چه کسانی امروز با سیمرغ به خانه برمی‌گردند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 316723
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1394 - 20:53
خبرآنلاین نوشت: سیمرغ‌های سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر امروز به پرواز در می‌آیند تا با معرفی برگزیدگان جشنواره سال جدید سینمای ایران آغاز شود.

اتاق خبر - قلب جشنواره امسال اگرچه خوب نمی‌تپید و بی‌نظمی‌ها در کاخ جشنواره به گفته محمد اطبایی کارشناس امور بین‌الملل سینمای ایران جشن را به عذاب تبدیل کرده بود، اما تنوع فیلم و استقبالی که مردم از اکران آثار سینماگران در سینماهای مردمی انجام دادند، خیلی‌ها را امیدوار کرد که سال ۹۵ سال خوبی برای گیشه‌های سینمای ایران باشد. 

۱۰ روز نمایش فیلم‌ها به پایان رسید و در این مدت ۲۲ فیلم در بخش مسابقه سودای سیمرغ، ۱۱ فیلم در بخش هنر و تجربه و ۱۱ فیلم هم در بخش نگاه نو (فیلم‌های اول) به نمایش در آمدند. 

هیات داوران جشنواره امسال که مرکب از ابوالحسن داوودی، محمد داوودی، مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، مهدی فخیم زاده و نیکی کریمی بود حالا برگزیدگان مهم‌ترین بخش جشنواره یعنی سودای سیمرغ را انتخاب کرده‌اند و اگر اتفاقی رخ ندهد حالا لوح‌ها و سیمرغ‌ها هم برای اهدا به سینماگران برگزیده آماده شده است.

امسال سال دو کارگردان فیلم اولی بود، دو کارگردانی که هر کدام فیلم‌های‌شان حال و هوای خاص خود را داشت و هم توانستند نگاه داوران جشنواره را جلب کنند و هم‌آرای مردمی را به دست بیاورند. 

سعید روستایی با فیلم «ابد و یک روز» و در نخستین گام کارگردانی‌اش در سینمای ایران، در حد و اندازه‌هایی ظاهر شد که خیلی‌ها را شگفت‌زده کرد. او با این فیلم از روی نخست جشنواره وارد لیست فیلم‌های برگزیده مردم شد و تا پایان جشنواره در این لیست مانده است. این فیلم در بخش نگاه نو جشنواره هم نامزد دریافت سیمرغ بهترین فیلم و بهترین کارگردانی است و در بخش سودای سیمرغ نیز در ۱۰ رشته نامزد دریافت سیمرغ است. بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگری در چهار رشته مرد، زن، مکمل مرد و مکمل زن از جمله جوایز اصلی جشنواره است که روستایی با نخستین فیلمش در حد و اندازه مدعی دریافت این جوایز ظاهر شده است. 

کارگردان جوان و فیلم اولی بعدی محمدحسین مهدویان است که با جسارتی مثال‌زدنی به سراغ روایت زندگی جاویدالاثر احمد متوسلیان رفته است. او هم کلیشه‌های روایی را با ساختار صوتی و تصویری فیلمش شکسته و هم کلیشه‌های رایج در شخصیت‌پردازی چهره‌هایی که در زمان جنگ تحمیلی به سرداران مشهور و شهدای جاودانه تبدیل شدند. 

مهدویان در نخستین فیلم سینمایی‌اش در ۸ بخش سودای سیمرغ نامزد دریافت جایزه است در رقابت شانه به شانه‌ای، فیلم «ابد و یک روز» دارد، رقابت این دو فیلم در بخش نگاه نو هم ادامه دارد. 

از بین چهره‌های قدیمی، تنها کمال تبریزی است که توانسته با فیلم «امکان مینا» در تعداد نامزدی شانه به شانه این دو فیلمساز بایستد. «امکان مینا» ۹ نامزدی در بخش‌های مختلف دارد و سازندگانش مثلث تبریزی، توحیدی و منوچهر محمدی امیدوارند جوایز مهمی به دست بیاورند. 

بازیگرانی که شانس شکار سیمرغ دارند

پرویز پرستویی که پس از سال‌ها در فیلمی از ابراهیم حاتمی‌کیا حاضر شده مثل همیشه بازی را به نمایش گذاشته که برایش نامزدی دریافت نقش اول را به همراه آورده است. پرستویی البته برای دریافت سیمرغ رقبای مهمی دارد. رضا کیانیان (هم‌بازی‌اش در دو فیلم «آژانس شیشه‌ای» و «روبان قرمز») یکی از این رقباست که برای فیلم «کفش‌هایم کو؟» نامزد سیمرغ شده است. 

فرهاد اصلانی (دختر) پیمان معادی (ابد و یک روز) و نوید محمدزاده (خشم و هیاهو) نامزدهای دیگر این بخش هستند. محمدزاده که برای «عصبانی نیستم» یک سیمرغ از جشنواره فجر طلب دارد، امسال در دو رشته نامزد دریافت جایزه است. او علاوه بر نامزدی رشته نقش اصلی در بخش بازیگر مکمل مرد هم برای «ابد و یک روز» شانس دریافت جایزه دارد. 

پریناز ایزدیار (ابد و یک روز)، ساره بیات (عادت نمی‌کنیم)، مینا ساداتی (امکان مینا)، طناز طباطبایی (خشم و هیاهو) و الهام کردا (به دنیا آمدن) هم نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش زن هستند. 

فیلم‌هایی که نامزد نشدند

از بین ۲۴ فیلم بخش سودای سیمرغ ۸ فیلم در هیچ بخشی نامزد دریافت جایزه نشده‌اند. «آب‌نبات چوبی»، «بارکد»، «دلبری»، «سیانور»، «نقطه کور»، «نیمه شب اتفاق افتاد»، «وارونگی» و «هفت ماهگی» از جمله فیلم‌هایی هستند که شانس شکار سیمرغ در هیچ رشته‌ای را نیاورده‌اند.

حالا باید تا شامگاه امروز صبر کرد و دید که بالاخره سیمرغ‌ها روی شانه‌های چه کسانی می‌نشینند؟

نام فیلم  کارگردان  تعداد رشته‌های نامزده شده رشته 
ابد و یک روز سعید روستایی  ۱۰ کارگردانی ـ فیلم ـ فیلمنامه ـ نقش اول زن ـ نقش اول مرد ـ بازیگر مکمل زن ـ بازیگر مکمل مرد ـ چهره‌پردازی ـ تدوین ـ صدا 
امکان مینا کمال تبریزی ۹ کارگردانی ـ بازیگر نقش اول زن ـ فیلمبرداری ـ تدوین ـ موسیقی ـ طراحی صحنه و لباس ـ چهره‌پردازی ـ فیلمنامه ـ فیلم
ایستاده در غبار محمدحسین مهدویان ۸ کارگردانی ـ تدوین ـ صدا ـ طراحی صحنه ـ چهره‌پردازی ـ جلوه‌های ویژه بصری ـ فیلمنامه ـ فیلم
بادیگارد ابراهیم حاتمی‌کیا ۶ بازیگر نقش اول مرد ـ فیلمبرداری ـ موسیقی ـ صدا ـ چهره‌پردازی ـ جلوه‌های ویژه بصری 
دختر  رضا میرکریمی ۶ فیلم ـ کارگردانی ـ فیلمنامه ـ بازیگر نقش اول مرد ـ بازیگر نقش مکمل زن ـ فیلمبرداری 
خشم و هیاهو هومن سیدی ۵ بازیگر نقش زن ـ بازیگر نقش مرد ـ فیلمبرداری ـ صدا ـ طراحی صحنه و لباس
آخرین بار کی سحر را دیدی؟ فرزاد موتمن ۵ کارگردانی ـ نقش مکمل زن ـ نقش مکمل مرد ـ فیلمنامه ـ فیلم 
نفس نرگس آبیار ۵ نقش مکمل زن ـ موسیقی ـ طراحی صحنه و لباس ـ چهره‌پردازی ـ جلوه‌های ویژه
اژدها وارد می‌شود  مانی حقیقی ۴ فیلمبرداری ـ موسیقی ـ طراحی صحنه و لباس ـ چهره‌پردازی
لانتوری رضا درمیشیان  ۳ تدوین ـ صدا ـ چهره‌پردازی
به دنیا آمدن محسن عبدالوهاب ۲ موسیقی متن ـ نقش اول زن
زاپاس بروز نیک‌نژاد ۲ نقش مکمل زن ـ چهره‌پردازی
عادت نمی‌کنیم ابراهیم ابراهیمیان ۱ بهترین بازیگر زن
رسوایی ۲ مسعود ده‌نمکی ۱ جلوه‌های ویژه بصری
مالاریا پرویز شهبازی ۱ بهترین بازیگر مکمل مرد
کفش‌هایم کو؟ کیومرث پوراحمد ۱ بهترین بازیگر نقش اول مرد
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید