لازم باشد از برزیل بازدید می کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 317188
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394 - 00:47
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی:
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه برای اطمینان از شرایط برزیل به لحاظ شیوع ویروس زیکا از نهادهای بین المللی استعلام میگیریم، گفت: اگر لازم باشد از محل برگزاری المپیک هم بازدید می کنیم.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه برای اطمینان از شرایط برزیل به لحاظ شیوع ویروس زیکا از نهادهای بین المللی استعلام میگیریم، گفت: اگر لازم باشد از محل برگزاری المپیک هم بازدید می کنیم.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از مهر، شیوع ویروس زیکا در برزیل، میزبان سی امین دوره بازی المپیک تابستانی است که نگرانی هایی را در رابطه با اعزام کاروان ورزشی به این دوره از بازیها ایجاد کرده است تا آنجا که کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک هفته گذشته با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از وی خواستار استعلام دقیق از وضعیت برزیل به لحاظ گسترش این ویروس به هنگام برگزاری بازیهای المپیک شد.

در همین راستا و طی هفته جاری نیز نشستی میان مدیران کمیته ملی المپیک با رئیس فدراسیون پزشکی-ورزشی برگزار خواهد شد تا جوانب مختلف این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد. به واقع فدراسیون پزشکی – ورزشی به عنوان متولی سلامت ورزشکاران در تمام میادین چه مسئولیتی در این زمینه خواهد داشت؟

غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی-ورزشی در این رابطه اظهارداشت: برای اطلاع کامل ورزشکاران و کل اعضای کاروان اعزامی به برزیل، نسبت به ویروس زیکا و انجام مراقبت های لازم برای عدم ابتلا به آن، دوره های آموزشی لازم را در اولین فرصت برگزار خواهیم کرد.

وی در این رابطه ادامه داد: همچنین در صورت نیاز، در قالب تیم ویژه شرایط برزیل را از نزدیک مورد بررسی قرار خواهیم داد تا نسبت به حفظ سلامت کامل اعضای کاروان اعزامی به هنگام برگزاری بازی های المپیک و همچنین پارالمپیک اطمینان لازم حاصل شود. البته تاکید می کنم این بازدید در صورت صلاحدید و تصمیم جمعی انجام خواهد شد.

نوروزی با اشاره به نشستی که این هفته با مدیران کمیته ملی المپیک در رابطه با ویروس زیکا و شیوع آن در برزیل خواهد داشت، یادآور شد: جوانب مختلف موضوع را در این نشست مورد بررسی قرار میدهیم و بعد از آن تصمیمات قطعی و نهایی را در این زمینه اتخاذ خواهیم کرد.

وی در بخشی از این گفتگو یادآور شد: زیکا ویروسی است که توسط پشه منتقل می شود و شیوع آن در مناطق گرمسیر جهان و به خصوص آمریکا بیشتر است.

«این امکان وجود دارد که نتیجه بررسی ها و تصمیم گیری ها به عدم اعزام کاروان ایران به المپیک ختم شود؟»، این پرسشی بود که رئیس فدراسیون پزشکی – ورزشی در پاسخ به آن گفت: هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که بخواهیم چنین تصمیمی اتخاذ کنیم. اگر شرایط خیلی حاد تشخیص داده شود و استعلام های انجام شده از نهاد های بین المللی مثل IOC نیز به این نتیجه منتهی شود، شاید چنین تصمیمی بگیریم. اما در حال حاضر دلیلی بر عدم اعزام نداریم.

نوروزی همچنین تاکید کرد: اگرچه شرایط موجود نگرانی هایی را بابت المپیک آتی ایجاد کرده است اما این شرایط آنچنان تهدید کننده نیست. باید موضوع خیلی دقیق تر مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان در مورد آن به تصمیم قطعی و قابل استناد دست یافت.

رئیس فدراسیون پزشکی-ورزشی یادآور شد: به منظور اطمینان خاطر از وضعیت برزیل به هنگام میزبانی المپیک ۲۰۱۶ و از نظر شیوع ویروس زیکا، هر اقدامی که لازم باشد انجام خواهیم داد حتی در این رابطه در تعامل و هماهنگی لازم با وزارت بهداشت و حتی سازمان جهانی بهداشت عمل خواهیم کرد.

وی در مورد روند تشکیل پرونده سلامت برای ورزشکاران اعزامی به المپیک برزیل، گفت: چهارشنبه تکواندوکاران المپیکی با حضور در محل فدراسیون پزشکی-ورزشی تحت معاینات کامل پزشکی قرار گرفتند تا برای آنها پرونده سلامت تشکیل شود. پیش از این برای اعضای تیم های وزنه برداری و شمیربازی پرونده سلامت تشکیل شده بود. هفته آینده هم اعضای تیم کشتی مورد معاینه پزشکی قرار می گیرند.

نوروزی تصریح کرد: تلاش ما این است تا پیش از نوروز ۹۵ مرحله اول معاینه پزشکی ورزشکاران پارالمپیکی را به اتمام برسانیم تا مرحله دوم این کار بعد از نوروز آغاز شده و آن را تا زمان آغاز بازی های المپیک پیگیری کنیم.

رئیس فدراسیون پزشکی-ورزشی با تاکید بر اعزام کاروانی پاک به المپیک برزیل گفت: برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره دوپینگ، عمده برنامه ما برای داشتن کاروانی پاک است. ضمن اینکه تمام اطلاعات لازم در این زمینه در قالب بروشور در اختیار ورزشکاران و مسئولان آنها نیز قرار می گیرد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید