بازار تجریش؛ جریان زندگی | اتاق خبر
کد خبر: 318903
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 15:24
بازار تجریش نمونه کوچکی از بازار بزرگ تهران است که روزگاری بازار اهالی شمیرانات بوده است. بازار تجریش مانند سایر بازارهای ایران، به صورت خطی است و راسته اصلی آن از امامزاده صالح تا سر پل تجریش است. 

به گزارش اتاق خبر و به نقل از کجارو،  شمیرانات دارای گذشته طولانی نیست، از زمانی که تهران به عنوان پایتخت انتخاب شد، شمیران به علت آب و هوا و باغ‌های فراوانش به صورت تفریح‌گاه مردم درآمده است.

پیرمردان درباره محله قدیمی تجریش می‌گفتند که نزدیکی پل رومی در جاده شمیران، باغ برزگی بود که دو دهکده تجریش و دزاشیب در آنجا بود. در اراضی اطراف این باغ‌ها، گرگ فراوان پیدا شد و اهالی به حوالی امامزاده صالح روی آوردند و سکونت کردند و تجریش فعلی به وجود آمد.

امروزه هزاران نفر چه تهرانی، چه غیر تهرانی هر روزه با مترو، اتوبوس و تاکسی از سراسر تهران به بازدید از این بازار می‌آیند. این بازار یکی از مقاصد گردشگران خارجی نیز هست، وزیر امور خارجه استرالیا که بهار گذشته به تهران آمده بود، نیز گشتی در این بازار زده بود.

بازار تجریش

ورودی اصلی بازار، کنار امامزاده صالح است و بساط دستفروشان شمع و نمک برای خیرات و دانه برای کبوتران به راه است. آش و حلیم سیدمهدی و دست‌فروش‌ها که به تناسب هر فصل لبو و باقالی، گوجه‌سبز، چاغاله بادام و بلال می‌فروشند نیز، در ورودی بازار است.

بازار تجریش

سقف بازار برای حفظ آن از باران و برف مسقف شده است و حجره‌های قدیمی آن، به یادگار از گذشته باقی‌ مانده است و سر در هر یک از آنها با کاشیکاری زیبایی نام مغازه‌ها را نشان می‌دهد. قسمت مرکزی بازار تکیه محله تجریش است که  هر ساله مراسم عزاداری محرم توسط کسبه بازار تجریش در تکیه بزرگ و معروف تجریش برگزار می‌شود.

تکیه تجریش

بازار میوه و تره‌بار در محل تکیه بازار برپاست و بسیاری از میوه‌هایی را که در بعضی فصول در جاهای دیگر تهران پیدا نمی‌شود، می‌توان در اینجا یافت. در راسته این بازار که از امامزاده صالح تا سر پل ادامه دارد، می‌توانید به قول معروف از شیر مرغ تا جون آدمیزاد پیدا کنید، سبزی و میوه‌هایی تازه با رنگ و لعاب جذاب، ترشی‎ و شورفروشی، عطاری‌، خرازی، خشکبار و صنایع‌دستی، لباس و کفش، پارچه، تسبیح و انگشتر و هر آنچه که فکرش را بکنید، پیدا می‌شود. البته بازار تجریش به مراکز خرید قائم، بعثت، البرز و میری نیز ورودی دارد.

بازار تجریش، میوه و تره‌بار

بازدیدکنندگان بازار تجریش بسیار متنوع هستند، عده‌ای برای خرید و عده‌ای برای بازدید یا زیارت از امامزاده آمده‌اند. بعضی مسافرند و در سفرشان به تهران سری هم به بازار تجریش زده‌اند. تعداد افراد دوربین به دست‌ در بازار کم نیست، بسیاری برای عکاسی به بازار تجریش می‌روند. سوژه‌های خوبی برای عکاسی در این بازار پیدا می‌شود و بر خلاف جاهای دیگر، کاسبین و مردم در این بازار، برخورد خوبی با عکس و دوربین دارند.

بازار تجریش

بازار تجریش نمونه‌ای ازموزه محیطی است، که مشارکت مردم در زنده نگه‌داشتن آن نقش مهمی را ایفا می‌کند و خاطرات جمعی که در رابطه مستقیم با مردم شهر و لایه‌های فرهنگی و تاریخی شهر است، نشانه‌هایش را به نمایش گذاشته است. هنگامی که خاطره جمعی یک مکان ارزشمند است، در واقع آن مکان دارای هویت است.

منبع: کجارو

94104

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید