حمایتی از بخش خصوصی نمی شود | اتاق خبر
کد خبر: 319708
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 10:40
عضو اتاق بازرگانی استان البرز در گفت و گو با اتاق خبر
مهین بوالحسنی: دولت باید بسته های تشویقی برای صادرکنندگان را مورد توجه قرار دهد.

اتاق خبر- عضو اتاق بازرگانی استان البرز در پاسخ به سوالی در مورد علت کاهش 16 درصدی صادرات غیر نفتی کشور این امر را ناشی از کمبود حمایت از بخش خصوصی در زمینه صادرات دانست.
مهین بوالحسنی فعال اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی البرز در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت با اشاره به جلسه اخیر روسای اتاق های ایران با سخنگوی دولت و وعده وی برای تخصیص بودجه برای رونق بخش صادرات کشور، گفت: در این بودجه برای فعالیت های صادراتی و تشویق صادرکنندگان به صادرات بسته های تشویقی در نظر گرفته شده است.
بوالحسنی با تاکید بر حمایت دولت از صادرات، قیمت ارز و نوسانات آن را از مشکلاتی دانست که باعث کاهش واردات مواد اولیه و در نتیجه بروز مشکل در بحث صادرات می شود.
عضو اتاق بازرگانی استان البرز در مورد وضعیت داخلی کشورهای عراق و روسیه و تاثیر آن بر کاهش صادرات غیرنفتی، با رد این موضوع گفت: صادرات غیر نفتی ما به این کشورها بیشتر مواد غدایی است و فکر نمی کنم در شرایط جنگ نیز کشوری خود را بی نیاز از واردات مواد غذایی ببیند. با این حال بازار اصلی برای مواد غذایی ایرانی همچنان کشورهای همسایه است و در حال حاضر نیز صادرات این محصولات ادامه دارد.
وی با ذکر مثالی از وضعیت روابط سیاسی ترکیه و روسیه و تاثیر آن بر بازار صادرات ایران گفت: با این حال دولت باید بسته های تشویقی برای صادرکنندگان را مورد توجه قرار دهد تا این مسائل صادرات کشور را تحت تاثیر قرار ندهد.
بوالحسنی با اعلام اینکه سیاست های دولت صادرات محور نیست و صادرکنندگان به همین دلیل تمایلی به صادرات بیشتر ندارند، راه افزایش صادرات محصولات غیرنفتی کشور را حمایت دولت از دانست و از گردشگری به عنوان جایگزینی برای صادرات غیر نفتی نام برد. وی در ادامه گفت: در بخش گردشگری می توانیم حرف های زیادی برای گفتن داشته باشیم اما متاسفانه شاهد کمبود های زیادی در مورد زیرساخت ها در این صنعت هستیم.
عضو اتاق بازرگانی استان البرز با ذکر مثالی در مورد نبود زیرساخت هایی مانند هتل و خدمات گفت: اروپایی ها علاقه بسسیاری به کشور گسترده ای مانند ایران را دارد اما مشکلاتی مانند چک پوینت در فرودگاه ها و کمبود هتل باعث می شود که گردشگران خارجی با مشکلات زیادی مواجه باشند.
بوالحسنی با انتقاد از مشکلاتی مانند مالیات های مختلف و بیمه برای تولید کنندگان ابراز امیدواری کرد با برطرف شدن این مشکلات از سوی دولت تولید کنندگان انگیزه تولید را افزایش دهند.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید