای کاندیداتوری انتخابات مجلس است.

*** ایرنا
4- امیری: پیگیری ها باعث تغییر قابل توجهی در تایید صلاحیت ها شد

- حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور گفته است: نظر دولت و وزارت کشور برای شورای نگهبان مشورتی است و مستشاری نیست و پیگیری ها تا حدودی مقبول افتاد.

- پیش بینی ما این است که تعداد شرکت کننده ها در این دوره نسبت به دوره قبل افزایش قابل توجه خواهند یافت

- برای نرم افزار با شورای نگهبان به توافق نرسیدیم. شورای نگهبان همانطور که خودشان اعلام کردند در دو هفته گذشته با برگزاری انتخابات الکترونیکی به جهت بحث های کارشناسی نرم افزاری مخالفت کردند.

5- نتایج بررسی صلاحیت 40 داوطلب نمایندگی مجلس در تهران اعلام شد

- یک منبع آگاه گفته است: وضعیت بررسی صلاحیت 56 داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران نامشخص بود گفت: نتایج بررسی صلاحیت 40 نفر از این داوطلبان شب گذشته از سوی شواری نگهبان اعلام شد.

- هنوز نتیجه بررسی صلاحیت 16 داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران که در بین آن ها تعدادی از افراد مشهور سیاسی نیز وجود دارد، اعلام نشده است.

*** عصر ایران

6- قنبری: چون درکیهان مطلب نداشتم ردصلاحیت شدم

- داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اصلاح طلبان مجلس هشتم گفته است: رقابت در اسفند 94، بیشتر رقابت یک طیف خاص سیاسی با خود است و 1500 نفری که در بررسی مجدد رد صلاحیت‌ها تایید شدند نیز بیشتر متعلق به این جریان هستند و اصلاح‌طلبان شناخته شده درمجموع رد صلاحیت شده‌اند.

- بخشی از کاندیداهای اصول‌گرا به اسم مستقل وارد رقابت شده‌اند و این معنا باعث شده است که دیگر نامزد مستقل واقعی هم برای انتخابات مجلس دهم نداشته باشیم

- رئیس هیئت نظارت استان ایلام در سخنان عجیب به من گفت چرا مطالب شما در کیهان چاپ نمی‌شود؟ چون در کیهان مطلب نداشته‌ام رد شده‌ام. یا به من گفتند چرا در جریان مذاکرات هسته‌ای از گفت‌وگوی ایران و آمریکا حمایت کردید؟"

*** جماران
7- امیری: حضور کاندیداهای همه گرایش های دورن نظام، حماسه سیاسی مورد تاکید رهبری را محقق می‌کند

- حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور گفته است: امیدواریم شرایط به گونه ای پیش برود که همه گرایش هایی که داخل نظام جمهوری اسلامی تعریف می شوند، کاندیدای خود را در انتخابات داشته باشند در این صورت مشارکت حداکثری و حماسه سیاسی که همیشه مورد تأکید مقام معظم رهبری است، اتفاق خواهد افتاد.

- ما تحلیل ها و مشورت هایمان را درباره بررسی صلاحیت ها به شورای نگهبان اعلام کردیم و تأثیر این مسائل را بر امنیت داخلی و موضوعات اجتماعی به شورای نگهبان ارائه می دهیم.

8- سروش محلاتی: خبرگان بر استمرار و بقای صلاحیت های رهبری و شرایط لازم او برای ادامه رهبری نظارت می کند

- حجت الاسلام و المسلمین محمد سروش محلاتی گفته است: اگر در نظر بگیریم که رهبری در نظام اسلامی دارای چه نقش وسیعی در اداره کشور است، آن وقت جایگاه مجلس خبرگان که تعیین کننده رهبر است، روشن می‌شود.

- در اصل 110 قانون اساسی یک وظیفه اساسی دیگر هم برای مجلس خبرگان در نظر گرفته شده است و آن این است که مجلس خبرگان بر استمرار و بقای صلاحیت های رهبری و شرایط لازم او برای ادامه رهبری نظارت می کند به معنی اینکه اگر رهبری آن شرایط را از دست بدهد خبرگان تصمیم به عزل و برکناری رهبری می کند. تشخیص خبرگان برای زوال شرایط از نگاه قانون اساسی معتبر است.

- تعجب می کنم از اینکه در ماه های اخیر، برخی ها بدون اطلاع یا با اطلاع از چنین مصوبه ای در مجلس خبرگان که مربوط به 10 سال پیش است منکر مسئاله نظارت در مجلس خبرگان شدند .

*** هفته نامه صدا
9- عبدی: اصلاح طلبان دچار یک انقطاع نسلی شده اند

- عباس عبدی در یادداشتی در هفته نامه صدا نوشته است: اصلاح طلبان در عرصه عمومی دچار یک انقطاع نسلی شده اند، البته این گزاره مفهومی نسبی دارد و مطلق نیست

10- خانیکی: دعوت رهبری برای حضور در انتخابات بر قدرت نظام افزوده است

- هادی خانیکی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفته است: دعوت و تاکیدی که از سوی رهبری صورت گرفت مبنی بر اینکه هر چه مشارکت مردم در این انتخابات بیشتر و پرشورتر باشد، بر قدرت نظام هم افزوده خواهد شد، سخنی سنجیده و مبتنی بر واقعیت است که افق تازه‌ای را در انتخابات ترسیم می‌کند

11- عطریانفر: قدرت حفظ و تثبیت موقعیت اکتسابی توسط اصلاح طلبان به شدت ضعیف است

- محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفته است: قدرت حفظ و تثبیت موقعیت اکتسابی توسط اصلاح طلبان به شدت ضعیف است و این پاشنه آشیل و نقطه شکست باید ترمیم شود.


*** فارس
12- علی مطهری سرلیست ائتلاف مردمی جریان سوم در انتخابات مجلس شد

- بر اساس مصوبه پارلمان مشورتی ائتلاف جریان سوم و با موافقت علی مطهری سر لیست کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جریان سوم در تهران علی مطهری تعیین شد.

- همچنین در این نشست مقرر شد طی روزهای آینده لیست 30 نفره جریان سوم در تهران و سایر استانها اعلام شود.

13- صدیقی: در این انتخابات خطر نفوذ وجود دارد

- حجت الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهرا ن گفته است: در این انتخابات خطر نفوذ وجود دارد و آمریکا می‌خواهد به برخی پایگاه‌های داخل کشور تسلط داشته باشد و آنها را تسخیر کند.

14- مقیمی: انتخابات نباید مسئولان را از مسائل اقتصادی کشور غافل کند

- محمدحسین مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور گفته است: کشور ما دچار برخی از مسائل اقتصادی است و امر انتخابات نباید مسئولان را از دیگر مسائل اجرایی و اقتصادی کشور غافل کند.

- کارمندان دولت در زمان اداری حق ورود به مسائل انتخاباتی را ندارند

*** تسنیم
15- حدادعادل: تصمیمی درباره سرلیست نگرفته‌ایم

- غلامعلی حدادعادل سخنگوی ائتلاف اصولگرایان گفته است: درباره چینش نامزدها کارگروه تبلیغات تصمیم می‌گیرد و در شورای مرکزی بحث سرلیست را مطرح نکردیم و برعهده مسئول مربوطه قرار داده‌ایم و تاکنون تصمیمی در این باره نگرفته‌ایم.

- در مورد ریاست مجلس اخباری که منتشر می‌شود یکی از اقدامات تخریبی و تفرقه‌انگیزی بود که کذب بوده و ظاهرا ما باید همچنان این موضوع را تکذیب کنیم.

- هر وقت بخواهید از 190نفر به 30 نفر برسید طبیعتا عده‌ای ناراضی می‌شوند و این موضوع طبیعی است.

16- آیت‌الله حائری شیرازی: نظارت دائم رهبری از طریق خبرگان صورت می‌گیرد

- آیت‌الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان گفته است: نظارت دائم رهبری از طریق خبرگان صورت می‌گیرد، چشم‌های خبرگان را بر این نظارت باز می‌کند و خیلی مسائل را حل می کند. این مطلبی که گفتم، صرف نظر از این است که مراقب باشند رهبر خطا نکند؛ بلکه اینجا خبرگان به او یاری می‌رسانند و بار نظارتی که بر دوش رهبر است را می‌توانند هرکدام اندکی سبک کنند.

- شورایی شدن رهبری معنایش این است که این مشاوران همه حق و مسئولیت مساوی در امر رهبری دارند؛ یعنی هرکدام یک رهبر هستند، اما در این ایده که خبرگان در امر مشاورت رهبری معین او باشند؛ اینها در اینجا مسئولیت و حقی ندارند و همه مسئولیت با رهبری است و آنها فقط ایشان را یاری می‌رسانند.

17- میرکاظمی: عدم اعلام آمار اقتصادی توسط دولت به دلیل نگرانی از انتخابات است

- مسعود میرکاظمی نماینده تهران در مجلس گفته است: دخالت‌های استانداران در انتخابات و یا صحبت‌های کنونی خود آقای رئیس‌جمهور خلاف قانون اساسی است و اگر این مسائل ادامه پیدا کند، ما به عنوان نماینده مجلس به محض آغاز مجدد جلسات علنی مجلس، طبق قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس برخورد خواهیم کرد.

- اینکه دولت در حال حاضر آمارها و اطلاعات منفی اقتصادی کشور را اعلام نمی‌کند، به دلیل تاثیرگذاری در انتخابات مجلس است.

18- الیاس حضرتی تأیید صلاحیت شد

- الیاس حضرتی مسئول کمیته رسانه و تبلیغات شورای ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران گفته است: صلاحیت بنده برای انتخابات مجلس دهم تأیید شد.

19- دستجردی: اگر در لیست اصول‌گرایان نبودم، مانند دوره هفتم مجلس انصراف می‌دادم

- مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت گفته است: قتی ما یک لیست واحد داشته باشیم، آن نیز مغتنم است و این را همه کسانی که حداقل با بنده سروکار داشته‌اند و دیدگاه‌های اصول‌گرایانه دارند، از اینکه این افراد با سلایق مختلف دور یک میز نشسته‌اند و با هم بحث و تعامل می‌کنند، خوشحال بودند

- بنده به صورت مستقل وارد انتخابات شدم؛ هیچ کس از این دوستان به بنده نگفت که شما کاندیدا شوید. بنده خودم احساس وظیفه کرده و احساس کردم می‌توانم و رفتم کاندیدای انتخابات مجلس شدم

- واقعاً اگر جزو لیست دوستان خودمان قرار نمی‌گرفتم یا قرار نگیرم، در صحنه نمی‌مانم و انصراف می‌دهم.

20- داودی: در هیچ فهرستی غیر از «لیست ائتلاف اصولگرایان» حضور نخواهم داشت

- پرویز داودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: اگر در لیست ائتلاف اصولگرایان قرار نمی‌گرفتم حتما از کاندیداتوری انصراف می‌دادم.

- تنها در لیست ائتلاف اصولگرایان قرار دارم و این لیست را قبول دارم

- با توجه به مشکلات شدید اقتصادی و نابسامانی تولید کشور که در کشور محسوس است، بعید می‌دانم تکاپوهای سیاسی علیه لیست اصولگرایان موثر باشد.

21- جبهه ایستادگی به منشور ائتلاف اصولگرایان التزام دارد

- حجت الاسلام حبیبی دبیرکل جبهه ایستادگی از التزام اشخاص و تشکل‌های مرتبط با جبهه متبوعش به منشور ائتلاف اصولگرایان خبر داده و گفته است: افرادی که در لیست نهایی ائتلاف اصولگرایان نیستند با احساس تکلیف و انصراف از ادامه راه، به تقویت لیست اصولگرایان کمک می‌کنند

*** جهان نیوز
22- لیست "صدای ملت" علی‌ مطهری با حذف قید "منتقد دولت"، تماما‌ وکیل‌ الدوله‌ شد

- سایت جهان نیوز نوشت: در پوستر انتخاباتی منتشر  شده، عبارت منتقد دولت از صدای ملت حذف شده و این در حالی است که علی مطهری 4 سال پیش با ژست «صدای ملت، منتقد دولت» وارد گود انتخابات شد.

- حذف منتقد دولت دلالت بر وکیل‌الدولگی دارد وگرنه نماینده مجلس می‌تواند حامی دولت و در عین حال منتقد آن باشد اما مطهری و تیم همراهش حاضر نشده‌اند از لفظ منتقد- که متفاوت از مخالف دولت است- استفاده کنند.

*** شفاف
23- جانمایی پوستر تبلیغاتی سال 76 در پوستر تبلیغاتی 94 اصلاح طلبان

- سایت شفاف گزارش داده است: تلاش های اصلاح طلبان برای بهره گیری از نشانه های رئیس دولت اصلاحات در پوسترهای تبلیغاتی خود، با طراحی چند پوستر کلید خورد.

- در جدیدترین اقدام، جریان اصلاح طلب با انتشار چند پوستر که دربردارنده نشانه هایی از رئیس دولت اصلاحات است، به توزیع گسترده این پوسترها در فضای مجازی پرداخت.

- گفتنی است در این پوستر، عکس تبلیغاتی لیدر جریان اصلاح طلب تبلیغات انتخاباتی سال 76 با تصویر معروف انگشتر وی مورد استفاده قرار گرفته و تلاش شده تا در این پوستر نوعی این همانی میان داوطلبان اصلاح طلب کنونی مجلس با رییس دولت اصلاحات صورت بگیرد.

*** فرارو
24- قائم مقام جمعیت پیشرفت و عدالت: انتظار داشتیم که لیست اصولگرایان بهتر از این باشد

- علی دورانی قائم مقام جمعیت پیشرفت و عدالت گفته است: ائتلاف اصولگرایان بر اساس مسیری شکل گرفت که منطق آن درست بود؛ یعنی اینکه اصولگرایان دور هم بنشینند و بر اساس حداقل ها ائتلاف کنند؛ اما ما انتظار داشتیم که لیست اصولگرایان بهتر از این باشد و افراد توانمندتر و کارآمدتری معرفی کنند که ظاهرا شرایط انها اقتضاء نمی کرده که این ایده آل روی دهد و توان و ظرفیت آن جمع همینقدر بوده است

- انتظار این بود که از ظرفیت اصولگرایی بهتر استفاده شود و نمود آن در لیست دیده شود اما متاسفانه این اتفاق روی نداد و توان آن جمعی که نشستند و این لیست را معرفی کردند در همین حد بود

*** صراط نیوز
25- لاریجانی قطعا در تهران لیست نمی‌دهد

- لاریجانی و جمعیت رهروان ولایت، تشکل نزدیک به او، قصدی برای اعلام لیست مستقل انتخاباتی در تهران ندارند. حتی شایعات مربوط به احتمال حمایت آنها از برخی لیست های انتخاباتی اعم از اعتدالگرا و اصولگرا در تهران، کذب محض است.

- اخبار رسیده حکایت از آن دارد که شایعه تغییر حوزه انتخابیه علی لاریجانی و کاندیدا شدن او از تهران صحت ندارد.

*** باشگاه خبرنگاران
26- دبیرکل حزب نزدیک به قالیباف: فهرست اصولگرایان می‌توانست بهتر باشد

- حسین قربانزاده دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت می گوید: در مجموعه ائتلاف اصولگرایان که از ابتدا با هدف گسترداندن چتر اصولگرایی تشکیل شد، سرانجام یک فهرست واحد مورد اجماع و قبول اعضای این شورا قرار گرفت که البته از نظر ما می توانست این فهرست بهتر و کاملتر باشد

- ما هرگز بدنبال سهم خواهی نبودیم و نیستیم و همواره تلاش کرده ایم که از سوی دیگر گروه ها نیز چنین اتفاقی نیفتد.

*** هفته نامه مثلث
27- "هاشمی آخرین تیرش را از چله رها کرده است"

- علی گنجی روزنامه نگار در یادداشتی در هفته نامه مثلث نوشته است: اکبر هاشمی رفسنجانی تیر آخر سیاست ورزی اش را از چله رها کرده است؛ او با تمام توان خود کمان را نگه داشته و تیرش را شلیک کرده است

- باید ببینیم آیا هاشمی می تواند از سبد رای سید حسن خمینی برداشت کند؟ آیا می تواند به ریاست مجلس خبرگان برسد؟

- حسن روحانی در تمام ماه های ریاست جمهوری اش تلاش کرده تا خودش  را از زیر سایه بلند هاشمی رفسنجانی کنار بکشد

28- ایمانی: هاشمی رفسنجانی ضربه کاری به سید حسن خمینی زده است

- ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا گفته است: هاشمی رفسنجانی ضربه کاری به سید حسن خمینی زده؛ از هاشمی هم با توجه به زیرکی که دارد بعید می دانم که به نحوه سخن گفتنش و تبعاتش توجه نکرده باشد

- هاشمی تا آنجا که همه می دانند شخصیت بسیار زیرک و با هوشی است، اگر بخواهیم قضاوت کنیم بیشتر باید احتمال عمدی بودن صحبت ها را بدهیم چون داریم درباره خود هاشمی رفسنجانی صحبت می‌کنیم

- نیامدن سید حسن خمینی و صحبت‌های هاشمی یک مقداری به برنامه ریزی اصلاح طلبان برای مجلس خبرگان آسیب زد بنابر این اصلاح طلبان مجبور بودند که موضعگیری کنند تا تبعات این صحبت هاشمی خیلی دامن گیر انها نشود چون ضربه به اصلاحات می زد.

30 - لیست 30 نفره اصلاح طلبان منتشر شد

کانال حضرتی به نقل از  اینستاگرام سید محمد خاتمی این لیست را به طور موقت منتشر کرده است.  وی گفته است با تایید صلاحیت افراد این لیست تغییر می کند

1 ـ محمدرضا عارف
2 ـ الیاس حضرتی
3 ـ پروانه مافی
4 ـ لیلا حقیقت جو
5 ـ جواد حق شناس * (فعلا عدم تایید)
6 ـ سهیلا جلودارزاده
7 ـ نجف قلی حبیبی
8 ـ زهرا پیشگاهی فر
9 ـ محمدعلی وکیلی
10 ـ مرتضی اشراقی * (فعلا عدم تایید)
11 ـ مصطفی کواکبیان

12 ـ علی نوبخت
13 ـ بهروز نعمتی

14 ـ کاظم جلالی
15 ـ محمود میرلوحی * (فعلا عدم تایید)
16 ـ علی مطهری
17 ـ حیدرعلی باقریان * (فعلا عدم تایید)
18 ـ مجید فراهانی
19 ـ محسن مهرعلیزاده
20 ـ نصرت اله تاجیک * (فعلا عدم تایید)
21 ـ محسن دل آویز
22 ـ ابراهیم جهانگیری
23 ـ مهدی فرنیان
24 ـ قدرت علی حشمتیان
25 ـ عبداله حسینی آملی
26 ـ عوض حیدرپور
27 ـ محمدعلی افراشته * (فعلا عدم تایید)
28 ـ سیدحسن موسوی
29 ـ گرانمایه پور
30 ـ علیرضا محجوب

نظرات
ADS
ADS
پربازدید