کاهش تولید نتیجه کمبود نقدینگی | اتاق خبر
کد خبر: 317544
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 13:41
محسن مهرعلی زاده عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد
عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: کمبود نقدینگی باعث می شود که سرمایه گذاری و تامین مواد اولیه به سختی صورت بگیرد و در نتیجه تولید کشور با افت روبه رو شود. این وضعیت اثر بسیار مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داشت

اتاق خبر- کمبود نقدینگی در اقتصاد کشور باعث شده است که صنایع کشور با افت تولید روبه رو شوند. در نتیجه صادرات محصولات تولیدی کشور کاهش چشمگیری پیدا کرده است. این مسائل در کنار سختگیری بانک ها در مورد دادن وام به تولید کنندگان باعث شده که علیرغم رفع تحریم های بانکی تولید کنندگان کشور با مشکلات بسیاری روبه رو شوند.
محسن مهرعلی زاده عضو اتاق بازرگانی تهران و رئیس سابق سازمان تربیت بدنی کشور در پاسخ به سوالی در مورد کمبود نقدینگی در بخش صنایع و تاثیر آن بر تولیدات کشور با اشاره به آماری که در جلسه اتاق بازرگانی تهران درباره آن صحبت شد این وضعیت را ناشی از کم شدن تولید و نتیجه کمبود نقدینگی دانست.


مهرعلی زاده در گفت و گویی که با اتاق خبر در حاشیه نشست اعضای اتاق بازرگانی تهران داشت گفت: ما در حدود 30 درصد کاهش تولید و فروش را در مقایسه با سال گذشته داشته ایم. این کمبود نقدینگی باعث می شود که سرمایه گذاری و تامین مواد اولیه به سختی صورت بگیرد و در نتیجه تولید کشور با افت روبه رو شود. این وضعیت اثر بسیار مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داشت و به نظر من بانک ها باید در این زمینه همکاری بیشتری نشان دهند. زیرا تا زمانی که بانک ها به کمک تولید در کشور نیایند این وضعیت ادامه خواهد داشت.


عضو اتاق بازرگانی تهران در مورد مشکلات دریافت وام از بانک ها برای تولید کنندگان با اشاره به نرخ بالای سود وام بانکی گفت: این سود بالای بانکی برای تولید کنندگان صرفه اقتصادی ندارد و در عین حال همین وام بانکی را بانک ها به زحمت به تولید کنندگان ارائه می دهند. تمام این مسائل دست به دست هم داده تا نبود نقدینگی در صنعت بیش از پیش به چشم بیاید و در نتیجه تولید در کشور با مشکل روبه رو شود.


وی در مورد چگونگی خروج از این وضعیت پیشنهاد داد که بانک ها در مورد دادن وام به تولید کنندگان براساس مصوبات دولت در جهت توسعه صنعت عمل کنند.

مهرعلی زاده در پایان گفت: توصیه کلی من برای خروج از این وضعیت رکودی این است که برنامه تدوین و زمانبندی شده در جهت توسعه صادرات کشور تهیه شود و در این برنامه دولت برای افزایش صادرات مشوق هایی را طرح و اجرا کند. به این ترتیب صنایع کشور می توانند تنها با اتکا به صادرات محصولات خود و بدون کمک های دولتی به حیات خود ادامه دهند. سال آینده با توجه به اینکه مشکلاتی مانند تحریم بانکی و نقل و انتقالات ارزی دیگر وجود نخواهد داشت، یکی از بهترین فرصت هایی است که می توان بازارهای جدید صادراتی را پیدا کرد. تمام این ها منوط به نگاه دولت و مشوق های درنظر گرفته شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید