کدام فیلم‌ها اولویت اکران نوروزی هستند؟ رقابت برای تصاحب فرصت طلایی نمایش + تصاویر | اتاق خبر
کد خبر: 318308
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1394 - 15:02
همیشه پیش از اعلام رسمی اسامی فیلم‌ها فرصتی برای گمانه‌زنی‌ها فراهم است؛ اینکه کدامیک از فیلم‌ها ممکن است در نوروز روی پرده نمایش بروند.

اسفندماه هر سال فرصتی است برای رقابت جدی پخش‌کنندگان فیلم‌های سینمایی برای به دست آوردن یکی از فرصت‌های مناسب نمایش عمومی فیلم‌های سینمایی،‌یعنی اکران نوروزی. امسال نیز همین روند ادامه دارد تا زمانی که شورای صنفی نمایش اسامی قطعی فیلم‌ها را اعلام کند. 

 

 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟


بخش اعظمی از تولیدات سینمای ایران و تعداد انگشت‌شمار تولیدات سال گذشته با حضور در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به رقابت پرداختند و سیمرغ‌ها را بین خودشان تقسیم کردند. البته فیلم‌هایی هم بودند که به جشنواره راه پیدا نکردند و این روزها یا مراحل پایانی را پشت سر می‌گذارند و یا آماده نمایش هستند. این توضیح به این خاطر بود که بگوئیم بعد از پشت سر گذاشتن کورس رقابت جشنواره فیلم فجر حالا اهالی سینما در تکاپوی رقابت برای حضور در اکران نوروز  95 هستند. رقابتی که برنده آن تا حدودی می‌توان حدس زد. 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟ 


همیشه پیش از اعلام رسمی اسامی فیلم‌ها فرصتی برای گمانه‌زنی‌ها فراهم است؛ اینکه کدامیک از فیلم‌های موفق جشنواره و یا فیلم‌هایی که احتمالا راه به جشنواره نیافتند ممکن است در نوروز روی پرده نمایش بروند. مدیران سینمایی با بررسی و انتخاب دقیق فیلم‌ها خوراک فصل استراحت و استقبال خوب مخاطبان از سینما را تامین می‌کند. برای این انتخاب چند نکته  اهمیت دارد و سلیقه تماشاگران یکی از این موضوعات مهم است که باید به آن توجه شود.
 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟


در جشنواره فیلم فجر امسال جدا از در نظر گرفتن کیفیت آثار شاهد تنوع هم بودیم و کارگردان‌های جوان و پیشکسوت آثار متنوعی را به نمایش گذاشتند البته طبق نظرات کارشناسان، جوان‌ها موفق‌تر ظاهر شدند. در این میان فیلم‌هایی چون «ابد و یک روز»، «ایستاده در غبار»، «برادرم خسرو»، «لاک قرمز» و «من» نسبت به دیگر فیلم‌های بخش نگاه نو مورد استقبال قرار گرفت و در بخش سودای سیمرغ فیلم‌های «بارکد»، «اژدها وارد می‌شود»، «بادیگارد» توانستند از نگاه مردم و اهالی رسانه مورد استقبال بیشتری نسبت به دیگر فیلم‌ها قرار بگیرند. با این تفاسیر باید نشست و دید خوراک اکران نوروزی سینما ما را چه فیلم‌هایی تامین می‌کنند و چه فیلم‌هایی موفق به حضور در این برهه زمانی خواهند شد.

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟ 

 
از میان فیلم‌های جشنواره فجر؛ «ابد و یک روز» ساخته سعید روستایی با ژانر اجتماعی بیشترین سیمرغ جشنواره را از آن خود کرد و سیمرغ نگاه مردمی را نیز از دیگر فیلم‌ها ربود. «بادیگارد» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا با ژانر اکشن، «اژدها وارد می‌شود» به کارگردانی مانی حقیقی با ژانر معمایی - جنایی، «بارکد» با ژانر کمدی اجتماعی، «رسوایی 2» ساخته با ژانر اجتماعی، «ایستاده در غبار» با ژانر دفاع مقدس، «من» با ژانر اجتماعی، «امکان مینا» با ژانر درام انقلابی شانس بیشتری برای حضور در اکران نوروزی دارند. «دراکولا»ی رضا عطاران با ژانر وحشت و «پنجاه کیلو آلبالو» ساخته دیگر مانی حقیقی با اینکه در جشنواره فجر حضور نداشتند اما یکی از گزینه‌های احتمالی برای اکران هستند. همچنین ممیزی‌های احتمالی را نیز باید در نظر گرفت که شاید باعث عقب افتادن یا متوقف شدن فیلمی از کورس رقابت عید شود. 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟ 


البته در فیلم‌هایی که از آن نام بردیم قاعده اکران نوروزی سینمای ایران بر پایه برخی مسائل از جمله حفظ ژانر کمدی، در نظر گرفتن بازیگران و کارگردان‌های مطرح، فیلم‌های سفارشی و ... رعایت شده است. قاعده‌ای که اگر دقت کنید در اکران نوروزی سال گذشته با نمایش فیلم‌هایی چون «ایران برگر»، «رخ دیوانه»، «طعم شیرین خیال»، «استراحت مطلق»، «روباه» شاهد بودیم. 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟ 


با نگاهی به فیلم‌های نوروی سال گذشته می‌توان فهمید که از فیلم‌های بخش نگاه نو استفاده نشده اما فیلم «استراحت مطلق» که در بخش مسابقه حضور نداشته استفاده کرده‌اند. 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟ 


این سوال پیش می‌آید آیا مسئولان امر با توجه به موفقیت بخش نگاه نو در جشنواره سی و چهارم قصد دارند از فیلم‌های این بخش در اکران نوروزی استفاده کنند؟ 

کدام فیلم‌ها برای اکران نوروزی انتخاب می‌شوند؟ 


نزدیک به یک ماه دیگر اکران نوروزی سینمای ایران آغاز می‌شود و مخاطبان و اهالی دوستدار سینما منتظر دیدن فیلم‌ها و تولیدات جدید هستند تا شاید با فروش بالا سالن‌های سینما را مملو از سینما دوستان کند. 

کدام فیلم‌ها الویت اکران نوروزی هستند؟ رقابت برای تصاحب فرصت طلایی نمایش آغاز شد منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید